رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

توزیع عادلانه اعتبارات حوزه فرهنگی و مذهبی

۲۰:۰۵ - ۲۰۱۵/۰۵/۱۴
نماینده مردم شیراز بیان کرد

توزیع عادلانه اعتبارات حوزه فرهنگی و مذهبی

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت:اعتبارات دولتی که به بخش های فرهنگی و مذهبی کشور تخصیص می یابد به صورت عادلانه در استان ها توزیع شود.

سید احمدرضا دستغیب ، روز پنجشنبه درآیین افتتاح گردهمایی یک هزار و ۶۲ حافظ قرآن کریم کشوردرشیرازبیان کرد: نباید همه اعتبارات و منابع در یک استان و یکجا متمرکز شود امامتاسفانه اعتباراتی که برای حوزه های علمیه،هیات های مذهبی و کانون های قرآنی به استان ها ابلاغ می شود شامل همه فعالان این بخش نمی شود و این یک نقص و ایراد عمده است.

وی افزود:مجلس شورای اسلامی موظف به حمایت از ایجاد زیرساخت ها برای انجام فعالیت های فرهنگی و مذهبی در کشور است اما باید در تخصیص و توزیع اعتباراتی که به این نوع فعالیت ها تعلق می گیرد، عدالت هم رعایت شود. 

این نماینده مجلس اظهارداشت:کمک و مساعدت های مالی دولت برای راه اندازی نهادهای فرهنگی و مذهبی امری مناسب و پسندیده است اما با این موضوع که این نوع نهادها صرفا با هزینه های دولتی اداره شوند ، مخالف هستیم.

دستغیب اضافه کرد:اماکن و نهادهای مذهبی و فرهنگی مردمی مانند هیات های مذهبی، حوزه های علمیه، تشکل های قرآنی و مساجد باید به صورت مردمی اداره شوند و نه با هزینه های دولتی .

او ادامه داد: بر این باوریم که اعتبارات فقط باید به برپایی برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و مذهبی تخصیص یابد و ضروری است در این زمینه تدابیر لازم پیش بینی شود و نمایندگان مجلس هم نظارت بر این موضوع را با جدیت دنبال خواهند کرد.

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود:کانون های قرآنی و مجموعه های مذهبی باید از گشترس تشکیلات اداری خود پرهیز کنند و بخش عمده بودجه و اعتبارات خود را به برنامه ها و فعالیت های نرم افزاری اختصاص دهند.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود افزود: حضور حافظان قرآن کریم در محیط های پیرامونی خود منشا آثار و برکات فراوانی است که می تواند دیگران را نیز از نور قرآن بهره مند کند.

دستغیب گفت: تاسی به قرآن باید در همه امور زندگی جاری و ساری باشد و ضروری است مسوولان رده های مختلف آموزه های قرآنی را در خود تقویت و به آنها عمل کنند.

او بیان کرد: آموزه های قرآنی تاثیر بسزایی در پیشگیری از انحرافات فردی و اجتماعی دارد و حافظان قرآن می توانند نقش سازنده و موثری در نشر و ترویج این آموزه ها در جامعه ایفا کنند. 

** نیازمند بازنگری در مفاهیم قرآنی برای ملت ها هستیم

فرمانده سپاه فجر استان فارس نیز در گردهمایی گفت:امروز عده ای بی دین با بهره برداری از نام قرآن، بدترین ظلم ها و جنایات را در بلاد اسلامی از جمله سوریه، عراق و یمن انجام می دهند که این اعمال و رفتار آنها با آموزه های قرآن فاصله زیادی دارد.

سردار سرتیپ دوم غلامحسین غیب پرور افزود:امروز کتاب قرآن در مهجوریت قرار گرفته است و رفع این مهجوریت درسایه تمسک به مکتب اهل بیت (ع) و انقلاب اسلامی امکان پذیر است.

وی بیان کرد: درگذشته علما ، بزرگان و مفسران قرآن کریم از جمله مرحوم علامه طباطبایی به مقابله با هرگونه تفسیر به رای از قرآن کریم می پرداختند و امروز نیز جهان اسلام نیازمند بازنگری در مفاهیم قرآنی برای ملت ها و بشریت است.

او اظهارداشت:باید بکوشیم دیدگاه های مردم آزاده جهان را نسبت به اسلام در مسیر درست قرار دهیم و برای مردم دنیا تبیین کنیم که جنایات رژیم آل سعود ، گروه های سلفی و تکفیری برگرفته از اسلام نیست بلکه ظلم به اسلام است.

غیب پرور اضافه کرد:در این برهه از زمان وظیفه حافظان قرآن تنها حفظ و تلاوت قرآن کریم نیست بلکه تبیین درک و شناخت صحیح از قرآن و مبانی قرآنی، ترویج معارف قرآنی و رساندن نورانیت این کتاب آسمانی به عموم مردم جهان است در غیر این صورت در برابر قرآن مسوول هستیم.

وی ادامه داد: امروز ذهن ها و فطرت های ناب بشر در دنیا مستعد و پذیرای معنویت قرآن است و موسسه های قرآنی از جمله موسسه قرآنی بیت الاحزان استان فارس باید در این زمینه تلاش کنند.

** زندگی جوامع اسلامی با استانداردهای قرآنی فاصله دارد 

یکی از مترجمان و مفسران قرآن کریم نیز در این آیین گفت:همه مردم ایران باید با قرآن خو بگیرند زیرا زندگی فردی و اجتماعی در سایه این کتاب آسمانی ، سعادت دنیا و آخرت را به همراه دارد.

ابوالفضل بهرام پور بیان کرد: مشکلات امروز جوامع اسلامی به دلیل عدم اجرای کامل دستورات و آموزه های قرآن درزندگی فردی و اجتماعی است و به همین سبب زندگی امروز این جوامع با استانداردهای قرآن فاصله دارد.

صاحب تفسیر قرآن 'نسیم حیات' اظهارداشت: شهدای زیادی از جمله امام حسین(ع) و ۱۵ هزار شهید استان فارس خون های پاک خود را برای بقای اسلام و قرآن اهدا کردند لذا باید قدردان این نعمت بزرگ الهی برای بشریت باشیم. 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.