رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نخستین پیست تارتان دانشگاهی کشور درشیراز

۰۹:۰۵ - ۲۰۱۵/۰۵/۲۱

نخستین پیست تارتان دانشگاهی کشور درشیراز

معاون دانشجویی دانشگاه شیراز گفت: نخستین پیست تارتان دانشگاهی کشور در دانشگاه شیراز احداث می‌شود و این پیست پس از پیست وزارت ورزش و جوانان، دومین پیست تارتان استان فارس است.

 مجید موحد با اشاره به هفته نکوداشت خوابگاه‌ها اظهارداشت: شعار اصلی امسال هفته خوابگاه‌ها خوابگاه‌سازی، ضرورت ملی، تجلی همدلی و همزبانی است که دانشگاه شیراز در این هفته برنامه‌های متنوعی را همزبان با عید مبعث آغاز کرده و همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه حدود۲۳ باب خوابگاه در دانشگاه شیراز وجود دارد تصریح کرد: متراژ کل خوابگاه‌ها ۹۹ هزار متر مربع است که از این بین ۵۹ هزار مترمربع آن خوابگاه مجردی پسر، ۳۱ هزار مترمربع خوابگاه مجردی دختر و ۹ هزار مترمربع خوابگاه متاهلی است.

موحد با بیان اینکه ۱۴ باب خوابگاه مجردی دختر، ۶ باب مجردی پسر و ۳ باب متاهلی در دانشگاه شیراز وجود دارد افزود: در خوابگاه دخترانه ۲هزار و ۳۵۰ نفر، در خوابگاه مجردی پسر ۲هزار و ۳۵۰ نفر و در خوابگاه متاهلی ۱۵۰ خانواده سکونت دارند.

وی با اشاره به اینکه عمر متوسط خوابگاه‌های دانشگاه شیراز حدود ۳۵ سال است خاطرنشان کرد: قدیمی ترین خوابگاه این دانشگاه ۴۵ سال است و بیشتر خوابگاه‌ها ی دانشگاه از فرسودگی رنج می‌برند و برای حفظ و نگهداشت این تعداد خوابگاه ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

معاون دانشجویی دانشگاه شیراز با بیان اینکه بزرگترین خوابگاه دانشجویی ایران خوابگاه شهید آیت الله مفتح در دانشگاه شیراز است گفت: این خوابگاه با داشتن ۱۳ طبقه، هزار و ۸۰۰ دانشجو را در خود جای داده و ارتقای سطح امکانات خوابگاه‌ها در برنامه دانشگاه شیراز است.

موحد حوزه تغذیه را از بزرگترین بخش‌های معاونت دانشجویی دانست و گفت: تقریبا روزی هشت هزار غذا به دانشجویان داده می‌شود که یک پنجم  قیمت آن توسط دانشجو پرداخت می شود و مابقی یارانه‌ای است و سالانه دو میلیون پرس غذا در دانشگاه شیراز پخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از استانداردها در خوابگاه‌ها به لحاظ مکانی به دور هستیم گفت: این مشکل همه دانشگاه هاست و علت عمده آن بخاطر افزایش بی رویه پذیرش دانشجو در چند سال گذشته است که با توجه به افزایش آن، نیاز به افزایش امکانات و تجهیزات فیزیکی بود که متاسفانه اقدامی نشد.

موحد آشپزخانه‌های سلف غذاخوری را در اولویت تعمیر و تجهیز دانست و خاطرنشان کرد: از نظر بودجه برای تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها بسیار تحت فشار هستیم اما به دنبال جلب خیران برای مشارکت در ساخت و تجهیزی غذاخوری هستیم. 

وی با بیان اینکه با توجه به تشویق جوانان به ازدواج نیاز است که امکانات آن‌ها از جمله خوابگاه متاهلی هم فراهم شود تصریح کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات کمبود خوابگاه متاهلی است که به مقطع کارشناسی داده نمی‌شود و در مقطع دکتری نیز تنها برای نیمی از دوران تحصیل(دوسال) خوابگاه در اختیارشان قرار می‌گیرد.

معاونت دانشجویی دانشگاه شیراز افزود: سعی داریم با مشارکت خیران و سرمایه گذاران زمین‌هایی را در اختیار سرمایه‌گذاران برای ساخت خوابگاه قرار دهیم و سپس ساختمان‌ها را از آنان اجاره کنیم و خوابگاه‌ها خودگردان را راه اندازی کنیم. 

موحد گفت: سالن بزرگ سرپوشیده‌ای برای امور ورزشی دختران  در محل خوابگاه خواهران در حال آماده سازی است که زمینی به مساحت هزار و ۶۰۰ متر را به خود اختصاص داده و در صورت راه‌اندازی ۴ فضای ورزشی را در خود دارد که امید است تا ۴ ماه آینده به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه هیچ دانشگاهی در کشور از پیست تارتان برخوردار نیست افزود: نخستین پیست تارتان در دانشگاه شیراز تا پایان پاییز یا انتهای سال ۹۴ به بهره برداری می‌رسد و این پیست دومین پیست تارتان استان فارس است.

معاونت دانشجویی دانشگاه شیراز در رابطه با جریان بیماری‌های شیوع یافته در سال گذشته در این دانشگاه گفت: بصورت مکتوب هنوز چیزی به دست دانشگاه نرسیده اما آنچه که شفاهی گفته شده میکروبی به نام شیگِلّا بوده که در اصفهان و سیستان و بلوچستان نیز این بیماری شیوع پیدا کرد که ما با توجه به امکان وجود میکروب در سبزیجات هرگونه سبزی، سالاد و ماست خیار را از وعده غذایی دانشجویان حذف کردیم.

موحد افزود: در این اتفاق ۳۱۱ نفر دچار بیماری شده و ۹۶ نفر نیز به بیمارستان منتقل شدند و  این اتفاق به هیچ عنوان مسمومیت نبود چرا که مسمومیت به یکباره اتفاق می افتد نه به تدریج و با گذشت زمان.

وی با بیان اینکه مرکز مشاوره دانشگاه شیراز از ۶ سال قبل برترین مرکز مشاوره دانشگاه در کشور است تصریح کرد: در هفته خوابگاه‌ها دو کارگاه نیز در همین حوزه و در زمینه مواد مخدر، بهداشت فردی، ایدز و امثال آن برگزار می‌شود.

معاونت دانشجویی دانشگاه شیراز افزود: در این مدت جمعا ۷ هزار و ۵۷۸ جلسه در مرکز مشاوره برگزار شده که ۴۹۰ جلسه روان سنجی، ۹۴۴ جلسه مددکاری و ۸۶۵ جلسه روان درمانی در خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها برگزار شده است که در حوزه‌های مختلف بوده است.

موحد با بیان اینکه دانشگاه تنها واسطه پرداخت وام دانشجویی است خاطرنشان‌کرد: در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ تعداد وام‌های تحصیلی۴هزار و ۷۴۹ فقره، ۵۲۰ فقره وام ضروری، ۷۸۳ وام شهریه، ودیعه مسکن ۱۱۰ فقره، وام زیارت ۲۶ فقره، ۱۳۴ فقره وام ازدواج، و وام ویژه دکتری نیز ۱۶۸ فقره آن پرداخت شده و هنوز ادامه دارد./تسنیم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.