رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

«بهار نارنج» سوغات باغ‌های شیراز

۰۴:۰۳ - ۲۰۱۵/۰۳/۲۲

«بهار نارنج» سوغات باغ‌های شیراز

شیراز را همگان با بناهای تاریخی و آرامگاه حافظ و سعدی می‌شناسند، اما علاوه بر این‌ها این شهر باغ‌هایی زیبا دارد که بهترین سوغاتشان عطر «بهار نارنج» است.

شاید اغراق نباشد اگر بگوئیم بهار در شیراز با همه جا متفاوت است. از کوچه پس کوچه‌های این شهر که می‌گذری بوی بهار نارنج‌ها به مشام می‌رسد و سرمستی بهار را دوچندان می‌کند. گل‌های رنگارنگی که در خیابان‌ها خودنمایی می‌کند در کنار سرسبزی بی‌نظیر شیراز جاذبه بی‌نظیر برای گردشگران داخلی و خارجی است.

شیراز را همگان با بناهای تاریخی و آرامگاه حافظ و سعدی می‌شناسند اما علاوه بر این‌ها این شهر باغ‌هایی زیبا دارد که جلوه طبیعت است و هم تاریخ. باغ‌های شیراز نه تنها مردم و مسافران را به هیجان می‌آورد بلکه عندلیبان را نیز بربط زن و نواگر می‌کند.

باغ ارم

باغی زیبا و یادگار دوران قاجاری که همچون نامش به واقع بهشت است. این باغ با وسعت سه هکتار از درختان مرکبات و سرو سرپوشیده شده است. در میان درختان این باغ سرو جلوه‌ای ویژه دارد و دو طرف ورودی آن سروهای بلند قامت خودنمایی می‌کند.

باغ ارم سروی زیبا و معروف به سروناز دارد که یکی از جلوه‌های بی‌نظیر باغ ارم است. در نزدیکی سروناز باغ ارم باغ کوچک صخره‌ای وجود دارد که هرچند دست ساز انسانی است اما حوضچه وسط این باغ صخره‌ای زیبا و دیدنی است.

در میان باغ عمارتی زیبا از دوره ناصرادین شاه باقی مانده که تالار آینه‌ای بی‌نظیر دارد و نمایی خاص به باغ داده است هرچند گردشگران از دیدن این عمارت و زیبایی‌های آن محروم هستند.

 

 

 

 

 

باغ دلگشا

در نزدیکی آرامگاه سعدی، شاعر شیرین سخن پارسی، باغی زیبا و سرسبز است که برخی آن را متعلق به دوره ساسانیان می‌دانند و در دوره‌های صفویه و افشاریه مورد توجه سیاحان اروپایی واقع شده است. این باغ ۷.۵ هکتاری در زمان کریم‌خان زند احیا و آبادان شد و هم‌اکنون از گردشگاه‌های دیدنی شیراز است.

عمارتی زیبا با یک حوض سنگی بزرگ در وسط این باغ وجود دارد که دارای سه طبقه و ایوانی با دو ستون و یادگار معماری زندیه است. درختان باغ بیشتر مرکبات و نارنج هستند و کسانی که در انتهای فروردین به شیراز سفر کنند می‌توانند بهار نارنج‌های این باغ را به سوغات ببرند.

 

 

 

 

 

 

باغ جهان‌نما

در نزدیکی آرامگاه حافظ، باغی با زیبایی خیره‌کننده است که آن را جهان‌نما می‌خوانند. این باغ برای مردم شیراز ماوایی آرامش‌بخش و منظره‌ای به یادماندنی در خاطر مسافران است.

این باغ متعلق به دوره کریم‌خان زند و شبیه به باغ نظر است و در گذشته از آب رکن‌آباد شیراز مشروب می‌شده است همان آبی که حافظ آن را در بهشت هم نمی‌یابد.

ساختمان هشت‌گوش این باغ طرحی نظیر عمارت کلاه‌فرنگی دارد و در دو سمت شرق و غرب ساختمان دو حوض سنگی به سه فواره سنگی وجود دارد و تمام صحن باغ از درختان سرو، کاج و مرکبات پوشیده شده است.

 

 

 

 

 

 

باغ نظر

در مجموعه زندیه شیراز باغی است که به دلیل مناظر زیبای خیره‌کننده‌اش باغ نظر نام گرفته است و آرامگاه ابدی کریم‌خان زند است. این باغ که روبه‌روی ارگ کریم‌خان واقع شده محل برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های رسمی کریم‌خان زند بوده است.

بخشی از این باغ ضمیمه خیابان شده و از بین رفته است اما در قسمت باقی‌مانده ساختمانی هشت گوش قرار دارد که اکنون موزه پارس است و یک آب‌نمای بزرگ و حوض‌هایی کوچک به صورت اولیه باقی مانده است.

 

 

 

 

 

 

 

باغ عفیف‌آباد

این باغ که جلوه‌ای بی‌نظیر از تاریخ و طبیعت است در جنوب خیابان قصرالدشت و انتهای خیابان عفیف‌آباد واقع شده است. در این باغ یکی از بزرگترین موزه‌های سلاح وجود دارد و اکنون در اختیار در ارتش است.

در این موزه می‌توان تاریخ ایران را دید تاریخی که گاه دلیرمردانی را به یادت می‌آورند که افتخار می‌کنی از هم‌وطن بودن با آنها و گاه شاهان بی‌کفایتی که بغض می‌کنی از ایران‌فروشیشان، در این موزه وسایلی نظیر تفنگ فتحعلی‌شاه، مظفرالدین شاه، رضاشاه و محمدرضا شاه، مسلسل رئیس علی دلواری و تفنگ میرزاکوچک خان جنگلی وجود دارد.

 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.