رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

آیا واقعا کازرون آب را بر بوشهر بسته است؟ / چه کسانی به دنبال ایجاد تنش بین فارس و بوشهر هستند؟ / مدیرکل آبفای فارس : با افتخار خواستار میزبانی از بزرگان و ریش سفیدان منطقه دشتستان جهت بازدید از محل های تامین آب وبررسی وضعیت از سوی آنها هستیم

۰۰:۰۷ - ۲۰۱۸/۰۷/۰۸
پشت پرده بی آبی در دشتستان :

آیا واقعا کازرون آب را بر بوشهر بسته است؟ / چه کسانی به دنبال ایجاد تنش بین فارس و بوشهر هستند؟ / مدیرکل آبفای فارس : با افتخار خواستار میزبانی از بزرگان و ریش سفیدان منطقه دشتستان جهت بازدید از محل های تامین آب وبررسی وضعیت از سوی آنها هستیم

بی آبی های پیاپی و طولانی امان مردم را بریده است. هوا روز به روز گرم تر شده و وضعیت تامین آب مردم هر روز بدتر از دیروز می شود.نفس های دشتستان بزرگ به رمق و شماره افتاده و گرما و بی آبی امان از مردم این خطه برده است .

به گزارش صبح شیراز وضعیت منابع آب در سطح کشور به مرز هشدار رسیده است . اما در استان بوشهر و بویژه شهرستان دشتستان و شهر برازجان اوضاع متفاوت تر بوده و وضعیت قرمز است .بی آبی های پیاپی و طولانی امان مردم را بریده است. هوا روز به روز گرم تر شده و وضعیت تامین آب مردم هر روز بدتر از دیروز می شود.نفس های دشتستان بزرگ به رمق و شماره افتاده و گرما و بی آبی امان از مردم این خطه برده است .

چند صباحی است شایعاتی مبنی بر اینکه استان فارس و بویژه شهرستان کازرون آب را بر مردم بوشهر و دشتستان بسته ، به گوش می رسد . مردم دشتستان و برازجان به ستوه آمده اند و امروز درخواست تجمع اعتراضی را نسبت به عملکرد بسیار ضعیف مسئولین در زمینه تامین آب شهروندان داشته اند . اما نماینده دشتستان در سخنانی این بحران را متوجه مسئولین استان فارس دانست و رسما تهدید کرد که اگر کوچکترین مشکل امنیتی در دشتستان رخ دهد مسئولان فارس مقرصند و باید در شورای عالی امنیت پاسخگو باشند و همچنین سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری بوشهر تلویحا تقصیر را گردن مسئولان فارس انداخت .

سخنان نماینده دشتستان و سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری بوشهر به عقیده برخی فرار رو به جلو و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت بوده و متاسفانه خوراکی شد برای برخی رسانه های ضد انقلاب که به نفاق بین مردم دامن بزنند .

 خوشبختانه این صحبت ها و شیطنت ها نتوانست خللی در پیوند عمیق مردم استان های فارس و بوشهر و همچنین مناطق کازرون و دشتستان ایجاد کنند بطوری که مردم معترض در شهر برازجان بدون توجه به اظهارات وحدت شکن شعارهایی علیه نماینده و مسئولینی بی کفایت مقصر در این بحران سر دادند .

آب دشتستان از کجا تامین می شود ؟

از سه راهی کازرون به سمت کنارتخته که سرازیر شده ، سمت راست تابلو بوشیگان به چشم می خورد. روستایی که از دیرباز ایستگاه پمپاژ آب دشتستان و بوشهر در آن واقع شده است . این ایستگاه آب را از سه منبع مختلف به سمت دشتستان روانه می ساخته است .

اولین منبع آن آب رودخانه شاهپور بوده است دومین منبع آن آب یکی از حوضچه های چشمه ساسان بوده و سومین آن ۲۲ حلقه چاه که در دهه هفتاد در منطقه سربالش کازرون حفر شده است .

چشمه ساسان چهار حوضچه آبگیر دارد که یکی آبگیر روستاهای اطراف است دیگری آب آن به سمت ایستگاه بوشیگان هدایت شده و به دشتستان پمپاژ می شود سومی آب آن به شبکه آب کازرون وصل است و چهارمی حق آبه ای بوده که به باغات منطقه تعلق داشته است.

متاسفانه در حال حاضر بدلیل کاهش چشمگیر باران و پایین آمدن سطح آبهای زیر زمینی چشمه ساسان به کل خشک شده است و چهار حوضچه آبگیر آن هیچ آبی به شهر کازرون ، دشتستان ، روستاهای اطراف و باغات نمی رسانند.

از ۲۳ حلقه چاه در کوههای اطراف کازرون با مجوز ۱۵۰ متر کف شکنی که اخیرا صادر شد تقریبا ۱۲ حلقه آن آب دارد که مستقیما به ایستگاه بوشیگان آمده و به دشتستان پمپاژ می شود.

سومین منبع تامین آب دشتستان از فارس رودخانه در جوار ایستگاه بوشیگان است که در سالهای عادی مجوز برداشت ۴۰۰ لیتر در ثانیه را برای تامین آب دشتستان دارد که متاسفانه بدلیل کاهش شدید نزولات آسمانی و خشکسالی شدید میانگین دراز مدت بارندگی کازرون از ۵۸۰ به ۱۸۰ کاهش یافته است .

امسال به کل زراعت های اطراف رودخانه تعطیل شده و حتی حق آبه چند صد ساله ۸۰۰ هزار اصله نخل منطقه خشت و کنارتخته نیز قطع شده و همان آب اندک نیز به دشتستان پمپاژ می شود . رودخانه بعد از ایستگاه بوشیگان تقریبا خشک شده است و خوشبختانه با توجه به قرابت نزدیک و پیوند چند صدساله مردمان منطقه خشت و کنارتخته و دشتستان و برازجان هیچگونه اعتراضی مبنی بر قطع حق آبه نخل های این منطقه توسط کشاورزان صورت نگرفته تا به بتوان به راحتی همین آب باقی مانده را به دشتستان انتقال داد.

در این بی آبی ، آب شهر کازرون از کجا تامین می شود ؟ آیا واقعا سهم بوشهر به کازرون تخصیص یافته است ؟

پس از خشک شدن چشمه ساسان و عدم تامین بخشی از آب شهر کازرون از این محل مسئولین استان فارس و شهرستان با کرایه سه چاه کشاورزی که یکی از آنها متعلق به شخصی است بنام پیران و چاه دوم مربوط به اسکان عشایر منطقه دوان بوده و چاه سوم از کشاورزان بومی منطقه کرایه شده است و همچنین دو حلقه چاه آب متعلق به شهرداری کازرون وارد مدار آب آشامیدنی و مصرفی مردم منطقه کازرون شده و مسئولین توانسته اند از طریق این ۵ حلقه چاه کمبود اب کازرون را جبران کنند.

لذا هیچ دست اندازی به سهمیه آب استان بوشهر نشده ومتاسفانه شایعاتی که مبنی بر بستن آب بوشهر توسط کازرون و فارس برای تامین آب کازرون ، توسط منافقانی مطرح شده که به دنبال وحدت شکنی بوده و خواستار از هم گستتن رابطه دوستی و پیوند عمیق مردم کازرون و بوشهر و دشتستان هستند.

مدیرکل آبفای فارس : با افتخار خواستار میزبانی از بزرگان و ریش سفیدان منطقه دشتستان جهت بازدید از محل های تامین آب وبررسی وضعیت از سوی آنها هستیم

در ادامه مدیر کل آب منطقه ای فارس در گفتگو با خبرنگار صبح شیراز گفت :‌با افتخار خواستار میزبانی از بزرگان ، ریش سفیدان و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا شهرستان دشتستان در کازرون هستیم، برای بازدید میدانی از وضعیت منابع آبی که به دشتستان می آید و همچنین خواستار بررسی موضوع توسط بزرگان و ریش سفیدان منطقه دشتستان و همچنین هم اندیشی و چاره اندیشی در جهت مدیریت مصرف و ارائه راهکارهای کاربردی جهت حل مشکلات فعلی و آتی هستیم و به میزبانی از ریش سفیدان و بزرگان دشتستان افتخار می کنیم.

مهندس دهقانی همچنین افزود : در فروردین ۹۶از محل ایستگاه بوشیگان کازرون ۵۰۰۳ لیتر در ثانیه به دشتستان پمپاژ شده است که این رقم در فروردین ۹۷ بدلیل خشکسالی و کمبود آب های زیر زمینی به ۸۸۱ لیتر در ثانیه رسیده است . همچنین این رقم برای اردیبهشت ۹۶ از محل ایستگاه ۱۸۷۶ لیتر در ثانیه بوده که در اردیبهشت سال جاری به ۵۷۸ لیتر در ثانیه کاهش یافته و همچنین در خردادماه ۹۶ از محل ایستگاه ۷۰۹ لیتر در ثانیه بوده که در خرداد ماه سال جاری به رقم ۴۰۷ لیتر در ثانیه کاهش یافته است .

چه باید کرد؟ مشکل در کجاست ؟ مسئولین دشتستان چه چیز را از مردم پنهان می کنند ؟

با توجه به روند کاهش شدید نزولات آسمانی و پایین آمدن سطح آبهای زیر زمینی این وضعیت امروز دشتستان از سالها پیش قابل پیش بینی بوده است که بررسی ها نشان می دهد در ادوار گذشته مسئولان آبفای فارس بارها هشدار تابستان سخت را برای دشتستان و بوشهر هشدار داده بوده اند.

گویا در محل شبانکاره دشتستان در میانه خط کوثر قرار بر احداث یک ایستگاه پمپاژ جهت انتقال ۲۰۰ لیتر بر ثانیه جهت افزایش آب ورودی به دشتستان و همچنین مقابله با تابستان های سخت و بی آبی های پیاپی و دراز مدت بوده که متاسفانه این پروژه به دلیل کمبود اعتبار هنوز اتمام نیافته است ؟

حال سوال اینجاست که مسئولین محترم و عزیز شهرستان دشتستان ای کاش دست به دست هم داده و در این سالها این پروژه حیاتی و کلیدی شهرستان را به اتمام می رسانند تا امروز مردم این منطقه با این بحران عظیم روبه رو نشوند. ای کاش به جای متهم کردن مسئولان استان همجوار قدری زودتر به حل این معضل می پرداختند .

درست است که فرماندار محترم شهرستان دشتستان غیر بومی است ولی حدودا ۵ سال که کلیدار عمارت فرمانداری دشتستان است و اقایان سعادت نماینده دشتستان ، ستوده سرپرست معاونت عمرانی استانداری بوشهر و سالاری استاندار قبلی بوشهر هر سه از منطقه شبانکاره هستند ، امید بود در این سالها به جای وعده های پیاپی آب شیرین کن ، حداقل این ایستگاه پمپاژ شبانکاره را به سرانجام رسانده تا کل مردم منطقه از موهبات آن استفاده کنند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.