رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

چرا حصار فلزی باغ ارم در نوروز ۹۴ پوشیده بود ؟

۱۰:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۰۴

چرا حصار فلزی باغ ارم در نوروز ۹۴ پوشیده بود ؟

رییس باغ گیاهشناسی ارم گفت: علت پوشیده شدن حصار فلزی اطراف این باغ و دیده نشدن داخل باغ از بیرون در نوروز امسال، عملیات بازسازی در حال اجرا در گلستان رز این باغ است.

مهندس حمیدرضا ستاری در گفت و گو با ایرنا افزود: بخشی از باغ که گلستانی از گل رز است افزون بر۴۰ سال قدمت دارد و نیازمند بازسازی بود. 

وی اظهار کرد: با توجه به قدمت ۴۰ساله گلستان رز باغ ارم، علف های هرز در فضای این گلستان غالب شده بود و علاوه بر آن گل های رز و خاک این بخش از باغ عمر مفید خود را از دست داده بودند و از این رو، بازسازی گلستان رز در دستور کار قرار گرفت. 

رییس باغ گیاهشناسی ارم که به عنوان مرکزی تحقیقاتی زیر نظر دانشگاه شیراز اداره می شود، گفت: با تخصیص اعتبار مورد نیاز در اواخر سال ۹۳، عملیات بازسازی گلستان رز بلافاصله آغاز شد و برای این که فضای کارگاهی این بخش از باغ، چشم انداز و جلوه نامطلوبی نداشته باشد، حصار فلزی دور باغ با گونی پوشیده شد و تابلویی نیز برای اطلاع رسانی به گردشگران درباره این موضوع در داخل باغ ارم نصب شد. 

وی افزود: عملیات بازسازی گلستان رز این باغ با تامین به موقع اعتبارات در چهار ماه آینده به پایان می رسد. 

ستاری گفت: انواع گل های اصلاح شده رز در سطح دنیا که با شرایط آب و هوایی شیراز سازگار است برای کاشت در این گلستان رز خریداری و در بخشی از این گلستان، نمونه های بومی گل رز نیز کاشته می شود. 

وی اظهار کرد: انواع گل های کاشته شده در این گلستان رز به مانند دیگر گیاهان این باغ، با نصب تابلویی به بازدیدکنندگان معرفی می شود. 

وی با بیان این که افزون بر ۴۰۰ گونه گیاهی زنده در باغ ارم شناسایی شده و در حال نگهداری است گفت: همه تلاش ها برای نگهداری، حرس و تغذیه درختان و گونه های گیاهی باغ ارم در طول سال در این چارچوب است که گیاهان این باغ در فصل بهارجلوه گری خاصی داشته باشد و علاوه بر آن برای زیباسازی باغ در تعطیلات نوروز اقدامات گسترده ای مانند گل آرایی در داخل و بیرون باغ صورت گرفته است. 

ستاری گفت: کاشت انواع گل هایی که در فصل بهار جلوه گری خاصی دارند و همچنین گل هایی که مربوط به فصل بهار نیست سبب شده است تا بازدیدکنندگان باغ ارم در فصل بهار تنوع گیاهی و رنگی این باغ را بیش از پیش حس کنند. 

رییس باغ گیاهشناسی ارم در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار کرد: بیش از ۲۴۵ هزار گردشگر از ۲۹ اسفند تا پایان روز دهم فروردین ماه ۹۴ از این اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو بازدید کردند. 

ستاری گفت: با توجه به محدودیت فضای خیابان ارم برای توقف خودروهای بازدیدکنندگان در ایام نوروز، فضای گسترده ای در پردیس ارم دانشگاه شیراز در نزدیکی باغ ارم به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده و این موضوع با نصب تابلوهایی به اطلاع میهمانان نوروزی رسیده است. 

رییس باغ گیاهشناسی ارم یادآوری کرد: این باغ در تعطیلات نوروز ۹۴ هر روز به طور یکسره از ساعت هشت صبح تا ۹ شب پذیرای بازدیدکنندگان است. 

وی عمارت تاریخی درون باغ ارم را مربوط به دوره قاجاریه و با قدمت حدود ۲۰۰ سال پیش دانست و گفت: فردی با نام نصیرالملک مالک این باغ عمارت یاد شده را ساخته است. 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.