رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ظاهر و باطن شیراز مطابق شأن اهل‌بیت باشد

۱۶:۰۸ - ۲۰۱۵/۰۸/۱۴

ظاهر و باطن شیراز مطابق شأن اهل‌بیت باشد

نماینده ولی‌فقیه در فارس گفت: ظاهر و باطن شهر شیراز باید مطابق با امامزادگان و بزرگانی باشد که در آن زیسته و دفن شده‌اند.

آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های امروز نماز جمعه این شهر اظهار داشت: صاحبان قلم و اندیشه نسبت به حضور امامزادگان در ایران تحقیق کنند که آثار این حضور در جامعه ما هم معنوی و هم اجتماعی است و باید مورد تحلیل و تجزیه قرار گیرد.

امام‌جمعه شیراز ادامه داد: استقبال از فرزندان اهل‌بیت در استان فارس و شیراز در کشور کم‌نظیر است چنانکه بیش از یک هزار و ۵۰۰ بقعه از این خانواده در استان فارس وجود دارد که در هیچ استانی از استان‌های کشور این عدد دیده نمی‌شود.

وی اضافه کرد: با این اوصاف در شهر مقدس شیراز در برخی مقاطع، ظواهری خلاف شئون این خانواده بزرگوار رخ می‌دهد و برخی با چهره‌هایی که نباید در شهر حضور می‌یابند.

آیت‌الله ایمانی یادآور شد: بیش از ۸۰ امامزاده در خود شهر شیراز مدفون هستند و این‌ها نشان می‌دهد که این شهر درگذشته چه بوده است و چه جایگاهی از نظر دینی و توجه به اهل‌بیت داشته است.

نماینده ولی‌فقیه در فارس تصریح کرد: خوب است که مردم ما حرمت این مجموعه را نگه بدارند و توجه کنند جای‌جای شیراز مکان قدم نهادن اولیای خدا بوده و به این شهر برج‌الاولیا می‌گفتند.

وی متذکر شد: در همین قبرستان دارالسلام مؤمنین این دیار با پای‌برهنه و با وضو وارد می‌شدند و حاضر نبودند با کفش داخل قبرستان عبور کنند و امروز بعضی مظاهر غیرمتعارف حتی در زیر سایه گنبد حضرت احمد بن موسی (ع) رخ می‌دهد که در شأن این جایگاه نیست.

امام‌جمعه شیراز بیان کرد: من تقاضا می‌کنم از دست‌اندرکاران که نسبت به اطراف حرم سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهند و محدوده قدسی حرم مشخص شود تا کسانی که می‌خواهند در این محدوده گام بردارند بدانند زیر پای آنان تربت پاکان و انسان‌های شایسته است و نباید در حال گناه روی خاک قبر آنان قدم زد و گام برداشت.

خطیب نماز جمعه شیراز اضافه کرد: دهه کرامت پیش روست و تبیین جایگاه این امامزادگان و نقش آنان در تربیت ما ایرانیان، باید به رشته تألیف و تصویر درآید و هنرمندان باید نقش این خانواده در پرورش استعدادهای ما بازگو کنند.

وی ابراز داشت: باید بررسی شود که چرا شیراز مهد علم بود و غیر از این حرم مطهر عوامل دیگر چه بوده و ادیبان و شعرای بلندپرواز و پرآوازه آن در کدام فضا و متأثر از چه محیطی تربیت شدند.

آیت‌الله ایمانی خواستار آن شد که دانشجویان رسالات و مقالات علمی خود را در این موضوعات تدوین کنند، وی افزود: علاوه بر آن لازم است حوزه‌های علمیه نیز در این عرصه ورود پیدا کنند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.