رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

گشایش نمایشگاه همکاری ایران و سازمان ملل درشیراز

۲۳:۰۴ - ۲۰۱۸/۰۴/۱۴

گشایش نمایشگاه همکاری ایران و سازمان ملل درشیراز

نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران پنجشنبه ۲۳فروردین‌ماه در نگارخانه تاروپود مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در شیراز گشایش یافت.

در این آیین که با حضور محمد رجایی ‌مقدم معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران آغاز شد، متن پیام رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران خانم ماریو دوتسنکو توسط معاون این مرکز قرائت شد.
همچنین سید احمد نجفی رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی در فارس، طی سخنانی ابراز داشت: این نمایشگاه بنا بر تفاهم‌نامه خبرگزاری جمهوری اسلامی و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در استان‌های مختلف برپا می‌شود و مایه خوشحالی است که در سال ۱۳۹۷ مطلع آغازین آن در شیراز شهر شعر و ادب و پایتخت فرهنگی ایران رقم می‌خورد.
وی افزود: آثار به نمایش در‌آمده در این نمایشگاه مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است وهر مقطع همراه با اشک‌ها و لبخند‌های ملت ایران بوده است. این آثار خود، ‌گواهی است بر اینکه ملت ایران ملتی صلح‌طلب، ‌اهل منطق و گفت‌و‌گو در طول تاریخ بوده‌اند. 
در این نمایشگاه ۳۶ عکس تاریخی مستند که نشان‌دهنده حضور ایران در جامعه ملل و نقش کلیدی آن در تأسیس سازمان ملل است، نشان داده شده است. 
این عکس‌ها از میان حدود ۷۰ عکس موجود در آرشیو مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران گزینش شده است.
این نمایشگاه به همت سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در شیراز برپا شده است. 
مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس، شورای اسلامی و شهرداری شیراز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در برپایی این نمایشگاه همکاری می‌کنند. 
هادی پژوهش جهرمی معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری فارس، کوروش کمالی سروستانی رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، مهدی امیدبخش معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، لیلا دودمان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز، سید حسن خلیلی رئیس دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان فارس و اصحاب رسانه در آیین گشایش حضور داشتند. 
این نمایشگاه تا شامگاه چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷ برای بازدید علاقه ‌مندان برپاست. 
سازمان ملل متحد سال ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد.
این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشت، اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می شود که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده ‌اند.
شورای امنیت قوی‌ ترین نهاد سازمان ملل، پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند.
مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و مؤسسات وابسته، هر سال با تشکیل جلسات منظم درمورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.
ایران به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس سازمان ملل متحد در میان نخستین کشورهایی بود که مرکز اطلاعات سازمان ملل در آن تأسیس و فعالیت‌هایش چند ماه بعد، در ماه مه ۱۹۵۰ آغاز شد.
این فعالیت ها در سال ۱۹۸۰ به حالت تعلیق درآمد؛ سپس در ۱۹۹۱ دوباره آغاز شد و از سال ۱۹۹۴ به گونه‌ای کامل فعال شد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.