رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

سالک در هفت شهرستان فارس مهار می شود

۱۲:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۱۹
دانشگاه علوم پزشکی شیراز

سالک در هفت شهرستان فارس مهار می شود

دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه کنترل سالک با فرمانداران ، شهرستان و بخشداران هفت منطقه استان فارس ، جلسه هماهنگی برگزار و آمادگی این دانشگاه برای کنترل و مقابله با سالک را اعلام کرد.

از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، رییس دانشگاه در این جلسه هماهنگی گفت : کنترل بیماری سالک با همکاری های بین بخشی نتیجه خواهد داد و بر این اساس هرکدام از ارگان های مرتبط باید در این راستا تلاش کنند تا به نتیجه مطلوب دست یابیم .

دکتر محمدهادی ایمانیه افزود: ارایه آموزش های عمومی ، تشخیص و درمان بیماران مبتلا و نظارت بر برنامه های کنترلی ، از جمله وظایف دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راستای کنترل سالک است که در این حوزه ها اقدامات مختلفی انجام شده است.

وی اظهار داشت : برنامه عملیاتی هرکدام از شبکه های بهداشتی درمانی برای کنترل این بیماری در سال جدید تنظیم و ارسال شده و علاوه بر این کمیته ای نیز فعال است که بهترین اساتید حشره شناس و انگل شناس استان در آن حضور دارند.

فرمانداران و بخش داران استهبان ، سروستان ، آباده طشک ، نی ریز، مرودشت و خرامه و همچنین بخشدار زرقان در این جلسه همراه با روسای شبکه های بهداشتی درمانی حضور داشتند و هرکدام به بیان مطالب مورد نظر خود در زمینه اقدامات و نیازهای ضروری در راستای کنترل این بیماری در مناطق تحت پوشش خود پرداختند .

دکتر ایمانیه پس از مطرح شدن اقدامات و نظرهای فرمانداران و بخشدار حاضر در جلسه ، پیشنهاد کرد : ماهانه جلسه ای به ریاست فرماندار و بخشدار و دبیری رییس شبکه در شبکه های بهداشتی درمانی برگزار شود و نتیجه این جلسات همراه با مشکلات موجود مطرح گردند تا در استان مورد رسیدگی قرار گیرد .

وی بر لزوم سرعت بخشیدن به تصمیم گیری ها و انجام جونده کشی ، با توجه به اینکه موش صحرایی یکی از عوامل مهم انتقال سالک است، تاکید کرد و گفت : برای هرکدام از این شهرستان ها اعتباری در جهت تلاش برای کنترل بیماری سالک در نظر گرفته شده است که با برگزاری جلسه و اعلام موارد مورد نیاز ، تامین می شود .

دکتر ایمانیه تصریح نمود : دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بودجه ویژه ای در زمینه سالک ندارد اما با توجه به اهمیت موضوع ، کنترل این بیماری را یکی از اولویت های برنامه های خود قرار داده است .

سالک یک عفونت انگلی پوست است که توسط پشه خاکی منتقل می شود و ایجاد ضایعه پوستی می کند پشه های خاکی پس از گزش افراد مبتلا به سالک یا جوندگان مبتلا، آلوده می شوند و در گزشهای بعدی موجب انتقال انگل به افراد سالم می گردد.

معمولاً پس از چند روز تا چند ماه محل گزش مختصر قرمز سپس متورم و حالت جوش مانند می شود و بتدریج از وسط زخمی ایجاد می شود و اطراف آن قرمز می گردد. 

ممکن است این ضایعه خشک یا دارای ترشح باشد. بدنبال چند بار گزش ممکن است چندین زخم در فرد ایجاد شود. اشکال دیگر بیماری هم ممکن است ایجاد شود./ایرنا

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.