رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

هشتمین جشنواره فرهنگ ملل در شیراز

۰۹:۰۵ - ۲۰۱۵/۰۵/۱۷

هشتمین جشنواره فرهنگ ملل در شیراز

هشتمین جشنواره فرهنگ ملل با حضور ۳۰ کشور و به همت ۵۰ دانشجوی غیرایرانی در شیراز برگزار شد و در این جشنواره دانشجویان غیرایرانی به ارائه و معرفی محصولات فرهنگی، صنایع دستی و غذاهای سنتی خود پرداختند.

مصداق بارز این جمله پیامبر اسلام (ص)، "علم را بجوئید ولو در چین"، را امروز می‌شد در دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز مشاهده کرد. دانشجویانی که از گوشه گوشه جهان در این دانشکده حضور داشتند تا مراسم فارغ‌التحصیلی خود را برگزار کنند. پرچم تمامی کشورها در راهروی منتهی به سالن برگزاری جلسات دیده می‌شد و دانشجویان در کنار پرچم که نمادی از هویت ملی‌شان بود، عکس‌های یادگاری می‌گرفتند.

در این مراسم سفید وسیاه و زرد معنا نداشت چراکه همه در زیر سایه علم به یگانگی رسیده بودند و در کنار هم لحظاتی خوش را سپری می‌کردند و شاید اینگونه می‌اندیشیدند که جدا شدن از ایران و دوستان ایرانی هر چند سخت است اما دیدار دوباره وطن از این تلخی می‌کاهد.

قنبر رضوانی دانشجوی افغانستانی که در دانشگاه قم رشته حقوق خوانده، می‌گوید ایران در مقایسه با کشور من امکانات علمی و رفاهی زیادی دارد و من امیدوارم که در کشور من نیز با تامین امنیت این امکانات فراهم شود.

دیا ژنگ دانشجوی چینی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران در تعریف خاطرات خود از ورودش به ایران گفت: ابتدای ورودم به ایران شک و تردید داشتم و می‌ترسیدم که ایران کشوری ناامن باشد اما وقتی وارد شدم و با فضای ایران آشنا شدم شک و تردیدم برطرف شد.

وی معتقد است که ایران و چین دو کشور با تمدن دیرینه هستند و تعامل و ارتباطات دانشجویان می‌تواند زمینه‌ساز روابط فرهنگی بیشتر باشد. وی از اینکه فارسی آموخته و می‌تواند به زبان فارسی تکلم کند بسیار ابراز خشنودی می‌کند.

عمرو ناصر، دانشجو یمنی دانشکده علوم پزشکی تهران، به جنگ کشورش اشاره می‌کند و می‌گوید ما در غرفه‌ای که در نمایشگاه فرهنگ ملل در اختیامان قرار دادند دو برهه زمانی قبل از جنگ و  جنگ یمن را نشان دادیم تا همگان با آنچه در یمن رخ می‌دهد، آشنا شوند. 

وی می‌گوید از ابتدای این جنگ جز به رهبر کشور بزرگ ایران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، درخواست کمک نکرده‌ایم و نمی‌کنیم.

همزمان با مراسم فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان دانشجویان غیرایرانی جشنواره فرهنگ ملل با حضور ۳۰ کشور و به همت ۵۰ دانشجوی غیرایرانی در شیراز برگزار شد و در این جشنواره دانشجویان غیرایرانی به ارائه و معرفی محصولات فرهنگی، صنایع دستی و غذاهای سنتی خود پرداختند.

در غرفه مربوط به کشور عراق، دانشجویان عراقی با موسیقی محلی که مخصوص روز عید مبعث است از وزیر علوم ایران استقبال کردند.

در این جشنواره دانشجویان کشورهای بنگلادش، یمن، سوریه، عراق، لبنان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه و غیره حضور داشتند و از بازدیدکنندگان با غذاها و شیرینی‌های محلی و بومی کشور خود پذیرایی کردند.

محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  نیز در بازدید از این جشنواره با این دانشجویان دیدار کرد و گفت‌وگوهایی صمیمانه با آنها داشت.

 بنا به گفته زهره عظیمی‌فر، دبیر آئین نکوداشت دانش‌آموختگی دانشجویان غیرایرانی، این جشنواره  به مدت ۲روز در دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز برپا است./ایرنا

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.