رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

سعدی اقلیم فارس و سرزمین شیراز را در فرهنگ جهانی و حافظه تاریخی ثبت کرده و دوام بخشیده است

۰۰:۰۴ - ۲۰۱۸/۰۴/۲۱
استاندار فارس :

سعدی اقلیم فارس و سرزمین شیراز را در فرهنگ جهانی و حافظه تاریخی ثبت کرده و دوام بخشیده است

استاندار فارس گفت: سعدی اقلیم فارس و سرزمین شیراز را در فرهنگ جهانی و حافظه تاریخی ثبت کرده و دوام بخشیده است،‌ سعدی نماینده خرد ایرانی است و انواع دانش‌های ایرانی را دارد.

اسماعیل تبادار شامگاه جمعه ۳۱ فروردین در آیین یادروز سعدی بیان داشت: امروز بیش از ۷۰۰ سال از درگذشت سعدی شیرین سخن می‌گذرد لیکن زبان شعری و کلام نثری وی از بلاغت برخوردار است.
وی با تأکید براینکه سعدی آفریننده زبان فارسی است عنوان کرد: در پهنای ادب فارسی، سعدی در زمره خدمتگزاران سخت‌کوشی است که توانست نردبان سخن را با افتخار و پیروز بپیماید و در آسمان ادبیات جهان، چراغ معرفت را روشن کند.
تبادار گفت: سعدی شاعر آدمیت است و عشق و اخلاق از صفات بارز سعدی است و نخستین سخنش عشق است.
استاندار فارس با بیان اینکه مکتوبات و ضرب‌المثل‌های سعدی، فرهنگ و ذهن و فکر ما را ساخته عنوان کرد: جهان‌بینی سعدی رفتار ما را شکل داده است و ادبیات سیاسی و اخلاقی سعدی زینت حافظه ماست. 
تبادار بیان کرد: سعدی سوژه‌های اجتماعی و سیاسی را به نظم و نثر درآورده و به زیبایی با زندگی مردم پیوند عمیق داده است و عاملی که همواره بر نوآروری‌های سعدی حاکم است، ذوق اوست.
وی با اشاره به این نکته که ملاحتی که در سخن سعدی است، برگرفته از عاطفه لطیف است و شعرش مشحون از جمال است، گفت: سعدی، حافظ و مولانا زیباشناسان فرهنگ ما هستند و چشمان ما را نسبت به زیبایی‌ها می‌گشایند و درواقع استخوان‌بندی فرهنگ ما را همین‌ها شکل داده است.
استاندار فارس با بیان اینکه سعدی با نوشتن بوستان نصیحت الملوک نوشته است اظهار کرد: سعدی در غزلیات عاشق است و عاشقانه‌های لطیف را بیشتر در نزد او می توان یافت.
وی گفت: سعدی می‌داند راه امنیت و عدالت تنها از مسیر گفت‌ و‌گو می‌گذرد و به همین دلیل سلاطین را مدام به خداپرستی و عدالت‌ورزی دعوت می‌کند.
اول اردیبهشت به مناسبت تاریخ نگارش گلستان روز سعدی نامگذاری شده است. این روز در اول اردیبهشت ۱۳۸۹ و در اجلاس شاعران جهان در شیراز، از سوی نهادهای فرهنگی داخلی و خارجی به عنوان روز سعدی شناخته شد.
ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلح بن عبدالله بن مشرّف متخلص به سعدی شاعر و نویسنده قرن هفتم هجری، زاده شیراز است. اهل ادب به او لقب استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ می‌دهند. 
دیباچه(منسوب به سعدی)، مجالس پنج‌گانه، نصیحت الملوک، سؤال صاحب‌دیوان، رساله عقل و عشق، تقریرات ثلاثه، گلستان، سعدی‌نامه(بوستان)، قصاید عربی، قصاید فارسی، مراثی، ملمعات و ترجیعات، طیبات، خواتیم، غزلیات قدیم، صاحبیه، مقطعات، رباعیات، مفردات، هزلیات و خبیثات آثار برجای مانده از سعدی است.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.