رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در شیراز

۱۱:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۱۹

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در شیراز

نمایشگاه صنایع دستی با عنوان «کوثر تا ولایت» به منظور معرفی توانمندی‌های بانوان هنرمند شیرازی و در راستای احیای هنرها و صنایع دستی استان فارس فعالیت خود را در شیراز آغاز کرد.

نمایشگاه تخصصی هنرهای سنتی و صنایع دستی شیراز تا۱۲ اردیبهشت ماه در مقابل ارگ کریم‌خانی برپاست و علاقه‌مندان می‌توانند با بازدید از این نمایشگاه با ۱۵ رشته از هنرهای سنتی و فاخر استان فارس آشنا شوند.

در این نمایشگاه که تولیدات نزدیک به ۵۰ هنرمند و صنعتگر شیرازی در معرض دید عموم قرار گرفته است هنرهایی مانند گلیم‌بافی، سراجی سنتی، نگارگری، قلم‌زنی، چاپ باتیک، قلاب‌بافی، هم‌جوشی شیشه، معرق‌کاشی، خاتم و نقاشی روی شیشه ارائه شده است.

زهرا الحمدی، معاون صنایع دستی استان فارس، نام این نمایشگاه را «کوثر تا ولایت» عنوان کرد و اظهار داشت: قرار بود این نمایشگاه در هفته بزرگداشت مقام زن آغاز به کار کند که به دلیل تأخیر هنرمندان نمایشگاه حال  گشایش یافته است و با توجه به اینکه در آستانه میلاد حضرت علی(ع) قرار داریم این نمایشگاه به صورت ویژه و تخصصی به ارائه تولیدات و محصولات دست‌ساز هنرمندان زن و مرد شیرازی اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: به منظور هفته بزرگداشت مقام زن هفته نخست نمایشگاه به معرفی دست‌ساخته‌های بانوان هنرمند شیرازی اختصاص دارد و در هفته دوم نیز تولیدات هنرمندان مرد در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این نمایشگاه ضمن معرفی محصولات، هنرمندان به تولید زنده محصولات در غرفه‌ها می‌پردازند و بازدیدکنندگان می‌توانند از نزدیک با نحوه تهیه و ساخت صنایع دستی بومی شیراز آشنا شوند.

الحمدی در پاسخ مبنی بر اینکه آیا بر روند ارائه محصولات و صنایع دستی اصیل و بومی در نمایشگاه‌های دائمی، فصلی و موقت نظارت می‌شود گفت: در این زمینه کارشناسان صنایع دستی استان به صورت تخصصی بر مقوله روند ارائه و فروش محصولات صنایع دستی و معرفی هنرهای دستی بومی استان نظارت دارند.

وی با اشاره به اینکه در اماکن تاریخی استان فارس نیز غرفه‌هایی در اختیار هنرمندان صنایع دستی استان قرار دارد تا محصولات و تولیدات خود را در معرض دید عموم قرار دهند افزود: ارائه محصولات و صنایع دستی غیراصیل در نمایشگاه‌های صنایع دستی و در غرفه‌های اماکن تاریخی ممنوع است.

الحمدی با بیان اینکه شناخت مردم از هنرهای دستی و صنایع دستی دیگر استان‌های کشور نیز ضرورت دارد عنوان کرد: در غرفه‌های فعال در اماکن تاریخی استان فارس برخی صنایع دستی مربوط به دیگر استان‌های کشور نیز ارائه می‌شود.

معاون صنایع دستی استان فارس در مورد غرفه‌های نمایشگاه از کوثر تا ولایت بیان کرد: این غرفه‌ها در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی استان به صورت رایگان در اختیار هنرمندان و صنعتگران قرار گرفته است.

وی برپایی نمایشگاه‌های فصلی در کنار نمایشگاه‌های موقت و مناسبتی و یا دائمی صنایع و هنرهای دستی را از برنامه‌های معاونت صنایع دستی استان فارس دانست و اظهار داشت: معاونت صنایع دستی استان فارس در تلاش است بازارچه‌های فصلی را به صورت رایگان و یا با هزینه اندک در اختیار هنرمندان قرار دهد اما در این زمینه نیاز به همکاری و هماهنگی نهادهای مربوطه است.

در بازدید از نمایشگاه صنایع دستی «کوثر تا ولایت» با برخی از غرفه‌داران و هنرمندان حاضر در نمایشگاه گفت‌و‌گویی انجام شد که سمیرا ایزدی، هنرمند فعال در عرصه ساخت زیورآلات و وسایل تزئینی، به تشریح برخی مشکلات بانوان هنرمند در عرصه صنایع دستی پرداخت و اظهار داشت: بیشتر هنرمندانی که در نمایشگاه فعالیت دارند مکان مناسب برای عرضه و فروش تولیدات خود را ندارند و باید در این زمینه مورد حمایت قرار گیرند.

فاطمه خشنودی که در زمینه قلم‌زنی فعالیت دارد می‌گوید در استان فارس و در شهر شیراز نه موزه و نه بازارچه عرضه صنایع دستی به صورت دائمی و یا حتی فصلی وجود ندارد که این موضوع نیاز به جدیت مسئولان در برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی دارد.

وی با تشکر از برگزار کنندگان این نمایشگاه گفت: غرفه‌های نمایشگاه «کوثر تا ولایت» به صورت رایگان در اختیار هنرمندان قرار دارد که تأثیر مستقیم بر قیمت تولیدات هنرمندان دارد و در نمایشگاه‌هایی که هزینه غرفه از هنرمندان دریافت شود باید قیمت تولیدات را اندکی افزایش داد تا هزینه‌های برپایی نمایشگاه جبران شود.

سلمان گورنگی، رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس، در حاشیه بازدید از نمایشگاه «کوثر تا ولایت» در مورد مشکلات موجود در عرصه صنایع دستی استان فارس اظهار داشت: با توجه به اینکه حوزه صنایع دستی در استان فارس بسیار گسترده است بسیاری از افراد و نهادها وارد این عرصه شدند که به صورت جزیره‌ای و در موازات هم فعالیت دارند.

وی با تأکید بر لزوم تشکل سازمانی متمرکز در حوزه صنایع دستی استان فارس خاطرنشان کرد: چنین سازمانی می‌تواند به عنوان سازمان اصلی و متمرکز فعالیت‌های فعالان حوزه صنایع دستی را رصد و نظارت کند و هنرمندان را مورد حمایت قرار دهد.

گورنگی تصریح کرد: در دیگر کشورهای دنیا هر پروژه و در هر رشته صنایع دستی با انجام یک سری مطالعات و پژوهش عمیق آغاز می‌شود اما در کشور ما متأسفانه اینگونه نیست و لازم است در زمینه پژوهش در آموزش و یا تولید انبوه صنایع دستی استان فارس اقدامات جدی انجام شود./تسنیم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.