رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

عشایر، عمیق ترین تاثیرات را در توسعه کشور داشته اند

۰۰:۰۹ - ۲۰۱۸/۰۹/۰۹
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس:

عشایر، عمیق ترین تاثیرات را در توسعه کشور داشته اند

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: ایلات و عشایر در سخت ترین شرایط و با کمترین امکانات، عمیق ترین تاثیرات را در توسعه کشور داشته اند.

عنایت الله رحیمی، با اشاره به برگزاری جلسه تکریم معلمان عشایر توسط دانش آموزان، دوستداران و خانواده های آنها، این اقدام را اقدامی شایسته دانست و افزود: نقش و تاثیر معلم در زندگی تک تک ما به گونه ای است که باید مقام معلم گرامی داشته شود و این کار باید در جامعه به عنوان یک فرهنگ نهادینه شود.
وی ادامه داد: همه ما باید ارج گذار و قدردان خدمات معلمان باشیم، خصوصا معلمان عشایر که در سخت ترین شرایط هم از مساله مهم آموزش و پرورش غافل نشدند.
رحیمی اظهار داشت: عشایر در گذشته به رقم سابقه غنی فرهنگی در زمینه سواد و دانش شرایط مناسبی نداشتند اما افرادی مانند مرحوم بهمن بیگی (بنیانگذار آموزش عشایری) مساله آموزش عشایر را بنا گذاشتند و این کار آنها اثرگذاری زیادی در بین جامعه ایلات و عشایر استان فارس داشت و دامنه این آموزش ها به استان های کردستان، خوزستان، لرسستان و سیستان و بلوچستان رسید.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: تربیت یافتگان آموزشگاه ها و دانشسراهای عشایری بعدها به عنوان معلم انتخاب می شدند و همین معلمین دانش آموزان جامعه عشایری را در سیاه چادرها در ییلاق و قشلاق همراهی می کردند و آموزش می دادند و این گامی در جهت آشنایی آنها با علم، دانش و تعلیم و تربیت بود.
وی اضافه کرد: با گذشت زمان دانش آموزان این قشری که خصوصیات خاص فرهنگی خود از جمله بلند نظری، حجب و حیا، صداقت و پاک دستی، وطن دوستی و پایبندی به دین را داشتند به جامعه وارد شدند و امروز در بخش ها و جاهای مختلف مشغول خدمت به مردم هستند.
رحیمی ادامه داد: اعتقاد من بر این است که کاری که در همه مولفه ها اعم از فرهنگی، مذهبی، سیاسی و اقتصادی بر عهده معلمین است کاری بسیار ارزشمند و اثرگذار است چرا که اگر یک نگاه عمیق به دنیای امروز داشته باشیم می بینیم که دنیای پیشرفته امروز می کوشد که از منابع مختلف بهترین بهره وری را داشته باشد و شاید تنها منبعی که هرچه از آن برداشت شود نقصان پیدا نمی کند آن منبع و استعداد خدادادی تفکر، تعقل و خلاقیت است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: این منبع به گونه ای است که هرچه از آن استفاده کنیم و بهره ببریم نه تنها از آن چیزی کم نمی شود بلکه به دلیل ممارست و تمرین، آن خلاقیت بارورتر می شود و در کنار تاثیرات سیاسی و اجتماعی، در بعد اقتصادی هم ایجاد ارزش افزوده خواهد کرد.
وی گفت: در دنیای امروز، اقتصاد بر مبنای علم و دانایی است که در اثر آموزش ایجاد می شود و این آموزش نیز توسط معلمین شکل می گیرد.
رحیمی اظهار داشت: این منبع خدادادی یعنی استعداد و تفکر که در انتهای آن می تواند خلاقیت ایجاد شود دنیا را دگرگون کرده و در واقع باید این خلاقیت که در وجود همه به ویژه جوانان نهفته است را در جهت توسعه کشور به وسیله آموزش به فعلیت درآوریم.
وی افزود: امروز دنیا دهکده جهانی است و تاکیدی بر خط کشی های قومی وجود ندارد و این خط کشی ها مربوط به گذشته است اما توسل به گذشته و بررسی حال می تواند ما را در مسیر آینده رهنمون باشد تا بتوانیم برنامه هایی را تدوین کنیم و برای توسعه کشور استفاده بیشتری از ظرفیت های نیروهای انسانی ببریم.
رحیمی ادامه داد: قطعا امروز یکپارچگی کشور، اقوام، گروه ها و فرهنگ های مختلف مورد تاکید است و همه ما به عنوان شهروندان جمهوری اسلامی، به ایرانی واحد، قوی، سرافراز و بالنده اعتقاد داریم و قطعا قسمت زیادی از دست یابی به این اهداف توسط معلمین عزیز رقم خواهد خورد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.