رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مشکلات باغداران جهرم

۱۱:۰۶ - ۲۰۱۵/۰۶/۱۵

مشکلات باغداران جهرم

کمبود صنایع تبدیلی، واسطه‌گری، افزایش بی‌رویه واردات و عدم بسته‌بندی مناسب از مهم‌ترین مشکلات باغداران شهرستان جهرم در قطب تولید مرکبات استان فارس است که برحاصل تلاش شبانه‌روزی آنان لبخندی تلخ می‌زند.

اقتصاد معیشتی مردم شهرستان جهرم برپایه کشاورزی و باغداری است.بیش از ۵۰ درصد مردم به صورت مستقیم و غیرمستقیم به شغل کشاورزی و باغداری اشتغال و از این طریق امرار و معاش می‌کنند.

شهرستان جهرم مقام نخست تولید مرکبات در استان فارس با تناژ بیش از یک میلیون تن در سال را به‌خود اختصاص داده که در مجموع ۳۳ درصد تولیدات باغی این استان را شامل می‌شود.یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین ارقام مرکبات در این شهرستان لیمو ترش از نوع لیموی آب  است که عملیات برداشت آن از اوایل مرداد ماه آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد، بالابودن اسید و ویتامین C از خصوصیات این رقم است که علاوه بر مصرف تازه آن به کارخانه‌ها و کارگاه‌های آبلیموگیری نیز ارسال می‌شود.

 نوع دیگری از لیموی جهرم نیز "لیمو خارگی" یا "لیموسنگی" نام دارد که از خصوصیات آن می‌توان به ماندگاری این رقم بر روی درخت تا سه ماه، انبارداری مناسب و حمل و نقل آسان اشاره کرد. این رقم لیمو تنها برای تازه‌خوری استفاده می‌شود و زمان برداشت آن از مهر ماه تا پایان خرداد ماه سال بعد است.

به اعتقاد کارشناسان جهادکشاورزی، مهم‌ترین مشکل در بخش کشاورزی افت شدید سفره‌های زیرزمینی، کمبود صنایع تبدیلی و فرآوری و بسته‌بندی محصولات باغی و کمبود اعتبار برای ذخیره‌سازی و اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی آب است.

انتظار مهم‌ کشاورزان در وضعیت موجود از دستگاه‌های مسئول و دولتمردان این است  علاوه بر فراهم کردن شرایط لازم برای آبیاری‌های نوین از امروز برنامه‌ای ویژه برای جلوگیری از واردات بی‌رویه مرکبات داشته و آن را کنترل کنند تا واردات بی‌رویه لبخند کشاورزان زحمتکش را در زمان برداشت محصول تلخ کند.

واردات بی‌رویه علاوه بر اینکه بر کیفیت محصولات تاثیرگذار بوده و سبب ورود میوه نامرغوب می‌شود سبب می‌شود تا کشاورزانی که با همه مشکلات و سرمازدگی برای رونق بازار اقدام به نگهداری میوه کرده‌اند با مشکل اقتصادی در این عرصه مواجه شوند و در این راستا باید وزارت جهادکشاورزی تمهیداتی برای مقابله با واردات داشته باشد.

همچنین سودهای کلان واسطه‌ها ثبات بازار مرکبات را از بین برده و باعث واردات بی‌رویه در آخر سال می‌شود که با توجه به افزایش هزینه تولید مرکبات و نوسان قیمت فروش محصولات،نیاز است مسئولان در وزارتخانه‌های کشاورزی و سازمان معدن و تجارت نظارت بیشتری کرده تا باغداران مناطقی از جمله جهرم دچار ضرر و زیان وارادت نشوند.

طرح فرآوری مرکبات جهرم آماده سرمایه‌گذاری است

در این زمینه مدیرجهادکشاورزی شهرستان جهرم با اشاره به وضعیت تولید محصولات کشاورزی این شهرستان  اظهار داشت: سطح اراضی قابل کشت این شهرستان بیش از ۹۰ هزار هکتار است که ۶۰ هزار هکتار آن محصولات باغی و ۳۰ هزار هکتار آن را محصولات زارعی تشکیل می‌دهد.

جلال بهجو افزود: شهرستان جهرم مقام نخست تولید مرکبات در استان فارس با تناژ بیش از یک میلیون تن در سال را به‌خود اختصاص داده که در مجموع ۳۳ درصد تولیدات باغی این استان را شامل می‌شود.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان جهرم طرح فرآوری مرکبات را از طرح‌های قابل اجرا در این شهرستان عنوان کرد و افزود: در این زمینه از سرمایه‌گذاران برای ایجاد واحدهای فرآوری مرکبات با تولید کنستانتره مرکبات و سایر محصولات در این زمینه حمایت می‌شود.

کمبود صنایع تبدیلی و واسطه‌ها مشکل مهم باغداران جهرمی

فرماندار شهرستان جهرم نیز به مشکلات شهرستان جهرم در بخش کشاورزی اشاره و از مهم‌ترین آن را کمبود صنایع تبدیلی و افت شدید آب‌های زیرزمینی عنوان کرد و گفت: استفاده از تکنولوژی‌های جدید در آبیاری کشاورزی،حمایت از سرمایه‌گذاران برای ایجاد صنایع تبدیلی و افزایش واحدهای سورتینگ از موضوع‌هایی است که باید  در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

علیرضا صحرائیان با اشاره به اینکه فرمانداری شهرستان جهرم برای فراهم کردن زیرساخت‌ها و حمایت از سرمایه‌گذاران محصولات باغی آماده است افزود: مشکل دیگر باغداران میوه این است که بسته‌بندی استاندارد وجود ندارد و واسطه‌ها قیمت‌ها را افزایش داده و صادرات نیز به‌خوبی انجام نمی‌شود.

فرماندار شهرستان جهرم با دعوت از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در زمینه محصولات باغی به‌ویژه ایجاد کارخانه‌های فرآوری مرکبات خاطرنشان کرد: ناحیه صنعتی کوثر شهرستان نیز به‌زودی فعال می‌شود و باید با استفاده از این ظرفیت جدید باید به سمت صنعتی شدن حرکت کرد.

وی با گلایه از عدم هزینه شدن درآمد کلان باغداری در جهرم افزود: با وجود اینکه از منابع آب و خاک شهرستان استفاده و تبدیل به درآمدهای کلان می‌شود اما یک ریال آن به شهرستان بر نمی‌گردد.

فرماندار جهرم با اشاره به فروش مرکبات جهرم با نشان مناطق دیگر تصریح کرد: در این زمینه باید واحدهای نظارت ایجاد و اقدام عملیاتی صورت گیرد تا حق کشاورزان و شهرستان ضایع نشود.

صحرائیان همچنین بر لزوم برنامه‌ریزی در راستای بهره‌وری و مدیریت مطلوب منابع آب تاکید کرد و افزود: باید از کشت‌های با مصرف آب بالا به مرور کاسته و باید به  سمت کشت‌هایی با نیاز آب کم و گلخانه‌ای حرکت کرد.

باید دست واسطه‌ها را از باغات مرکبات کوتاه کرد

نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به مشکلات باغداران جهرم اظهار داشت:سال به سال قیمت محصول افت داشته و هزینه‌های تولید بیشتر می‌شود که متولیان مربوطه باید در این زمینه نظارت و حمایت بیشتری از باغداران داشته باشند.

محمدرضا رضایی خاطرنشان کرد: کارخانه‌های بسته‌بندی و نگهداری میوه در شهرستان جهرم نیز جوابگوی نیاز شهرستان نیست و باید با حمایت از سرمایه‌گذار و ارائه بسته‌های تشویقی از آنان حمایت کرد.

وی با بیان اینکه امروز واسطه‌ها از فرآیند فروش محصولات کشاورزی و باغی سودهای کلان می‌برند و باید دست واسطه‌ها را از باغات مرکبات کوتاه کرد، تصریح کرد: در این زمینه باید سود تولید به جیب تولید کننده برود نه واسطه‌گر تولید کننده را دور بزند.

نماینده جهرم همچنین با انتقاد از میزان کم پرداخت تسهیلات تصریح کرد: این پرداخت ها جوابگوی کشاورزان و تولیدکنندگان جهرم نیست که باید بیش از پیش افزایش یافته و هزینه خسارت‌های سرمازدگی نیز به آنان پرداخت شود.

 افزایش واحدهای سورتینگ، حمایت از باغداران با کوتاه‌کردن دست واسطه‌ها و ایجاد کارخانه‌های فرآوری مهم‌ترین عامل رونق در باغداری مرکبات جهرم است که باید به خواسته کشاورزان مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.

همچنین در شرایط بحرانی کمبود آب در شهرستان جهرم و ممنوعه شدن دشت‌های آن نیز ارائه تسهیلات کشاورزی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم در آبیاری نیز می‌تواند در استفاده بهینه از آب کشاورزی تاثیرگذار باشد./تسنیم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.