رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

برتری دو درصدی آمار باسوادی فارس از میانگین کشور

۱۵:۰۲ - ۲۰۱۵/۰۲/۲۴
ملک پور خبر داد

برتری دو درصدی آمار باسوادی فارس از میانگین کشور

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش فارس آمار باسوادی در کشور را ۹۴.۱درصد اعلام کرد و گفت: خوشبختانه آمار باسوادی استان فارس دو درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

عیسی ملک پور در گفتگو با مهر بیان کرد: در کشور حدود ۱۰درصد آموزش دهندگان سواد آموزی را معلمین تشکیل می دهند و افراد با مدرک دیپلم و کارشناسی می توانند در صورت همکاری به عنوان آموزش دهنده، اداره کل آموزش وپرورش را یاری دهد وبه ازای هر بیسواد مبلغی ۶۸۰ تا ۷۵۰ هزار تومان دریافت کند.

وی با اشاره به تعهدات بین المللی کشورها مبنی بر رساندن آمار بیسوادی به حداقل ممکن در سال ۲۰۱۵ میلادی گفت: قانون برنامه پنجم توسعه نیز مقرر کرده که افراد بیسواد در محدوده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال باسواد شوند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش فارس بابیان اینکه براساس آمارسرشماری سال ۹۰  بیسواردان فارس در تمامی مقاطع ۵۶۰ هزار نفر است که  با شکل گیری جامعه هدف(۱۰ تا ۴۹ سال)  ۱۷۰ هزار نفر معرفی و بر اساس خود اظهاری افراد، این رقم به ۸۰ هزار واقعی رسید و از همین رو طی دو سال گذشته ۳۲ هزار نفر از این تعداد با سواد شدند.

ملک پور اضافه کرد: پیش بینی می شود  تعدادی در حدود ۴۸ هزار نفر افراد بیسواد  باقیمانده باشد که  ۱۶ هزار نفر در سال جاری باسواد می شوند و مابقی در سال های آینده با سواد خواهند شد.

 وی آمار باسوادی در کشور را ۹۴.۱درصد اعلام کرد و افزود: خوشبختانه استان فارس دو درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

معاون سواد آموزش و پرورش استان بیشترین تعداد افراد بیسواد جامعه هدف رادر شهرستان شیراز اعلام کرد و افزود: پس از شهرستان شیراز، جامعه عشایری بیشترین افراد بیسواد را دارد.

ملک پور یادآورشد: متاسفانه به دلایل مختلف امروزه تعداد زنان بیشترین آمار جامعه بیسوادی را تشکیل می دهد.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس افزود: باید برای رفع این موضوع تلاش بیشتری داشت که هر ساله تعدادی کودک معلول ، کودک کار و... در کنار شماری از کودکان عشایر به خاطر حضور نیافتن در مدرسه به جمع بیسوادان جامعه افزوده می شوند.

ملک پور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در نیمه اول سال ۹۳ استان فارس در شناسایی و ثبت نام از بیسوادان گروه هدف، در رتبه ۲۴ کشور قرار داشت اما با تلاش های انجام شده، اکنون به رتبه هفتم رسیده و امیدواریم تا پایان امسال به رتبه های اول تا پنجم برسیم.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.