رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نگاهی به «ترین‌های» نمایشگاه قرآن فارس

۱۴:۰۷ - ۲۰۱۵/۰۷/۱۱

نگاهی به «ترین‌های» نمایشگاه قرآن فارس

هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت فارس طی روزهای ۱۰ تا ۲۰ تیرماه در گذر هنر شیراز برگزار شد. در این گزارش نگاهی به «ترین‌های» این نمایشگاه در بخش‌های مختلف داریم.

هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت استان فارس تحت عنوان «دهه نور و رحمت» طی روزهای ۱۰ تا ۲۰ تیرماه در محل گذر هنر شیراز واقع در محوطه روبه‌روی آرامگاه حافظ برگزار شد.
این نمایشگاه با ۱۰۰ غرفه در بخش‌های مختلف هنری، فرهنگی، انتشاراتی، خدماتی و غیره برگزار شد که در این گزارش تلاش داریم تا اشاره‌ای به «ترین‌های» این نمایشگاه داشته باشیم.

تست سلامت؛ «پررونق‌ترین» غرفه
ابتدا به معرفی پررونق‌ترین غرفه نمایشگاه می‌پردازیم. به گفته بسیاری از غرفه‌داران به نظر می‌رسید «پررونق‌ترین» غرفه این نمایشگاه مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شیراز با برپایی بخشی به‌عنوان تست سلامت باشد.
در این بخش که در دو قسمت بانوان و آقایان برپا شده بود، تست سلامت افراد اعم از فشار، وزن، میزان قند خون و غیره افراد مراجعه‌کننده انجام می‌شد لذا تقریباً می‌توان گفت از لحظات آغاز به کار نمایشگاه تا پایان شب این غرفه دارای مشتری بود.
البته در غرفه دانشگاه علوم پزشکی شیراز غرفه فرق و ادیان و همچنین ارائه مشاوره در این زمینه توسط کارشناسان تربیت شده در این زمینه انجام می‌شد. بخش دیگر این غرفه نمایشگاه فرق و ادیان شامل پوستر و نمایش فیلم در این باره بود که به گفته برخی از غرفه‌داران این بخش از غرفه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، «پر سر و صداترین» بخش نمایشگاه بود زیرا پیوسته در حال پخش کردن کلیپ‌های متعدد در رابطه با فرقه‌ها و ادیان‌های نوظهور بود.
البته در بحث رونق می‌توان گفت غرفه‌های بانک صادرات به ‌دلیل ارائه بسته‌های تشویقی قرآنی، سازمان فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری شیراز به دلیل ارائه مشاوره‌های سبک زندگی اسلامی که همواره دو روحانی در آن حضور داشتند و پیوسته به ارائه مشاوره می‌پرداختند و غرفه جهاد دانشگاهی فارس به دلیل ارائه آثار برگزیده هنری ـ قرآنی دانشجویان سراسر کشور در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بازار کساد میراث فرهنگی در نمایشگاه
به نظر می‌رسید «کم رونق‌ترین» غرفه این نمایشگاه متعلق به سازمان میراث فرهنگی باشد. این غرفه در قالب ۵ غرفه محصولات و تولیدات دست‌ساز هنرمندان فارس به نمایش درآمد و هنرهای سنتی نظیر خاتم، معرق، مشبک، گلیم، جاجیم، میناکاری، منبت‌کاری و غیره از جمله هنرهای سنتی بود در غرفه میراث فرهنگی در نمایشگاه قرآن فارس مشاهده می‌‌شد.
«بزرگترین» غرفه این نمایشگاه متعلق به انتشارات بین‌المللی نویدگویی بود. این انتشارات همچنین به‌عنوان ناشر برتر کشور نیز در سال‌های گذشته تجلیل و معرفی شده است.

استقبال گسترده از نمایشگاه در آخرین روز
در این غرفه مجموعه‌ای از کتاب‌های قرآنی، تفاسیر و علوم قرآنی را به نمایش گذاشته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به نمونه‌ای غرفه قرآن‌ حرم مطهر حضرت پیامبر(ص) اشاره کرد لذا «جذاب‌ترین» قرآن این نمایشگاه در این بخش قرار داشت البته در این غرفه ۶۰۰ عنوان قرآن وجود داشت که «بیشترین» تعداد قرآن کریم نیز در این غرفه به چشم می‌خورد و این قرآن‌ها به زبان‌های مختلف انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و غیره وجود داشت.
به نظر می‌رسید «شلوغ‌ترین» روز نمایشگاه، آخرین روز آن یعنی جمعه، ۱۹ تیرماه بود که ۱۰ روز از برپایی آن گذشته بود و این استقبال به حدی بود که علی‌رغم روزهای دیگر بعد از اذان مغرب و عشاء، نمایشگاه قرآن و گذر هنر شیراز مملو از جمعیتی بود که به‌خصوص برای مشاهده تعزیه شهادت حضرت علی(ع) حضور یافته بودند.
«خلوت‌ترین» روز نمایشگاه نیز مربوط به پنجمین روز برپایی یعنی یکشنبه، ۱۴ تیرماه بود که البته این مسئله را می‌توان به دلیل فرا رسیدن شب‌های قدر دانست زیرا بعد از اذان و مغرب عشاء نیز برخی از غرفه‌داران این نمایشگاه قریب یک ساعت و نیم زودتر، غرفه‌های خود را تعطیل کردند تا خود را مهیای شرکت در مراسم شب ۱۹ رمضان کنند.
«جذاب‌ترین» بخش نمایشگاه برای کودکان، بخش قصه‌گویی قرآنی و اجرای تئاترهای خیابانی و نقالی بود به‌طوری که تقریباً هر شب تعدادی از کودکان را مشاهده می‌کردیم که با اشتیاق هرچه تمام‌تر در حال مشاهده این تئاترها هستند.

نماد کعبه؛ «زیباترین» بخش نمایشگاه
«زیباترین» بخش نمایشگاه نیز طبق آنچه که ما مشاهده کردیم و بازدیدکنندگان زیادی نیز از آن استقبال می‌کردند و با آن عکس‌های یادگاری بسیاری می‌انداختند، نماد خانه کعبه بود که روبه‌رو و دقیقاً به موازات آرامگاه حافظه قرآن، قد برافراشته بود.
«بی‌ربط ترین» بخش نمایشگاه نیز مربوط به غرفه‌ای از صنایع دستی چرمی بود که زیورآلات اعم از گوشواره، انگشتر، دست‌بند و غیره و همچنین غرفه‌ای مخصوص فروش گل و گیاه چینی و شیشه‌ای و کاکتوس بود.
«فعال‌ترین» مسئولان حاضر در نمایشگاه قرآن نیز همان مدیرکل و مسئولان اداره‌کل ارشاد و معاونت قرآن بودند ضمن اینکه «مؤثرترین» رسانه نیز در این نمایشگاه خبرگزاری ایکنا به‌عنوان تنها رسانه مستقر در نمایشگاه بود که روزانه اخبار بیشماری از نمایشگاه را بر روی خروجی خود می‌فرستاد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.