رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

چالش های بهداشتی دروازه کازرون در شیراز

۱۸:۰۹ - ۲۰۱۵/۰۹/۱۳

چالش های بهداشتی دروازه کازرون در شیراز

شیراز با همه داشته های فرهنگی و اجتماعی غنی و سابقه تاریخ و تمدن پارسی، متاسفانه در چنبره برخی مناظر نا خوشایند گیر افتاده و با آن دست و پنجه نرم می کند ، از جمله این مناظر ناخوشایند عرضه و فروش مواد غذایی در شرایطی غیر بهداشتی در محل دروازه کازرون در شیراز است .

شیراز سال هاست که همه این ناملایمات را تحمل می کند و در حالی که همه مردم و مسوولان و برنامه ریزان و سیاستگذاران شهری در این کلان شهر فرهنگی بر رفع این ناملایمات و مناظر نا خوشایند تاکید می کنند و بر آن صحه می گذارند اما موضوع همچنان به قوت خود باقی است.
وجود انبوه دست فروشان به ویژه ماهی و میگو فروشان در محل دروازه کازرون شیراز که درست در چند قدمی مرکز بهداشت شهرستان شیراز قرار دارد، به سووالی بی پاسخ تبدیل شده است که چرا در چند قدمی مرکز بهداشت شیراز شهروندان باید شاهد خرید و فروش محصولاتی باشند که مانند ماهی نیاز به مراقبت جدی بهداشتی دارد وعرضه آن در شرایط غیر متعارف،سلامت شهروندان را به خطر می اندازد.
جالب اینکه دروازه کازرون شیرازمحلی است که یک سمت آن انبوه ماهی فروشان، دست فروشان، مغازه داران عرضه کننده میوه و سبزی و تره بار قرار دارند و آنسوی دیگر این خیابان چندین درمانگاه و مرکز بهداشت و فضای ورزشی و فرهنگی و تربیتی قرار دارد و درحالی که این دو فضا هیچ سنخیتی با هم ندارند سالها در همزیستی مسالمت آمیز زیسته اند.
دیدن صحنه پاک کردن فلس از بدن ماهی،جاری شدن خون آبه و فاضلاب مغازه ها در جوی خیابان،عرضه گوشت غیر بهداشتی در ملاء عام،عرضه شیر خشک و تخم مرغ خانگی و کله پاچه و سیرابی و کباب بره و چغورپغور و سایر مواد خوراکی و اغذیه در این منطقه چیزی نیست که نیاز به جست و جوی فراوان داشته باشد و همه چیز یکجا و در یک خیابان این منطقه عرضه می شود.
اخیربا توجه به لزوم رسیدگی به وضعیت بهداشت مناطق مختلف شهری،تیم مشترکی از مسوولان ارگان های مختلف بنا به دعوت مرکز بهداشت شهدای والفجر به بازدید از وضعیت بهداشتی منطقه دروازه کازرون پرداختند. 
محمدحسین کیانفر کارشناس مسوول سلامت محیط مرکز بهداشت شهدای والفجر با اشاره به این که رسیدگی به وضعیت بهداشت در منطقه دروازه کازرون، نیازمند همکاری و تعامل ارگان های مختلف است گفت: با پیگیری های انجام شده، موضوع بررسی و ساماندهی مسائل بهداشتی این منطقه در اولویت دستور کار شورای سلامت و امنیت مواد غذایی شهرستان قرار گرفت که بنا به دعوت مرکز بهداشت شهدای والفجر، مسوولان ادارات عضو این شورا، از جمله معاونت اجرایی شهرداری،سازمان میادین و مشاغل شهری، شبکه دامپزشکی، اداره شیلات، شهرداری منطقه ۸، سازمان مدیریت پسماند شهرداری،نیروی انتظامی،اداره کل امور اتباع ومهاجرین، سازمان صنعت، معدن و تجارت، از منطقه دروازه کازرون دیدن کردند.
وی اظهار داشت: طی این بازدید قرار بر آن شد هر یک از ادارات، بر اساس ضوابط و مقررات، نسبت به رسیدگی به معضلات مربوط اقدام کنند. 
مسوول سلامت محیط مرکزبهداشت شهدای والفجر گفت:درطول یک ماه گذشته با متخلفان بهداشتی، برابر مقررات رفتار شده که تعدادی از این افراد، اخطار کتبی دریافت کرده و تعدادی نیز به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.