رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

قدرت انتخاب مردم بالاترین شاخص توسعه یافتگی است/ تقویت شورا به عنوان یک نهاد مدنی اولویت دارد

۱۷:۱۱ - ۲۰۱۶/۱۱/۰۸
استاندار فارس :

قدرت انتخاب مردم بالاترین شاخص توسعه یافتگی است/ تقویت شورا به عنوان یک نهاد مدنی اولویت دارد

استاندار فارس گفت: همه شهرداران استان باید به قانون شورای شهر و شهرداری تسلط داشته باشند و به همین منظور از همه آنان آزمون به عمل خواهد آمد.

مهندس سيد محمدعلي افشاني در نشست شهرداران استان که با حضور رجبي نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي و معاون هماهنگي امور عمراني استانداري برگزار شد، با بيان اين كه مهم ترين دستاورد اين نشست بايد آشنايي با قانون براي شهرداران و همچنين تبادل تجربيات مفيد باشد، اظهار داشت: با تبادل تجربيات مي توان راه رفته را در زمان كوتاه تري طي كرد.
وي با اشاره به اين كه توسعه فرايندي پيچيده، مستمر، تاريخي و تدريجي با قانون مندي خاص خود است، ضمن تاكيد بر اين كه تجربيات قابل كپي برداري نيستند، افزود: استفاده از تجارب بشري و راه طي شده زمان را براي رسيدن به توسعه كوتاه تر مي كند.
استاندار فارس با بيان اين كه تا زماني كه بودجه كشور كاملاً به نفت وابسته نبود اداره امور مردم توسط مردم انجام مي گرفت، افزود: متاسفانه با افزايش درآمد كشور از حدود دو ميليارد به ۲۰ ميليارد دلار در قبل از انقلاب، همه كارهايي كه قبلاً توسط مردم انجام مي گرفت مانند مدرسه سازي به بودجه عمومي دولت منتقل شد.
استاندار فارس با بيان اين كه تا زماني كه بودجه عمومي كشور متكي به چاه نفت باشد براي قدم گذاشتن در مسير توسعه به معناي واقعي كلمه، مشكل خواهيم داشت، افزود: زيرا در اين شرايط دولت خودش را وامدار مردم نمي بيند و مردم نيز تا حدي خودشان را مزدبگير و حقوق بگير دولت محسوب مي كنند؛ كه اين با تجربه كشورهاي توسعه يافته، حركتي در مسير توسعه محسوب نمي شود.
مهندس افشاني با اشاره به اين كه تشكيل شوراي شهر به عنوان نهاد مدني و اجتماعي غيردولتي و يك نهاد قانون گذار كه عمري كمتر از ۲۰ سال در كشور دارد اولين قدم براي واگذاري امور مردم به خودشان و مشاركت آنان در امور خودشان است، گفت: قدرت انتخاب مردم بالاترين شاخص توسعه يافتگي است؛ هر چه كشورها توسعه يافته تر باشند قدرت انتخاب مردم بالاتر است.
تقويت شوراها مهم ترين وظيفه 
وي تصريح كرد: شهرداران به عنوان كساني كه مجري تصميمات شوراها هستند با موفقيت خود مي توانند در موفقيت اين نهاد نوپا موثر باشند و با عدم موفقيت خود در روند شوراها تاثير منفي بگذارند. 
وي با بيان اين كه در گذشته يكي از عوامل اقتدار وزارت كشور را اين مي دانستند كه استاندار به عنوان قائم مقام شوراي شهر، شهرداران را با اراده خود نصب و عزل مي كرد، اظهار داشت: در زمان اجراي قانون شوراها به عنوان معاون عمراني استانداري خوزستان سخنراني هاي زيادي در ضرورت برگزاري انتخابات براي انتخاب اعضاي شوراي شهر و روستا داشتم كه خوشبختانه اين كار در دوره اصلاحات انجام شد و شما بايد تلاش كنيد اين نهاد نوپا تقويت شود.
استاندار فارس گفت: هر جا ميان شورا و شهرداري اختلافي به وجود بيايد بجز مواردي كه مسئله مالي و خلاف قانون رخ داده باشد، طرف شوراهاي شهر را خواهم گرفت.
مهندس افشاني با بيان اين كه كساني كه وارد شوراي شهر مي شوند بايد بدانند رفتار آن ها در تقويت و تضعيف اين نهاد بسيار با ارزش تاثير گذار خواهد بود، افزود: تا زماني كه احزاب و نهادهاي اجتماعي غيردولتي قدرتمند نباشند انتخابات، حاصل مطلوب نهايي را نخواهد داشت و مسائل قومي جايگزين آن خواهد شد.
وي با اشاره به اين كه اگر حزب قدرتمند وجود داشته باشد برنامه خود را ارائه مي كند و مردم به برنامه آن حزب راي مي دهد و حزب پاسخگوي هر فردي كه معرفي كرده است در زمان مسئوليت و پس از آن خواهد بود، افزود: اگر حزب قدرتمند نباشد قوميت جاي آن را مي گيرد، شهر با شهر رقابت مي كند و مي گويند نماينده بايد از شهر ما باشد.
وي با تاكيد بر اين كه در همين وضعيت همه بايد تلاش كنند كه آدم هاي داراي صلاحيت و داراي دانش و بينش وارد شورا شوند، گفت: دانش نياز بينش است؛ آن كسي كه داراي دانش است معمولا داراي بينش است؛ ما نيازمند افرادي داراي دانش در حوزه شهرسازي و عمران و آباداني هستيم. 
استاندار فارس با بيان اين كه توسعه پايدار به معناي پاسخگويي به نياز امروز بدون فدا كردن حقوق نسل هاي آينده است، اظهار داشت: شهرداران بايد در حوزه هاي مختلف داراي دانش باشند زيرا شهرداري حوزه تاثير گسترده اي دارد و هر تصميم شهرداران در همه حوزه ها تاثير خواهد گذاشت.
مهندس افشاني با اشاره به اين كه اعتباري كه دولت در اختيار شهرداري ها قرار مي دهد بايد در چارچوب قانون باشد تا كاركرد آن اعتبار چند برابر شود، افزود: ماليات بر ارزش افزوده متعلق به دولت و تنها منبع درآمد معنادار دولت براي اداره امور كشور در حوزه هاي مختلف است كه به شهرداري ها پرداخت مي كند.
وي با بيان اين كه برخي درآمدها امروز به چشم شهرداري ها نمي آيد ولي اگر به آن بي توجهي كنند در آينده بايد ده ها برابر گران تر، آن ها را بخرند، بر استفاده از پساب فاضلاب شهري با توجه به بروز خشكسالي توسط شهرداري ها تاكيد كرد و گفت: شهرداران بايد با تامين اعتبار، تصفيه خانه تاسيس كرده و براي فضاي سبز و مصارف ديگر استفاده كرده و بقيه آن را به فروش برسانند.
استاندار فارس با بيان اين كه اگر آب نداشته باشيد در آينده بايد با قيمت بسيار گزافي خريداري كنيد، گفت: استفاده از پساب فاضلاب شهري يك منبع پايدار، درآمدي براي شهرداري ها است كه بسيار در حوزه شهري به آن نيازمند هستند.
استاندار گفت: بخش خصوصي اگر حسابگر باشد براي سرمايه گذاري در حوزه استفاده از پساب فاضلاب شهري وارد خواهد شد و در آينده بايد آب مورد نياز صنعت، فضاي سبز، گلخانه هاي توليد كننده گل و برخي مراكز ديگر از اين طريق تامين شود.
مهندس افشاني با تاكيد بر اين كه يكي از نيازهاي ضروري كشور حاكميت و اجراي قانون است، گفت: خيلي از اختلافاتي كه بين شهرداري و شورا ايجاد مي شود به دليل كم اطلاعي از قانون است و اگر قانون را بدانند چون مبنا اجراي قانون است، آن را مي پذيرند.
وي با اشاره به اين كه توجه به مردمي كردن و عدالت محوري به عنوان دو بند از اقتصاد مقاومتي در شهرداري ها بسيار ضروري است، ادامه داد: مردمي كردن به معناي اين است كه مردم اداره امور خودشان را بر عهده بگيرند و در همه حوزه ها تاثيرگذار باشند و عدالت محوري به اين معنا است كه بودجه براي همه جاي شهر هزينه شود.
استاندار فارس با تاكيد بر اين كه شهرداران بايد برنامه پنج ساله خود را تهيه و براي تصويب ارائه كنند، گفت: اين برنامه بايد با توجه به برنامه ها و اسناد بالادستي مانند برنامه پنج ساله ششم و آمايش استان كه مرحله اول آن اجرا شده و مرحله دوم در حال اجرا است، باشد.
مهندس افشاني با اشاره به اين كه در شهرهاي جنوبي استان فارس و در سفر به شهرستاهاي لار، گراش و خنج، احساس كردم كه اين شهرها شهردار دارند، افزود: اين رويكرد نيازمند اعتبار نيست بلكه نیازمند مديريت و برنامه ريزي است و خوشبختانه مشاركت مردم نيز در اين شهرها از استان بالاتر و شايد در سطح كشور كم نظير است.
وي گفت: به هر ميزان شهرداران موفق به جلب مشاركت مردم در ايجاد پروژه هاي عمراني و رفع مشكلات و معضلات شوند موفق تر خواهند بود و در اين زمينه بايد به اولويت ها توجه كنند؛ زيرا منابع محدود است و بايد بر اساس اولويت ها سرمايه گذاري صورت گيرد.
استاندار فارس با تاكيد بر اين كه مهم ترين شاخص براي شهرداران ميزان جذب سرمايه گذاري است، گفت: هر چه شهرداران بتوانند مشاركت بيشتري را جذب كنند، اين يك شاخص ارزيابي مثبت براي وي محسوب مي شود.
مهندس افشاني گفت: اگر خوب كار كنيد، تصميم بگيريد، برنامه ريزي كنيد و از همه پتانسيل ها مانند مديران ملي هر شهر و  ارتباطات استفاده كنيد، مي توانيد موفق شويد.
وي با بيان اين كه توجه به انسان، محور توسعه است، افزود: اگر براي انجام ماموريت سازماني نيرويي استخدام كنيد اقدام مثبتي است؛ اما اگر براي حل مشكل كسي او را استخدام كنيد فايده اي نخواهد داشت؛ بايد نيروي را به كار بگيريد كه پاسخگوي نياز مردم در حوزه كاري شما باشد؛ شما موظف نيستيد پاسخگوي نياز افراد باشيد بلكه بايد نياز مردم را جواب بدهيد.
استاندار فارس با اشاره به اهميت فرهنگ سازي به ويژه در زمينه جمع آوري و تفكيك پسماندهاي شهري، گفت: در گذشته تبليغات خوبي در اين زمینه صورت مي گرفت كه متاسفانه مدتي است كم رنگ و بي رنگ شده است.
مهندس افشاني تصريح كرد: در زمينه اختلاف ميان مسكن و شهرسازي مبنا بايد طرح تفصيلي تصويب شده باشد.
وي افزود: شهرداران با وجود خشكسالي نبايد در برابر بارش باران غافلگير شوند و بايستي ضمن لايروبي تمامي كانال ها، پل ها را مورد بررسي و ارزيابي قرار دهند تا در زمان بارندگي دچار گرفتگي نشوند.
گفتني است در اين جلسه تعدادي از شهرداران استان فارس به بيان ديدگاه هاي خود پرداختند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.