رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ره آورد تدبیر و امید در سفر دو روزه استاندار فارس به شهرستان های نی ریز و استهبان !

۱۳:۱۲ - ۲۰۱۶/۱۲/۱۰

ره آورد تدبیر و امید در سفر دو روزه استاندار فارس به شهرستان های نی ریز و استهبان !

ستاندار فارس در سفری دو روزه با حضور در شهرستان های نی ریز و استهبان با مدیران، فعالان اقتصادی و فعالان سیاسی و اجتماعی این دو شهرستان دیدار و گفتگو کرد. همچنین مهندس افشانی از پروژه های متعدد در دست اجرا در این دو شهرستان بازدید کرد.

در شهرستان ني ريز با حضور در گلزار شهداي شهر ني ريز، با اهداي گل به مقام والاي آنان اداي احترام كرد.
اولين برنامه استاندار فارس در سفر به شهرستان ني ريز بازديد از سد چشمه عاشق در بخش قطرويه و گفتگو با مديران اجرايي اين پروژه بود. 
مهندس افشاني سپس از كارخانه فولاد ني ريز بازديد كرد و در جمع مديران اين واحد صنعتي، مديران استان و مديران شهرستان اظهار داشت: مدیران این کارخانه باید برنامه زمان بندی تکمیل و افتتاح این کارخانه را اراده دهند.
وي با اشاره به این که عقل و منطق و شرایط اجتماعی اقتضا می کند که نیروی مورد نیاز کارخانه فولاد نیریز از همین شهرستان تامین شوند، گفت: وجود دانشگاه شیراز که به لحاظ ساختار دانشگاهی بهترین دانشگاه ایران است و تریبت بهترین متخصصین در حوزه هایی مانند مکانیک و متالوژی در این دانشگاه و هزینه هایی که بکارگیری نیروهای غیربومی برای کارخانه در پی خواهد داشت اقتضا می کند که نیروهای مورد نیاز کارخانه ابتدا از شهرستان نیریز و سپس از استان فارس تامین شوند.
استاندار فارس سپس در جلسه شوراي اداري شهرستان ني ريز شركت كرد و با بیان این که از مدیران انتظار دارم که از دولت خود دفاع کنند، تصریح کرد: دفاع از دولت به معنای دفاع از نظام و دفاع از مردم است و این موجب امیدواری مردم می شود، مردم وقتی امیدوار شوند، امیدوارانه وارد عرصه سرمایه گذاری و مشارکت در مسائل اقتصادی شده و برای حل مشکلات امروز جامعه تلاش می کنند.
مهندس افشاني  با اشاره به این که آمریکا و انگلستان در هیچ برهه ای از زمان قابل اعتماد نبوده اند، گفت: ما باید با به یکدیگر اعتماد کنیم؛ سرمایه هر جامعه ای به سه بخش سرمایه فیزیکی، سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی تقسیم می شود که سرمایه اجتماعی در دنیای امروز مهم ترین بخش را تشکیل می دهد؛ زیر اگر مردم به هم اعتماد داشته باشند می توانند مشکلات را حل کنند.
وی با بیان این که دولت کاری را که می توانسته است انجام داده است، افزود: کاهش تورم از بالای ۴۰ درصد به کمتر از ۱۰ درصد و پس گرفتن سهم بازار کشور و افزایش فروش نفت از ۹۰۰ هزار بشکه در روز به دو و نیم میلیون بشکه در روز از جمله این اقدامات است.
مهندس افشانی با اشاره به این که آرامش، هماهنگی و همراهی در استان فارس موجب رونق سرمایه گذاری خواهد شد، افزود: در طرح رونق تولید که هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و ۱۶ هزار میلیارد تومان مورد حمایت قرار می گیرند، گفت: با وجود این که استان فارس در میزان واحدهای صنعتی متاسفانه جزءاستان های برتر نیست؛ اما در زمینه بهره مندی از تسهیلات این طرح با ۳۱۹ طرح و ۴۴۶ میلیارد تومان تسهیلات پرداختی تا امروز در جایگاه اول قرار دارد.
وی ادامه داد: در شهرستان نیریز در نیمه اول سال آینده سه پروژه سیمان خاکستری، فولاد و سنگبری برلیان با ۸۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید.
استاندار فارس با اشاره به بازدید خود از سد چشمه عاشق، گفت: این سد تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید که به ویژه با توجه به طرح هایی که در این منطقه در حال اجراست نعمت بزرگی برای این منطقه خواهد بود.
استاندار فارس در ابتدای سخنان خود با گرامی داشت یاد شهدا به ویژه سه شهید روز ۱۶آذر، افزود: این روز نقطه آغازی بود تا همه کسانی که در کودتای ۲۸ مرداد دست داشتند به خصوص آمریکا و انگلستان و گماشتگان خائن آنها که تصور می کردند که با اقدامات آنان هیچ کس فکر استقلال و آزادی را در سر نخواهد داشت.
مهندس افشانی با بیان این که در ۱۴ آذر۱۳۳۲ اعلام شد که رابطه با انگلستان تجدید شده و به همین دلیل دانشجویان و بازاریان تظاهرات کردند، گفت: آن مقام آمریکایی برای این به ایران می آمد تا نتیجه پیروزی شان در کودتای ۲۸ مرداد را در ایران ببیند و با دیدن سکوت مردم باور کنند که مردم حاکمیت گماشته بی اراده آن ها را پذیرفته اند.
وی با اشاره به این که دانشجویان در عین حالی که می دانستند که وضعیت چگونه است و قصد درگیری نداشتند اما به خاطر تعهد به جامعه و اعتراضی که در روز ۱۶ اذر در کلاس درس انجام شد با وضعیت اسفناکی به شهادت رسیدند و این لکه ننگ برای همیشه برای آمریکایی ها ماند.
استاندار فارس گفت: بعد از واقعه ۱۶ آذر رژیم شاه حتی یک روز را بدون استرس سپری نکرد تا این که به قیام امام خمینی(ره) در سال ۴۲ و انقلاب اسلامی در سال ۵۷ منتهی شد.
استاندار فارس به همگان توصیه کرد روایت شهید چمران از واقعه ۱۶ آذر را مطالعه کنند و افزود: باید قدر همه شهدایی که در طول دوران دفاع مقدس و شهدایی که امروز به عنوان مدافع حرم از همه داشته های این سرزمین که مهم ترین آن استقال و آزادی و سربلندی کشور در دنیای متلاطم امروزی است دفاع می کنند بدانیم.
استاندار فارس سپس به جلسه فعالان اقتصادي شهرستان ني ريز رفت و با تاکید بر این که شهرک های کشاورزی در اولویت قرار دارد، افزود: وضعیت آب در استان نامناسب است و آبیاری غرقابی باید حذف شود.
وی با بیان این که بخش خصوصی استان فارس خیلی منتظر دولت است، تصریح کرد: نباید منتظر باشید که همه کارها را دولت انجام دهد زیرا به این میزان اعتبار ندارد.
در اين جلسه كه با حضور مديران اقتصادي استان و ساير مديران كل استان برگزار شد، فعالان اقتصادي شهرستان ني ريز با بيان ديدگاه هاي خود در زمينه مسائل اقتصادي پرداختند.
مهندس افشاني همچنين در جلسه فعالان سياسي و اجتماعي ني ريز حضور يافت و با بيان اين كه تقویت سازمان های مردم نهاد وظیفه مدیران است، خطاب به فعالان سیاسی و اجتماعی شهرستان، گفت: تا زمانی که حقوق مردم برای شما محترم است، حق آدمی برایتان معنا دارد و حقوق مردم را بر خود ترجیح می دهید حامی شما هستیم اما اگر به عنوان ابزاری از سازمان مردم نهاد استفاده کنید هیچ گونه حمایتی از شما نمی کنیم.
وی با اشاره به این که کمیته تخصصی شورای عالی آب به منظور بررسی وضعیت آب استان فارس برگزار شده است تصریح کرد: ۲۰ پیشنهاد از جمله تشکیل ستادی ملی برای تالاب های استان، از طرف استان مطرح شده است که به زودی در شورای عالی آب بررسی خواهد شد.
گفتني است در اين جلسه فعالان سياسي و اجتماعي شهرستان استهبان به صورت شفاف به بيان ديدگاه هاي خود در موضوعات مختلف سياسي و اجتماعي پرداختند.
استاندار فارس سپس به شهرستان استهبان سفر كرده و ابتدا با حضور در گلزار شهداي اين به مقام رفيع شهيدان هشت سال دفاع مقدس اداي احترام كرد.
وي سپس در مراسم آغاز عمليات اجراي مهمانسراي همراه بيمار بيمارستان امام خميني(ره) استهبان شركت كرد. اين مهمانسرا با همت خيرين شهرستان استهبان احداث مي شود.
مهندس افشاني آنگاه از دانشكده قرآني و همچنين يك واحد توليد پوشاك در اين شهرستان بازديد كرد.
وي در جلسه شوراي اداري شهرستان استهبان با بیان این که فعال کردن بخش خصوصی و ایجاد تسهیلات برای فعالیت های آنان از وظایف مدیران دولتی است، تصریح کرد: سرمایه گذاران معمولا انسان های عاقلی هستند و بررسی می کنند که در چه مناطقی از کشور تسهیلات بیشتری برای آنان فراهم است.
مهندس افشانی با اشاره به این که استان فارس با ظرفیت های طبیعی، گردشگری، صنعت، معدن، کشاورزی، علم و تولید دانش استان پایه تمدن کشور محسوب می شود، گفت: اگر به خوبی کار کنیم و برنامه داشته باشیم بخش خصوصی فعال خواهد شد.
وی تصریح کرد: بخش خصوصی اگر منتظر بماند که همه مسائل را دولت رفع کند هیچ قدمی برداشته نخواهد شد؛ بخش خصوصی خود باید بخشی از مشکلات را حل کرده و با علم، آگاهی، دانش و مدیریت روز می تواند موفق باشد.
وی افزود: از انیشتین پرسیده شد رمز موفقیت چیست گفت آرام، اعتماد به نفس، تلاش، تلاش و تلاش؛ حاصل کوشش وقتی مبتنی بر دانش باشد موفقیت خواهد بود.
استاندار فارس اظهار داشت: شهرستان استهبان به دلیل همراهی، هماهنگی و همدلی تاکنون قدم هایی برداشته شده و قدم های ببیشتری نیز در آینده برداشته خواهد شد.
مهندس افشانی با اشاره به این که دولت تدبیر و امید با مشکلات عدیده ای برای تامین منابع در ابتدای شروع به کار روبرو بوده است، گفت: خوشبختانه با تدبیر دولت، درایت مقام معظم رهبری، هماهنگی سه قوه و حمایت بی دریغ مردم هم اکنون در موقعیت بسیار مطلوب تر از سه سال گذشته قرار داریم.
وی با اشاره به اين كه در سه سال گذشته حداکثر صادرات نفت کشور۹۸۰ هزار بشکه بود که بر اساس مصوبه قدرت های سلطه گر قرار بود هر سال ۲۰ درصد از آن کاهش یابد، ادامه داد: هم اکنون علی رغم توطئه عربستان سعودی با تلاش هاي دولت تدبير و اميد صادرات نفت ايران به بیش از دو و نیم میلیون بشکه در روز رسیده است. 
استاندار فارس با اشاره به این که شکی در غیرقابل اعتماد بودن قدرت های استکباری نیست، افزود: ورود آمریکا و انگلستان در این کشور با خیانت بود و کودتای ۲۸ مرداد بزرگ ترین خیانت به این کشور با توطئه آمریکا انجام گرفت.
مهندس افشانی با بیان این که دانشجویان برای این که به قدرت های جهانی بفهمانند که نمی توانند بر این ملت تسلط داشته باشند خون پاکشان را نثار کردند، گفت: بعد از ۱۶ آذر رژیم شاهنشاهی دیگر نتوانست مدعی شود که سلطه قدرت های بیگانه در این کشور آسان است و سرانجام به نهضت امام خمینی(ره) و انقلاب۵۷ منتهی شد.
وی ادامه داد: هیچ کس به قدرت های سلطه گر اعتماد نمی کند؛ اما در دنیای امروز هر کس باید بر اساس ظرفیت خود تلاش کند سهم خود را از جهان به دست بیاورد و به این که با فلان کشور رقابتی هست و توطئه وجود دارد ما نباید از تلاش خود برای گرفتن سهم بیشتر در دنیا کم کنیم.
استاندار فارس با اشاره به ابلاغ بندهای ۲۴ گانه سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، اظهار داشت: قبلاً به مدیران استان تاکید کرده ام و امروز به مدیران شهرستان تاکید می کنم که باید این سیاست ها را به خاطر بسپارید؛ هیچ جمله اضافه ای در آن وجود ندارد و هیچ جمله ای نیست که کنار گذاشته شده باشد.
مهندس افشانی با بیان این که درون زا بودن به معنای تکیه بر داشته های داخلی است، ادامه داد: برون گرا بودن یعنی استفاده از دانش و فناوری دنیای بیرون که با ارتباط منطقی با دنیای بیرون میسر است.
استاندار فارس سپس در جمع فعالان اقتصادي شهرستان استهبان حضور يافت و با بیان این که باید تلاش کنیم از آب موجود با روش های بهینه استفاده کنیم، افزود: امسال ۳۰ هزار هکتار در استان فارس سهمیه تبدیل به آبیاری تحت فشار داریم که سهمیه بالایی معادل ۱۴ درصد کل کشور است و در شهرستان استهبان نیز نوع آبیاری بالای یک هزار هکتار از اراضی به آبیاری تحت فشار تبدیل شده است.
مهندس افشانی با اشاره به این که هیچ محدودیتی در اعطای تسهیلات برای ساخت گلخانه وجود ندارد و وام های با سود ۱۵ درصد پرداخت خواهد شد، گفت: استهبان باید تکیه ای را از کشاورزی سنتی بردارد  و به سمت احداث گلخانه، صنعت و معدن پیش برود؛ در غیر این صورت در آینده دچار مشکلات بزرگ تری خواهد شد.
مهندس افشانی با بیان این که سه گروه باید در کنار یکدیگر کار کنند تا کشور پیشرفت کند، ادامه داد: صاحبان قدرت یعنی مدیران دولتی، صاحبان ثروت یعنی بانک ها و فعالان اقتصادی و صاحبان فکر یعنی متخصصان، فارغ التحصیلان و افراد با تجربه هستند و هر کدام را ندیده بگیریم یکی از پایه ها ناقص است و خواهد افتاد.
وی با بیان این که رئیس کل بانک مرکزی به منظور کمک به بهبود وضعیت سیتم بانکی استان به فارس سفر خواهد کرد، افزود: روسای دیگر بانک های کشور نیز به استان دعوت می شوند و رفع مشکلات بانکی استان پیگیری می شود.
گفتني است اين جلسه با حضور تيم اقتصادي استان فارس برگزار شد و پيش از سخنراني مهندس افشاني، تعدادي از فعالان اقتصادي شهرستان استهبان به بيان نظرات و ديدگاه هاي خود در موضوعات اقتصادي شهرستان پرداختند.
استاندار فارس همچنين در آخرين برنامه سفر خود در شهرستان استهبان در جمع فعالان سياسي و اجتماعي شهرستان با بيان اين كه در جهان امروز سرمایه بشر به سه بخش فیزیکی، انسانی و اجتماعی تقسيم مي شود، گفت: امروزه سرمایه اجتماعی را مهم ترین سرمایه می دانند و بعد از آن سرمایه انسانی و سپس سرمايه فیزیکی قرار دارند.
استاندار فارس با اشاره به اين كه شاخص اصلی سرمایه اجتماعی، اعتماد است كه شامل اعتماد مردم نسبت به هم، اعتماد مردم به مسئولان و اعتماد مسئولان به مردم مي شود، ادامه داد: این مهم ترین سرمایه هر کشور است و اگر آسیب ببیند به همان میزان که کاهش یابد به همان میزان کشور از مسیر توسعه یافتگی فاصله می گیرد؛ به هر میزانی که کشوري توسعه یافته تر باشد این سرمایه اجتماعی که شاخص آن اعتماد است بیشتر خواهد بود.
مهندس افشاني با بيان اين كه يكي از مهم ترين عواملی که بر سرمايه اجتماعي و اعتماد تاثیرخواهند گذاشت فساد است، تصريح كرد: هیچ انسانی نيست که حتي یک روز به شکل عمیق برای اصلاح جامعه و بهبود وضعیت مردم تلاش کرده باشد و نداند که فساد تنها و تنها در جامعه اي مهار می شود که در آنجا قبل از هرچیز، آزادی وجود داشته باشد؛ خصوصاً برای اصحاب رسانه و کسانی که می توانند نقد کنند.
وي افزود: مردم باید از طریق رسانه ها نقد و کنترل کنند و این آزادی مبنای همه چیز حتی مبنای عدالت است.
استاندار فارس با تاكيد بر اين كه اولین کسی که برای امام خميني(ره) لفظ امام را بیان کرد، آقاي روحانی بود كه در سال ۵۶ در مراسم ختم مرحوم سيد مصطفي خميني اين لفظ را به كار برد و نوار آن به نام ابراهيم در آتش منتشر شده بود، افزود: هیچ نیروی انقلابی به آمریکا اعتماد نکرده و نمی کند؛ دکتر روحانی و تیم همراهش قطعاً آمریکا را می شناسند و هیچگاه به او اعتماد نمی کنند؛ اما باید بدانیم که در عصر رقابتی امروز باید از حق مردم دفاع کنیم.
مهندس افشاني گفت: اگر مذکره صورت می گیرد و کاری انجام می شود، به معنای اعتماد نیست؛ بلکه می خواهیم مشکلات را کاهش دهیم.
گفتني است در اين جلسه فعالان سياسي و اجتماعي شهرستان استهبان از طيف ها و جريانات مختلف سياسي به بيان آزادانه ديدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.