رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نباید اجازه داد عزاداری های محرم و صفر میتینگ انتخاباتی شود

۱۰:۱۰ - ۲۰۱۵/۱۰/۲۰
آیت الله ایمانی :

نباید اجازه داد عزاداری های محرم و صفر میتینگ انتخاباتی شود

امام جمعه شیراز گفت :نباید اجازه داد عزاداری های محرم و صفر میتینگ انتخاباتی شود و عناصری اجازه یابند از این مراسم و مناسک بهره سیاسی ببرند.

آیت الله اسدالله ایمانی شنبه شب در جمع اعضای شورای فرهنگ عمومی استان فارس گفت: اصرار دارم این روز به عنوان حرکتی جمعی از سوی عزاداران حسینی به عنوان نماد و برندی از سوی شیراز به ثبت برسد.

وی مشارکت هیئت های مذهبی، مداحان، ائمه جماعات و سازمان ها را در این حرکت جمعی طلبید و تصریح کرد: گرچه باید مراسم تاسوعای حسینی نیز حفظ شود، اما برای ثبت در دل تاریخ این اربعین است که با عزاداری های این روز بزرگ شناخته شده است.

آیت الله ایمانی همچنین از صاحبان تریبون ها خواست افراط گرایی را در جامعه ترویج نکنند و در مصیبت خوانی ها از افراط گرایی بپرهیزند زیرا تکرار اینها قساوت قلب ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه برخی از این مصیبت خوانی ها نیاز به توضیح دارد، گفت: ممکن است بیان روایتی از منبری هزاران پرسش در مخاطب ایجاد کند که بی پاسخ بماند. لذا مداحان از نقل و بیان سبک پرهیز داشته و از آنجا که خوابها خیلی سندیت ندارند در نقل مسائل و مصیبت خوانی ها از بیان خواب نیز بپرهیزند.

امام جمعه شیراز در ادامه سخنان خود با اشاره به نتایج یک تحقیق که شیراز را جزو سکولارترین شهرهای ایران معرفی کرده گفت: موضوع سکولاریزه شدن شهر شیراز با داده های آماری وفق نمی دهد و اصل ومبنا در انتخاب این عنوان ایرادهای فراوانی دارد.

وی گفت: در میان استانهایی که این موضوع در آنها مطرح است فارس قرار نداشته و این هجمه ای که به شیراز شد در مقابل سندی که موید مقام نخست فارس در سرمایه ملی است قرار داده شده تا آن را تحت تاثیر قرار دهند.

دفاع از شیراز حق است نه مسئله ای ناسیونالیستی

وی با تاکید بر اینکه دفاع از شیراز نه مسئله ای ناسیونالیستی، بلکه دفاع از حق است، ادامه داد: از شورای فرهنگ عمومی فارس انتظار دارم به همراه اتاق فکر این شورا به شکل علمی و استفاده از نیروهای ارزشمند و متخصص این هجمه را مورد نقد قرار داده چنانچه این موضوع درست بود با استناد به داده های علمی ارائه کنند، زیرا ما هیچ حساسیتی در قبال حقیقت نداریم.

آیت الله ایمانی در بخش نخست سخنان خود با تاکید بر طرح تحکیم خانواده در شورای فرهنگ عمومی، گفت: مسئله بانوان و به دنبال آن خانواده از مسایلی است که فوق العاده مورد توجه دشمن در طول تاریخ به ویژه در دوره معاصر بوده است، از این رو با توجه به اینکه بانوان کشور در فضای پاک تری نسبت به دیگر نقاط جهان قرار دارند، خانواده های ما از اصالت برخوردارند اما در عین حال نابسامانی های فراوانی وجود دارد که نیازمندیم فکری برای علاج آن بکنیم.

تحکیم خانواده در مقدمات نماند

امام جمعه شیراز سیاست کلی رسیدگی به امور بانوان و خانواده را نیازمند کار علمی و مبتنی بر دانش عنوان کرد و ادامه داد: باید با بومی سازی طرح ها تلاش شود تا مانند بیشتر طرح ها، این طرح نیز در مقدمات نماند.

وی با بیان اینکه مسئله بانوان و خانواده یکی از نکاتی است که اگر امروز مورد توجه قرار نگیرد، فردا دیر است، بیان کرد: تاکنون برنامه هایی در شورای فرهنگ عمومی مورد توجه قرار گرفته که طرح گام نخست از جمله این طرحهاست.

نیازها به شکل اساسی پاسخ گفته نشده است/از افکار نو و مشاوره نباید طفره رفت

آیت الله ایمانی از حضور اساتید حوزه و دانشگاه در طرح گام نخست خبر داد و گفت: مقدمات این کار به اتکا آماری که آسیبها را نشان می دهد آغاز  و برنامه های اولیه تدوین شده است، اما اینکه نیازی که احساس می شود به شکل اساسی پاسخ گفته نشده است.

امام جمعه شیراز دیگر اقدام شورای فرهنگ عمومی فارس در موضوع تحکیم خانواده را ایجاد میز منطقه ای برای فارس عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس این طرح مسایل علمی و تجربه های آماری مورد توجه قرار گرفته است.

وی برنامه ها و طرح های ارایه شده از سوی جهاددانشگاهی، ارشاد استان را مغتنم دانست و گفت: باید دیگر طرح ها نیز تجمیع شده و اتاق فکر شورا آنها را با جلسات هم افزایی به اجرایی شدن نزدیک کند.

آیت الله ایمانی با این سخن که هیچگاه از افکار نو و مشاوره نباید طفره رفت، ادامه داد: این هم افزایی در هر عرصه ای که مسایل خانواده در آن باشد باید جدی گرفته شود.

نماینده ولی فقیه در فارس با توجه به در دستور کار قرار گرفتن برنامه های عاشورایی در شورای فرهنگ عمومی فارس و تشکیل ستاد رعایت شئونات مذهبی و فرهنگی با تقدیر از دست اندرکاران سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی مسئله ماه محرم و صفر را موضوعی مهم ارزیابی کرد که باید همواره زنده بماند. زیرا زنده نگه داشتن محرم و صفر سفارش پیامبر(ص)، ائمه(ع) و امام راحل است.

وی با اشاره به اینکه زنده ماندن سوگواری سید الشهدا(ع) با هدف، برنامه و امکانات معنا می یابد، ادامه داد: حمایت از این حرکت امام حسین(ع) در رشد جامعه موثر است و کوشش کنیم از عناصر بسیار اندک که می خواهند این حالت معنوی و روحانی را کمرنگ بسازند جلوگیری شود. از این رو فضا را آنچنان ترسیم کنید که کار مخالفان سوگواری سیدالشهدا(ع) رنگ ببازد.

زیر سوال بردن مقدسات اهل سنت جلوگیری شود/تولید کتاب اشعار مداحی مد نظر قرار گیرد

امام جمعه شیراز پرهیز از طرح مسایل تنش زا در هیئات مذهبی را مورد تاکید قرار داد و گفت: از زیر سوال بردن مقدسات اهل سنت جلوگیری شود تا سخنرانی ها و مداحی ها تنش زا نشود.

وی با تقبیح قمه زنی در برخی شهرهای همجوار استان فارس که بدین شیوه افراط گرایی مذهبی را به فارس تسری می دهند، افزود: باید این موضوع نیز مورد توجه قرار گرفته و دسته های عزاداری توجیه و با کسانی که عناد دارند برخورد قانونی شود.

آیت الله ایمانی درباره مداحی ها نیز خواستار تولید آثار نوشتاری در قالب کتاب های شعر شد و گفت: هرسال در آستانه روزهای محرم این اشعار با استفاده از سروده های شعرای جوان و خوش ذوق در کتابی منتشر شود تا در اختیار مداحان قرار  گیرد تا بدین وسیله مداحان منبع تغذیه علمی و فکری در اختیارشان قرار گرفته و اشعار مناسب در معرض جامعه قرار دهند.

وی تلاقی روزهای محرم و صفر با انتخابات مجلس شورای اسلامی را مناسب فعالیت های انتخاباتی ندانست و گفت: نباید اجازه داد عزاداری های محرم و صفر میتینگ انتخاباتی شود و عناصری اجازه یابند از این مراسم و مناسک بهره سیاسی ببرند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.