رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

پرونده میراث جهانی ساسانی استان فارس تا پایان امسال تهیه می‌شود‌

۱۲:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۱۱
معاون میراث فرهنگی کشور:

پرونده میراث جهانی ساسانی استان فارس تا پایان امسال تهیه می‌شود‌

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: پرونده میراث جهانی محور ساسانی استان فارس تا پایان امسال تهیه و تکمیل می‌شود.

محمدحسن طالبیان در حاشیه بازدید از آثار تاریخی شهرستان فیروزآباد اظهار داشت: در حال حاضر گروه‌های تخصصی ویژه‌ای در حوزه‌های مدیریت، مستندنگاری، آسیب‌شناسی، حفاظت، مرمت و پژوهش تشکیل شده است که فعالیت این گروه زیربنای تهیه پرونده میراث جهانی محور ساسانی استان فارس به ویژه شهرستان فیروزآباد است.

معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه در حال حاضر ۲ میلیارد ریال اعتبار برای فعالیت‌های پژوهشی این گروه‌های تخصصی اختصاص یافته است افزود: در مرحله نخست باید ساماندهی محیطی و خواناسازی در مجموعه آثار تاریخی فیروزآباد محقق شود که در این راستا معرفی شایسته آثار به بازدیدکنندگان در دستور کار قرار دارد.

طالبیان با اشاره به اینکه با نگاه دقیق کارشناسی محور ساسانی استان فارس به ویژه آثار شاخص شهرستان فیروزآباد مورد بررسی قرار گرفته خاطرنشان کرد: کریدور ساسانی جنوب استان فارس شامل آثار موجود در شهرستان فیروزآباد از جمله قلعه‌دختر، آتشکده شهرگور، پل چهارطاقی و مناطقی چون فراشبند و بیشاپور هستند که هدف، مدیریت و حفاظت یکپارچه از این آثار است.

وی با تأکید بر اینکه در این محور تاریخی باید ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی منضبط‌تر شوند تصریح کرد: باید تابلوهای محلی از نظر گرافیکی محیطی ساماندهی شوند و تمامی روستاهای اطراف نیز بهسازی شود زیرا این نوع اقدامات برای ثبت جهانی این محور ضرورت دارد.

معاون میراث فرهنگی کشور در مورد جابه‌جایی روستاهای آتشکده نیز گفت: ساماندهی روستا در اولویت است و قصد جابه‌جایی این روستا را نداریم زیرا اگر مردم از اینکه منطقه خارج شوند حفاظت از آثار سخت‌تر می‌شود.

طالبیان عنوان کرد: مخالف استقرار مردم محلی در اطراف و روستاهای نزدیک آثار ساسانی استان فارس نیستیم اما باید ضوابط میراث فرهنگی در این مناطق رعایت شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.