رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

برنامه‌های سپاه فارس در هفته دفاع مقدس

۱۷:۰۹ - ۲۰۱۵/۰۹/۱۹

برنامه‌های سپاه فارس در هفته دفاع مقدس

رئیس کنگره سرداران و ۱۵ هزار شهید استان فارس ضمن تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس از اجرای ۱۴۱۲ برنامه به‌همت بسیج و سپاه این استان در ایام این هفته خبر داد.

مجتبی مینایی‌فرد، رئیس کنگره سرداران و ۱۵ هزار شهید استان فارس امروز، ۲۸ شهریور در نشست خبری با خبرنگاران با طرح این سئوال که چرا باید هفته دفاع مقدس را گرامی بداریم از فراموشی آن جلوگیری کنیم؟ به بیان فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری در این زمینه پرداخت.
وی افزود: امام فرمودند من از خدا می‌خواهم که مرا در کنار شهدای جنگ تحمیلی بپذیرد؛ مقایسه این جمله با بسیاری از جملات دیگر نشان دهنده توجه ویژه امام به موضوع جنگ تحمیلی به ویژه شهدای آن است و همچنین می‌فرمایند جنگ حق و باطل و فقر و غنا و جنگ استضعاف شروع شده است.
مینایی‌فرد با بیان اینکه امروز این فرمایشات به منصه ظهور رسیده و به تمام معنا همه استکبار در مقابل همه اسلام قد علم کرده است که نمونه‌های آن در کشورهایی که بیداری اسلامی در آن‌ها رخ داده مشهود است، گفت: مقام معظم رهبری نیز درباره زنده نگه داشتن حماسه دفاع مقدس فرمودند ۸ سال دفاع مقدس گنجینه عظیمی است که تا مدت‌های طولانی می‌توانیم از آن استفاده کرده و برای آن سرمایه‌گذاری کنیم.
رئیس سازمان حفظ و نشر ارزش‌های بسیج و سپاه فجر فارس با یادآوری اینکه  جنگ مقطع حساس در تاریخ همه ملت‌هاست، افزود: چگونه شد که همین جنگ در جمهوری اسلامی تبدیل به دفاع مقدس شد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: سال ۹۴ را در حالی آغاز کردیم که کشور شدیداً درگیر مسئله هسته‌ای بود و توجه تیم مذاکره کننده از طرفی جلو بوند تا در برابر دشمنان تا بن دندان مسلح و سیاست مقابله کند و از طرفی نگاهش به مسائل داخلی بود که بحمد الهی به نحو مطلوبی همه افکار عمومی در کشور در حمایت این تیم قرارگرفتند اما به نوبه خود دچار مشکلات منطقه‌ای هم بودیم که بی تأثیر در این مسئله هم نبود و به همین دلیل برنامه‌هایی که در هفته دفاع مقدس امسال برگزار می‌کنیم، توجه به این موضوع را مدنظر قرار داده است.

اجرای ۱۴۱۲ برنامه به‌همت بسیج و سپاه در هفته دفاع مقدس
مینایی‌فرد در ادامه به تشریح اهم فعالیت‌های بسیج و سپاه این استان در ایام هفته دفاع مقدس پرداخت و گفت: به طور کلی ۱۴۱۲ برنامه به‌همت بسیج و سپاه فارس در ایام هفته دفاع مقدس در شیراز و شهرستان‌های فارس اجرا خواهد شد که تعدادی از این برنامه‌ها به صورت ویژه است.
رئیس کنگره سرداران و ۱۵ شهید فارس با بیان اینکه ۲۲۹ برنامه به‌همت اقشار بسیج اعم از جامعه زنان، پزشکی، ورزشکاران و غیره در سطح استان برگزار خواهد شد، گفت:‌ ۲۹ برنامه ویژه و موضوعی نیز توسط معاونت‌های سپاه مثل رژه نیروهای مسلح و برپایی نمایشگاه اجرا خواهد شد.

اجرای ۹۲۵ برنامه عمومی هفته دفاع مقدس در شهرستان‌ها
وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های عمومی نظیر غبارروبی گلزار شهدا، دیدار با ائمه جمعه، برپایی نمایشگاه‌ها، بازدید از خانواده‌های شهدا نیز در قالب ۹۲۵ برنامه در سطح شهرستان‌های استان فارس برگزار خواهد شد.
مینایی‌فرد از اجرای ۴ برنامه ویژه در سطح شهر شیراز در این ایام خبر داد و گفت: یکی از این ویژه برنامه‌ها برپایی نمایشگاه دفاع مقدس در منطقه شمال غرب شیراز در ورودی شهرک گلستان تقاطع خلیج فارس و صدراست که بخش‌هایی از این نمایشگاه علاوه بر جنگ سخت، موارد جنگ نرم را تبیین می‌کند ضمن اینکه عملیات رمضان نیز به دلیل ویژگی‌های منحصر به‌فرد آن در این نمایشگاه شبیه‌سازی شده است.
این یادگار دوران ۸ ساله دفاع مقدس ادامه داد: نمایشگاه دوم ما در بلوار چمران به نام «بهشت خاکی» برپا شده است که در آن هر شب برنامه‌های نمایشی و پخش کلیپ صورت می‌گیرد که هر شب یکی از عملیات‌های دفاع مقدس بازسازی و معرفی می‌شود که البته تاکنون استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه شده است.

تبیین نام‌گذاری‌ها و برنامه‌های ایام هفته دفاع مقدس
وی با بیان اینکه برنامه‌های هفته دفاع مقدس با رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور  که به نام «نیروهای مسلح، سلحشوری و پایمردی» نامگذاری شده است، آغاز خواهد شد، گفت: رژه امسال به دلیل رعایت مسائل ترافیکی در بلوار پاسداران، به بلوار عدالت انتقال یافته است ضمن اینکه این رژه امسال با محوریت سپاه برگزار خواهد شد.
مینایی‌فرد با یادآوری اینکه روز اول مهرماه به نام «روحانیت، علم و دانش پژوهی، سربازان» نامگذاری شده است، گفت: در این روز که مصادف با روز عرفه است دعای پرفیض عرفه، کمیل قرائت خواهد شد ضمن اینکه در این روز توجه به معنویت و عبادت، ‌تجلیل از نقش و جایگاه روحانیت در دفاع مقدس، پاسداشت سربازان، حضور دانش‌آموزان و دانشجویان در عرصه علم و دانش صورت خواهد گرفت.

سرکشی از ۱۱۰ خانواده شهید
رئیس کنگره سرداران و ۱۵ هزار شهید فارس ابراز کرد: پنجشنبه، ۲ مهر نیز به نام « شهیدان، جانبازان، صلابت و فخرآفرینی» نامگذاری شده است که روز عید سعید قربان، روز ایثار و از خودگذشتن و تجلیل از خانواده معزز شهدا و جانبازان روز عبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا و دیدار از جانبازان صورت خواهد گرفت ضمن اینکه در طول هفته دفاع مقدس از ۱۱۰۰ خانواده شهید فارس سرکشی به عمل می‌آید.
وی خاطرنشان کرد: روز جمعه روز «معنویت، زنان، خانواده و سلامت» است که در این روز برنامه پیاده‌روی خانوادگی در تمام شهرستان‌ها به خصوص شیراز برگزار می‌شود و در شیراز مسیر این راهپیمایی از فلکه گاز تا آرامگاه حافظیه است که محل تجمع و اجرای برنامه‌های متنوع نیز در مقابل آرامگاه حافظیه صورت خواهد گرفت ضمن اینکه در این روز طرح «ما زنده‌ایم» به‌تأسی از کتاب «من زنده‌ام» نیز برای تمام بانوان کشور آغاز می‌شود.
مینایی‌فرد با اشاره به اینکه روز شنبه، ۴ مهر روز دفاع «همه جانبه، جوانان، پیشتیبان مردمی و اصناف» است، گفت: بخش اعظمی از کمک‌های جبهه‌ها را مردم و اصناف در طول جنگ تحمیلی انجام می‌دادند که در این روز توجه دادن جوانا به بصیرت‌افزایی و  حفظ غرور ملی در پیشبرد کشور، اهمیت به آموزش عمومی و موضوع پدافند غیرعامل، پرداخت به پشتیبانی و حمایت مردم و اصناف از جبهه‌ها در دوران دفاع مقدس صورت خواهد گرفت.
رئیس سازمان حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بسیج و سپاه فجر فارس خاطرنشان کرد: از جمله کارهایی که در این روز صورت می‌گیرد، پخش نان صلواتی به شیوه دفاع مقدس و ارائه برخی از خدمات خودرویی مثل تنظیم موتور و تعویض روغن که مکان‌های آن‌ها اعلام خواهد شد، انجام می‌شود.
به گفته وی، یکشنبه، ۵ مهر روز «ولایتمداری، رزمندگان، جهادگران، آزادگان و پیشکسوتان» است که این روز مصادف با سالروزعملیات ثامن‌الائمه و شکست حصر آبادان بوده است و در آن باید نقش ولایت و رهبری تبین شود و همچنین تجلیل از رزمندگان، جهادگران، آزادگان و پیشکسوتان ۸ سال دفاع مقدس صورت گیرد.

تجلیل از شهیدان شاخص عملیات ثامن‌الائمه
مینایی‌فرد با اشاره به اینکه بناست تا از شهیدان شاخص این عملیات همانند شهیدان سید حجت حسینی، عبدالرضا سجادی، پناهیان و شکوهی تجلیل شوند، گفت: عملیات ثامن‌الائمه یکی از عملیات‌های سرنوشت ‌ساز جنگ بود که اگر انجام نمی‌شد، شاید آبادان نیز به سرنوشت خرمشهر دچار شده و سقوط می‌کرد.
وی عنوان کرد:‌ دوشنبه، ۶ مهرماه نیز به نام «وحدت ملی، بصیرت، دشمن‌شناسی و بیدای اسلامی و استکبارستیزی» نام‌گذاری شده است و اغلب برنامه‌های این روز نیز باید به این موضوع متمرکز شود و با عنایت به فرمایشات اخیر رهبری که ما در بحث هسته‌ای مذاکره کنیم و در سایر موضوعات با آمریکا مشکل داریم، باید به این مسئله نیز توجه ویژه شود.
مینایی‌فرد با بیان اینکه سه شنبه، ۷ مهر روز «فرماندهان، عزت‌مداران و حماسه آفرینان» است، گفت: معمولاً فرماندهانی که در دفاع مقدس بودند خودشان از بازگو کردن و نشان دادن خودشان خودداری می‌کنند به همین دلیل بنا شد از فرماندهان شهید نظیر فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدروز و جهان آرا تجلیل شود.
رئیس کنگره سرداران و ۱۵ هزار شهید فارس در ادامه از برگزاری یادواره ۳۲۰ شهید شهرک‌های غرب شیراز در نمایشگاه دفاع مقدس گلستان خبر داد و گفت: تمام خانواد‌ه‌های شهدای این منطقه در این یادواره حضور خواهند یافت.

رونمایی از ۱۱ عنوان کتاب در فارس
رونمایی از ۶ عنوان کتاب در شیراز و ۵ عنوان در شهرستان‌ها، برگزاری ۱۰۰ یادواره پایگاهی در سطح استان، ۲۰ یادواره حوزه‌ای و ۱۵ یادواره شهرستانی و ۱۵ یادواره آبروی محله در هفته دفاع مقدس در نقاط مختلف فارس از دیگر مواردی بود که وی از آن‌ها نام برد.
مینایی‌فرد در ادامه سخنان خود به تشریح بخش‌هایی از فعالیت‌های اقشار مختلف بسیج استان فارس پرداخت و گفت: در قشر اصناف فعالیت‌هایی نظیر برپایی ایستگاه‌های صلواتی، قشر بسیج جامعه پزشکی ویزیت رایگان در مناطق محروم و مراکز درمانی سپاه که مکان آنها اعلام می‌شود، اعزام ۴۰ تیم پزشکی به مناطق محروم، رونمایی از اولین سازه بیمارستان صحرایی متحرک شامل آزمایشگاه و رادیولوژی در رژه نیروهای دفاع مقدس صورت می‌گیرد.

تقدیم بیش از ۳۵۰ شهید روحانی فارس به انقلاب
وی با اشاره به فعالیت‌های بسیج طلاب گفت: در این هفته همایش‌هایی جهت تشریح نقش روحانیت در دفاع مقدس برگزار می‌شود ضمن اینکه استان فارس دومین استان کشور است که بیشترین شهدای روحانی یعنی بیش از ۳۵۰ شهید روحانی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
به گفته وی، به‌همت بسیج اساتید تجلیل از اساتید ایثارگر و استاد شهید رنجبر در شهرستان داراب، بسیج حقوقدانان تقبل ۸۰ پرونده قضایی ویژه ایثارگران، بسیجیان و افراد بی‌بضاعت و همچنین مشاوره رایگان قضات دادگستری به ۲۰۰ نفر از جمله برنامه‌هایی است که برای هفته دفاع مقدس اعلام شده است.
مینایی‌فرد اضافه کرد: در قشر بسیج دانش‌آموزی نیز در سال جاری توزیع لوازم‌التحریر اسلامی امین و سارا در حوزه‌های مقاومت، برخی نمایشگاه‌ها و مدارس صورت می‌گیرد و در قشر بسیج دانشجویی هم رونمایی از سایت بانک اطلاعات شهدای دانشجو، تولید و انتشار پوسترهای هفته دفاع مقدس در شبکه‌های اجتماعی موبایلی و انتشار ویژه نامه دانشجویی  جهت معرفی مفاخر حوزه ایثار صورت می‌گیرد.

همایش اخلاق در ورزش برگزار می‌شود
رئیس کنگره سرداران و ۱۵ هزار شهید فارس، فعالیت‌های بسیج ورزشکاران را برگزاری پیاده‌روی‌ها و کوهپیمایی‌ها و همچنین همایش اخلاق در ورزش با حضور الگوهای ورزشی کشور عنوان کرد و گفت: به‌همت بسیج مهندسی نیز برنامه‌های مختلفی از جمله هماهنگی با معاونان فنی شهرداری جهت ارائه مشاوره به مردم و رسیدگی به مشکلات هر منطقه صورت می‌گیرد.
به گفته وی، به‌همت بسیج مساجد و محلات نیز همایش مشترک بین کانون‌های فرهنگی مساجد، تبلیغات اسلامی و اوقاف برگزار خواهد شد و بسیج مداحان نیز برنامه‌های دعای عرفه، کمیل و ندبه را در هفته دفاع مقدس اجرا می‌کند و بسیج کارمندان هم برگزاری کارگاه آموزش پدافند غیرعامل را برای آموزش کارمندان ادارات و مداسر در دستور کار دارد.
مینایی‌فرد عنوان کرد: بسیج کارگری تجلیل از کارگران رزمند و همچنین اعزام راوی به کارخانجات انجام می‌دهد و بسیج عشایری نیز اعزام روحانی جهت پاسخگویی به شبهات و مشکلاتی که عشایر در مسیر کوچ دارند، انجام خواهند داد و بسیج فرهنگیان هم طرح روایتگری توسط فرهنگیان و رزمندگان بازنشسته آغاز می‌کنند زیرا آنان در زمان دفاع مقدس تحت قالب مدرسه ایثارگران برای دانش‌آموزانی که به جبهه می‌آمدند و می‌خواستند از تحصیل عقب نیفتند، در جبهه‌ها حضور می‌یافتند و در این راه شهدای زیادی به انقلاب تقدیم کردند ضمن اینکه شروع به کار مدرسه راویان در آخر هفته دفاع مقدس خواهد بود.
وی برنامه‌های بسیج هنرمندان را برگزاری جشنواره عکس بسیج، جشنواره دو سالانه فیلم کوتاه بسیج، اجرای تئاتر خیابانی و همچنین فعالیت‌های بسیج کشاورزی را ارائه مشاوره به کشاورزان و ایجاد شبکه‌ روستاها برشمرد و گفت: در بحث
بسیج سازندگی و محصولات اقتصاد مقاوتی سعی شده تا محصولات این عرصه با تخفیف ۴۰ تا ۵۰ درصد صورت گیرد.

آغاز نهضت «ما زنده‌ایم» ویژه زنان 
این یادگار دوران ۸ ساله دفاع مقدس ادامه داد: در موضوع بسیج جامعه زنان، نیز نهضت «ما زنده‌ایم» آغاز شده و برگزاری نشست‌های روشنگری و پاسخ به شبهات دانش‌آموزان و بازگشایی و افتتاح مهدهای قرآنی مساجد و پایگاه‌ها صورت خواهد گرفت.
وی همچنین به برنامه‌های بسیج رسانه اشاره کرد و گفت: نخستین همایش سراسری مطبوعات و رسانه‌های دفاع مقدس در ایام هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود که قریب ۵۰۰ مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده است و بناست در روز ۳ مهر اجرا شود و برنامه دیگر این قشر نیز ویژه نامه قاب سرخ برای عکاسان خبری است.

حافظان قرآن بسیجی قطعاً تجلیل می‌شوند
مینایی‌فرد در ادامه در پاسخ به خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه آیا همانند سال گذشته از حافظان قرآن بسیجی نیز تجلیل خواهد شد؟ گفت: قطعاً این برنامه در دستور کار نواحی بسیج قرار دارد و حافظان قرآن  تجلیل خواهند شد.
رئیس کنگره سرداران و ۱۵ هزار شهید استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود از وجود برخی از سنت‌های غلط در استان فارس انتقاد کرد و گفت: متأسفانه در استان فارس رسم شده که باید حتما برای برنامه‌ها جلسات متعددی برگزار شود.

هنوز هیچ فضاسازی شهری هفته دفاع مقدس در شیراز مشاهده نمی‌شود
وی ادامه داد: اکنون دو روز به آغاز هفته دفاع مقدس مانده است اما متأسفانه هیچ فضاسازی شهری در شیراز دیده نمی‌شود در صورتی که فضاهای تبلیغاتی فراوانی وجود دارد و چرا باید مسئولان ما برای هر مناسبتی دعوتنامه داشته باشند؟
مینایی‌فرد همچنین بر لزوم توجه به بازماندگان شهدا به خصوص شهدایی که اخیراً در دفاع از حرم‌ها و همچنین مرزهای کشورمان به شهادت رسیده‌اند، تأکید کرد و گفت: سازمان‌های مختلف باید نسبت به این موارد توجه داشته باشند و در این راستا نیز به تمام نواحی خود ابلاغ کردیم که حتماً از خانواده‌های شهدا، منسوبان و بازماندگان آن‌ها در مراسم‌های مختلف دعوت کنند.

همدلی از همزبانی بهتر است
وی با تأکید بر اینکه همدلی از همزبانی بهتر است، گفت: لازم است تا برای رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور اقشار مختلف مردم را دعوت کنیم تا حضور پیدا کنند ضمن اینکه انعکاس اخبار آن نیز به‌صورت کامل صورت گیرد.
مینایی‌فرد در پایان همچنین با بیان اینکه وضع فرهنگی شهر شیراز بسیار بد است و مسئولان فرهنگی هیچ قدمی در این راه برنمی دارند، گفت: ما می‌ توانیم حداقل بخشی از سیره شهدا را در این هفته یا مسائل مشابه نمایش دهیم تا شاید تلنگری باشد برای عده‌ای که این مسائل را نمی‌دانند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.