رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نیروی انتظامی شیراز به وظیفه خود عمل نکرد

۱۴:۰۶ - ۲۰۱۵/۰۶/۱۵

نیروی انتظامی شیراز به وظیفه خود عمل نکرد

معاون سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه تخریب سه باب خانه تاریخی شیراز در هفته گذشته توسط افراد خودسر و ناشناس و با بی توجهی به احکام قضایی صورت گرفت، گفت: با وجود درخواست اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، نیروی انظامی شیراز به وظیفه خود در این خصوص عمل نکرد.

 محمدحسن طالبیان اظهار کرد: وظیفه سازمان میراث فرهنگی در خصوص حفظ بافت تاریخی حاکمیتی است و حفاظت از آثار و بناهای فرهنگی و تاریخی عزم مردم و دیگر نهادهای دولتی مرتبط را می طلبد؛ از این رو متهم کردن میراث فرهنگی در خصوص تخریب خانه های تاریخی بی انصافی و اشتباه است.

 طی هفته گذشته با وجود هشدارها و تاکیدهای میراث فرهنگی در زمینه جلوگیری از تخریب بافت تاریخی - فرهنگی در شیراز، سه باب خانه ارزشمند تاریخی فرهنگی در این شهر مورد تخریب قرار گرفت.

 معاون سازمان میراث فرهنگی درباره اینکه گفته می شود معضلات اجتماعی در برخی بافت های تاریخی زیاد است، این پرسش را مطرح کرد که مگر مسئولیت امنیت و معضلات اجتماعی در بافت های تاریخی بر عهده میراث فرهنگی است؟

 وی با اشاره به اراده جمعی مسوولان شهر یزد در حفاظت از بافت تاریخی این شهر افزود: مالکان حدود ۶۰ باب خانه واقع در بافت تاریخی این شهر برای همکاری با میراث فرهنگی و بهره مندی از مزایای آن ابراز تمایل کرده اند که این موضوع باید به الگویی برای سایر شهرها تبدیل شود.

 طالبیان با بیان اینکه تشخیص ارزش تاریخی خانه ها بر عهده میراث فرهنگی است، ادامه داد: میراث فرهنگی وظیفه دارد در خصوص اتفاقاتی از جمله تصمیم به تخریب خانه تاریخی، هشدار دهد، شکایت کند و از مسئولان استانی و کشوری کمک بخواهد که همه این اقدامات درباره تخریب بافت تاریخی شیراز انجام شده است.

 وی اضافه کرد: پس از نامه نگاری های میراث فرهنگی با دادستانی و استانداری فارس، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز روز ۱۹ خرداد ماه در خصوص تخریب خانه های واقع در بافت تاریخی شیراز به وزیر کشور نامه نوشت.

 معاون سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه هیچ سازمان و ارگانی تخریب سه باب خانه در بافت تاریخی بر عهده نگرفته است، گفت: تا زمانی که مشخص نشود این تخریب ها توسط چه افرادی صورت گرفته است نمی توان موضوع را کنترل کرد./ایرنا 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.