رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ریزش کوه در بلوار جمهوری‌ شیراز موقتا کنترل شد

۰۰:۰۹ - ۲۰۱۸/۰۹/۰۹
سخنگو شورای شهر شیراز خبر داد:

ریزش کوه در بلوار جمهوری‌ شیراز موقتا کنترل شد

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز گفت: ریزش کوه که دو ماه گذشته در بلوار جمهوری شیراز روخ داده به صورت موقت کنترل شده است.

 بعد از ظهر گرم ۲۵ تیرماه بود که ارتفاعات بلوار جمهوری شیراز دچار ریزش شد و همین موضوع حساسیت اهالی محله کوهستان در بلوار جمهوری را نسبت به این ریزش‌ها بیشتر کرد در ۲۶ تیرماه تیم‌های عملیاتی آتش‌نشانی به این منطقه اعزام شدند و برای جلوگیری از افزایش لطمه‌های این حادثه منازل اطراف را از سکنه خالی کردند.

ادعاها در خصوص علت این حادثه زیاد است اما واژه‌ای ساخت‌وساز غیراصولی بیشتر به گوش می‌رسد و از کارشناس تا مردم عادی بر این موضوع تاکید دارند. با نگاهی اجمالی بر محیط پیرامونی نیز شاهد حذف حریم کوه و محیط شهری و بنا‌هایی با تراکم‌های بالای ۶ طبقه در این منطقه هستیم.

اظهار نظرهای مختلفی از سوی مدیران شهری در خصوص این موضوع شنیده شد؛ فرماندار شیراز از رعایت نکردن اصول فنی و ایمنی توسط سازنده  گفت، معاون فنی و امور عمرانی فرمانداری از برداشت پنجه خاک در مخروط افکنه‌ها گفت، احمد تنوری یکی از اعضای شورای شهر نیز از عدم رعایت نکات ایمنی در‌گود‌برداری گفت و این امیدواری را داد که به زودی علت اصلی حادثه مشخص خواهد شد اما هیچ مسئولی از نظارت و نحوه ارائه مجوز ساخت با توجه به شرایط ویژه این منطقه چیزی بر زبان نیاورد.

دو ماه گذشت و امروز باز به محله کوهستان رفته‌ایم هنوز ساختمان‌ها پابرجا‌ هستند با همان ترک‌هایی که بر دیوارهایشان وجود داشت و آنگونه که نماینده معاون فنی و شهرسازی شهرداری شیراز گفت: با وجود اینکه شهرداری اعلام آمادگی کرده که حاضر به تقبل هزینه اجاره مسکن برای این افراد است اما مردم با خواست خودشان و امضای تعهد‌نامه به خانه‌هایی که تخلیه شده بودند بازگشته‌اند.

کنترل موقت ریزش کوه در بلوار جمهوری

رئیس کمیسیون عمران شهرداری شیراز در بازدید از روند اجرایی این پروژه با بیان اینکه ریزش به صورت موقت کنترل شده است، گفت: پس از اقدامات مناسبی که در زمینه جلوگیری از ریزش و جابه‌جایی سنگ در‌ کوه انجام شد باید ۵ مرحله دیگر از جمله اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص مخاطرات ساخت ‌و ساز در این‌ گونه مناطق، مرزبندی در فضای کوه و فضای شهری، ایجاد طرح تفضیلی ویژه این‌مناطق، اصلاح فرآیند تشکیلاتی دستگاه‌های مختلف و عدم ارائه مجوز ساخت و ساز در این مناطق انجام شود تا شاهد این رخدادها در شیراز نباشیم.

نواب قائدی اظهار داشت: فعالیت‌های مناسبی در جهت جلوگیری از افزایش ریزش‌ها انجام‌شده است که این فعالیت‌ها موثر بوده است.

یک میلیارد تومان اعتبار برای ایمن‌سازی ارتفاعات بلوار جمهوری هزینه شده است

مدیر پروژه کنترل ریزش کوه و نماینده شهرداری در خصوص این طرح نیز گفت: هیچ مشکل اعتباری برای تامین اعتبار ملزومات این پروژه وجود نداشته است و تاکنون برای ایجاد فضای ایمن در این‌منطقه یک‌ میلیارد تومان هزینه شده است.

سعید دبیری با بیان اینکه بخش‌های مختلف استحکام بخشی شده و به علت  وجود این استحکامات رانش‌های اولیه کنترل شده است، در‌ خصوص‌ مشکلات این‌ طرح گفت:: شرایط و شیب عرضی این‌منطقه سبب شده تا امکان جا‌به‌جایی مصالح برای خودرو‌های سنگین سخت باشد.

دبیری افزود: باید‌ دستگاه‌های مختلف به این طرح ورود کنند و به فکر آینده باشند زیرا اگر‌ مشکلاتی برای شهر پیش آید همه دستگاه‌ها برای رفع مشکل باید هزینه کنند اما اکنون می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب از خطرات آینده جلوگیری کرد.

گفته شده است که باید قبل از آغاز پاییز تمام برنامه‌های عملیاتی این طرح انجام شود تا بتوان از بروز مشکلات احتمالی کاست اما نماینده معاونت فنی و شهرسازی شهرداری شیراز در خصوص این پروژه گفت: با توجه به اینکه شهرداری به عنوان پیمانکار انتخاب شده برای اینکه بتوانیم تمام مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنیم نسبت به انتخاب مشاور پروژه اقداماتی صورت‌ گرفته و این در حالی است که شرح خدمات مشاور طی ۲۰ روز آینده اعلام و مراحل عملیاتی آغاز می‌شود.

علی شمس معتقد است که تنها شهرداری متولی اجرای این طرح نیست بلکه تمام دستگاه‌ها باید برای جلوگیری از اتفاقاتی نظیر این پروژه اقداماتی انجام دهند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.