رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

اتصال استان فارس به دریا عملیاتی شود

۱۳:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۱۲
در دیدار وزیر صنعت با امام جمعه شیراز مطرح شد

اتصال استان فارس به دریا عملیاتی شود

نماینده ولی فقیه در استان فارس خواستار اجرای طرح اتصال استان فارس به دریا شد و گفت: اتصال این استان به دریا سبب تحول در منطقه جنوب کشور می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت شنبه‌ شب در دیدار با آیت‌الله اسدالله ایمانی اظهار داشت: من در زمانی که آقای هاشمی رئیس‌ جمهور بودند به استان فارس سفر کردم و در آن زمان بحث راه‌آهن شد و برخی می‌گفتند احداث راه‌آهن در این استان اقتصادی نیست اما رئیس‌ جمهور وقت پاسخ دادند نمی‌شود که استان بزرگی مانند فارس به شبکه راه‌آهن سراسری متصل نباشد.

محمدرضا نعمت زاده افزود: همان زمان با تدابیری که انجام شد راه‌آهن فارس به تصویب رسید و اجرایی شد و این‌گونه تصمیمات را می‌توان در سفرهای ریاست جمهوری‌ها اتخاذ کرد و از این نظر امید داریم سفر آتی رئیس‌ جمهور به فارس نیز برکاتی از این‌ دست را برای این استان به همراه داشته باشد.

نماینده ولی‌فقیه در فارس در همین زمینه خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پس از احداث، توسعه راه‌آهن نیز باید مدنظر قرار گیرد چراکه راه‌آهن باید به یکی از بندرها و یا مراکز اقتصادی بزرگ وصل باشد تا مقرون‌ به‌صرفه تلقی شود.

آیت‌الله اسدالله ایمانی عسلویه، بوشهر و بندر امام را در شمار این مراکز اقتصادی عنوان و خاطرنشان کرد: معادن فارس اگر به مراکز صنعتی متصل شود بهبود فضای کسب‌وکار فارس را در پی دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به سخنان امام‌ جمعه شیراز، ابراز داشت: در زمانی که ما در وزارت نفت مشغول خدمت بودیم، بحث اتصال مرکز فارس به جنوب (عسلویه) را مطرح کردیم و وزارت نفت کمک کرد تا این جاده احداث شود چراکه پیش از آن باید از سمت بوشهر و مسیری دورتر تردد می‌شد.

نماینده ولی‌فقیه در فارس اما با بیان این‌که طرح اتصال فارس به دریا مصوب شده است، ابراز داشت: استان فارس اگر در کنار دریا تشکیلاتی داشته باشد به حل بسیاری از مسائل و مشکلات منطقه کمک می‌کند.

مرزبندی بین استان‌ها اعتباری و قراردادی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تائید این سخن آیت‌الله ایمانی، اظهار داشت: زمانی بوشهر جزو فارس و فارس متصل به دریا بود و البته باید در نظر آوریم که کل کشور یکپارچه بوده و این مرزبندی‌ها اعتباری است و هر جا منافعی برای یک استان ایجاد شود، رونق حاصل از آن به‌صورت ارگانیک به مناطق هم‌جوار تسری می‌یابد.

نعمت‌زاده تصریح کرد: این مرزها و رنگ‌ها تنها برای «لتعارفوا» بوده و اگر مسائل سیاسی نگریسته نشود، رونق امور اقتصادی بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: فارس معادن خوبی دارد که به چند دلیل تاکنون کمتر بهره‌برداری شده و یک مورد مسائل زیست‌محیطی است چنانکه در منطقه بهرام گور معادن متعدد وجود دارد و در این زمینه با سازمان محیط‌ زیست تفاهم شد که مطالعات انجام و سپس تصمیم لازم اتخاذ شود.

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: در زمینهٔ انرژی اتمی نیز بنا شده در جنوب کرمان، اصفهان و فارس مطالعاتی شود و در همین زمینه با رئیس سازمان انرژی اتمی تفاهمی انجام و قراردادی منعقد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت سپس اضافه کرد: با این اقدامات امید داریم در مورد شناسایی و اکتشاف معادن کار بیشتری صورت پذیرد و سرمایه‌گذاری لازم انجام شود و علاوه بر آن صنعت استان نیز رونق بیشتری پیدا کند.

نماینده ولی‌فقیه در فارس در ادامه این نشست گفت: استان فارس استعداد رشد و بالندگی بسیاری دارد و نیروی انسانی کیفی آن می‌تواند در عرصه‌های مختلف راهگشا باشد.

آیت‌الله ایمانی افزود: در گذشته نسبت به معادن فارس کار شناسایی خوبی انجام‌ نشده و تنها به آنچه ظاهر بوده اکتفا شده و آنچه در عمق قرار داشته مورد غفلت قرار گرفته که باید با تدبیر و برنامه‌ریزی بهبود یابد و البته مسائل زیست‌محیطی نیز رعایت شود.

امام‌ جمعه شیراز ابراز داشت: ما دوران فترت بدی در صنعت استان فارس داشتیم و چند سالی ادامه داشت که امید داریم با تجارب ارزشمند و سوابق شما این دوران افت و فترت برطرف شود.

به گزارش فارس، وزیر صنعت معدن و تجارت امروز برای بازدید از تعدادی از واحدهای صنعتی استان فارس از قبیل تولیدکننده مولکولارسیو یا جاذب‌های غربال مولکولی، بایرکس فارس تولیدکننده انواع کیت‌های آزمایشگاهی و شرکت تولیدی بالان صنعت، تولیدکننده انواع بالابر، جک پالت و آسانسور، شرکت زرین غزال دایتی تولیدکننده انواع بستنی و شرکت فاتح صنعت کیمیا تولیدکننده تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی و شهرک بزرگ صنعتی به شیراز آمده بود.

دیدگاه‌ها

ناشناس ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۵

عامو تمام بوشهریا و هرمزگانیا رو با شیرازیا دشمن کردید

سید احمد ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۵

خدا کنه به دریا برسیم ببینیم این مسئولین چه گلی به سر استان فارس می زنند که همش دریا رو بهونه می کنند؟؟

هرمزگانی ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵

استان فارسی های گرامی بدانید ، که این قضیه هیچگاه به علت حساسیت ایجاد شده بین هرمزگانی های هیچگاه عملی نخواهد شد در عوض ما از مسئولین شما برای سرمایه گذاری و اجداث اسکله در مناطق مورد نظر بدون حرف جدایی استقبال می کنیم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.