رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

فاجعه زیست محیطی و اقلیمی درانتظار دریاچه بختگان است

۲۳:۰۱ - ۲۰۱۷/۰۱/۰۳
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس:

فاجعه زیست محیطی و اقلیمی درانتظار دریاچه بختگان است

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس بیان داشت: فاجعه‌ای زیست‌ محیطی درانتظار زمین‌های پیرامون دریاچه بختگان است،زمین‌های شوره ‌زاری که به جای دریاچه به چشم می‌خورد و با وزش هر نسیمی، نمک‌های آن همچون پرده‌ای بر روی زمین‌های کشاورزی کشیده می‌شود .

دکتر حمزه ولوی با حمایت از پویش مردمی ما صدای بختگان هستیم ابراز داشت : روزگاری نه چندان دور این دریاچه مامن پرندگان مهاجر و تامین کننده بخشی از اقتصاد مردم محلی بود و اکنون به نمکزاری غمزده تبدیل شده و خشکسالی مانند سرطانی تمام وجودش را احاطه کرده است .
وی اضافه کرد:حتی اگر آبی از چشمه ‌سارها برای زمین‌ها باقی مانده باشد، زمین‌های شوره ‌زار استعداد چندانی برای شکوفایی ندارند. گذشته از این، نمک‌های بادآورده برای تندرستی انسان‌های ساکن اطراف و جانوران اهلی و وحشی هم زیان‌آور است و بیماری‌های پوستی، ریوی و چشمی افزایش می‌یابد.
ولوی گفت: دریاچه بَختِگان از دریاچه‌های ارزشمند ایران در استان فارس بود که هم اکنون کاملاً خشک شده‌ است. این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگانی بوده که از عرض های جغرافیایی بالاتر به ایران مهاجرت می‌کردند.
ولوی اضافه کرد : دریاچه بختگان، باعث افزایش رطوبت هوا می‌شد وبه علت بلند بودن ارتفاع کوه‌های پیرامون شهرستان نی‌ریز، رطوبت حاصله در هوای همان منطقه باقی می ماند و باعث ثمردهی درختان انجیر، بادام، رز و زیتون در کوه‌ها می شد .
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس ادامه داد : فعالیت تشکل های مردم نهاد و کمپین های حمایتی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست بختگان ، نشان از آگاهی فراوان و افزایش شعور زیست محیطی و حساسیت های جامعه نسبت به بحران آب دارد.این پویش اجتماعی و فرهنگی، واکنش مردمی است .
پویش ما صدای بختگان هستیم با هدف جلب حمایت های مردمی و مشارکت همه اقشار جامعه در حفظ محیط زیست و مقابله با خشکسالی است که دوستداران محیط زیست استان فارس راه اندازی کرده اند و تا کنون بسیاری از مسئولان و مدیریان و صاحبنظران از آن حمایت کرده اند .

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.