رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

پیوند با حکمت و خرد ناب ایرانی در روز سعدی

۱۳:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۱۹
مدیر مرکز سعدی شناسی بیان کرد

پیوند با حکمت و خرد ناب ایرانی در روز سعدی

مدیر مرکز سعدی شناسی با گرامیداشت یادروز سعدی در اول اردیبهشت ماه گفت : هنوز این روز در شیراز نتوانسته علاوه بر رویکرد علمی و هنری، رویکرد عمومی بیابد ، روز سعدی در شیراز به همّت مدیران، مسئولان و سعدی دوستان به روز شادی مردم و پیوند با حکمت و خرد ناب ایرانی ـ اسلامی سعدی تبدیل شود.

کوروش کمالی سروستانی افزود : اول اردیبهشت ماه هر سال در شیراز و برخی شهرهای ایران و جهان فرصت مغتنمی برای گلگشت در بوستان و گلستان سعدی شیراز فراهم می شود و اندیشمندان و سعدی پژوهان، سعدی دوستان و هنرمندان هریک به فراخور دانش و ذوق خویش، به کلام و نوا و رنگ و نمایش از سعدی می گویند و عشق و حکمت و نیک پنداری او را ارج می نهند.

مدیر مرکز سعدی شناسی گفت: اگر چه یادروز سعدی به یمن خوبی ها و زیبایی های سعدی چون شعر و نامش جهانگیر شد و اکنون علاوه بر مرکز سعدی شناسی و ستاد برگزاری مراسم یادروز سعدی در شیراز، در اکثر شهرهای ایران مراسم های گوناگونی به یاد این شاعر بزرگ ایرانی برگزار می شود و با مقاله و شعرخوانی و حفظ گلستان و غزلیات، خوشنویسی آثار او، نقاشی، تئاتر و اپرا و موسیقی این روز را به جشن می نشینند و حدیث خوشش را به هفت اقلیم باز می خوانند.

وی افزود: حضور سعدی نه تنها در سعدیه و آرامگاه او بلکه در جای جای شهر باید احساس شود شهر سعدی و شهرداران و شورای شهر باید با همکاری هنرمندان و سعدی پژوهان، طرحی نو دراندازند تندیس هایی از او باید در میادین شهر نصب شود سخنانش باید زیور دیوارها و تابلوها شود و سعدی خوانی با حمایت از طرح کتاب های سعدی ارزان توسعه یابد.

کمالی سروستانی افزود: همانطور که در مادرید شهر 'سروانتس'، در 'استرادفورد'شهر شکسپیر، در 'وایمار' شهر گوته، تنها با یک آرامگاه روبه رو نیستید، این شاعران ادب در گوشه و کنار شهر و در دل و ذهن مردمان جاری اند، شهروندان و گردشگران در پارک،در رستوران، اتوبوس ها و در خیابان هابا نمادی از آنان روبرویند؛ این همان فرهنگی است که جای خالی آن در شیراز حس می شود.

مدیر مرکز سعدی شناسی در مورد برنامه های یادروز سعدی در سال ۱۳۹۴ گفت: این برنامه ها که با همکاری ستاد برگزاری یادروز سعدی و به ویژه استانداری فارس و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزار می شود، در ساعت ۸ شب روز دوشنبه ۳۱ فروردین ماه با سخنرانی مقامات کشوری و استانی و اجرای موسیقی در آرامگاه سعدی برگزار می شود.

از ساعت ۹ صبح روز سه شنبه اول اردیبهشت ماه جلالی نیز نشست های علمی با حضور بزرگانی چون استاد احمد سمیعی گیلانی با موضوع «مواجهه سعدی و حافظ»، اصغر دادبه با موضوع « خطا بوَد که نبینند روی زیبا را(بحثی در جمال پرستی از دیدگاه سعدی)»، جعفر موید شیرازی با موضوع « سعدی شیرین سخن» ، مصطفی مستور با موضوع « گلستان و داستان مدرن معاصر»و منصور پایمرد با موضوع « نگاه تصویرگرایانه سعدی به کنایه» برگزار خواهد شد.

وی افزود: در تهران نیز با همکاری معاونت فرهنگی شهرکتاب در روزهای ۲۹ و۳۰ فروردین ماه نشست های علمی با عنوان «سعدی و متنبی» برگزار خواهد شد که در این نشست ها نیز استادانی چون دکتر مهدی محقق با موضوع « تاثیر متنبی بر سعدی»، دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی با موضوع ««مرد را راه به حق، عقل نماید یا عشق»، موسی اسوار با موضوع «تناظر بلاغت و حکمت در سعدی و متنبی» ، دکتر سیروس شمیسا با موضوع «سعدی و متنبی، دو اسلوب متفاوت»، دکتر محمدعلی آذرشب با موضوع «عزت خواهی در گفتمان سعدی و متنبی»، دکتر سیدمحمدمهدی جعفری با موضوع «سخنان امام علی (ع) در اشعار متنبی»، دکتر شکوه حسینی با موضوع «فراخوانی متنبی در شعر معاصر عرب» و دکتر علی رضا منوچهریان با موضوع «متنبی، شاعر عشق و فلسفه» سخنرانی خواهند کرد.

این برنامه در ادامه برنامه ۱۰ ساله سنجش سعدی با بزرگان ادب جهان برگزار می شود که در سال های پیش سعدی با پوشکین، یونس امره و سروانتس هم نشین شده بود.

کمالی سروستانی همچنین گفت: برگزاری شب شعر «در بارگاه سعدی» در ساعت ۸ شب روز سه شنبه اول اردیبهشت ماه در جوار آرامگاه سعدی برگزار خواهد شد.

از سوی انجمن خوشنویسان شیراز و با همکاری مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز نمایشگاه خوشنویسی از آثار سعدی در این مرکز برگزار می شود.

کمالی در پایان ضمن دعوت از کلیه سعدی دوستان و سعدی پژوهان جهت شرکت در این مراسم افزود: ما سپاسگزار تمام نهادها و دستگاه های دولتی و غیردولتی و انجمن های ادبی و اهالی مطبوعات هستیم که خود به گونه مستقل برنامه های ویژه ای را در شهرستان های استان فارس و دیگر شهرهای ایران و جهان به یاد سعدی برگزار می کنند.

هم چنین امیدواریم که با همراهی و همدلی مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاد بهروز غریب پور به زودی اپرای سعدی در شیراز بر روی صحنه برود.

ستاد برگزاری مراسم یادرروز سعدی شامل مرکز سعدی شناسی، استانداری فارس، سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان فارس،مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس،اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، بنیاد فارس شناسی، ‏ شهرداری شیراز، صدا و سیمای مرکز فارس و آموزش و پرورش استان فارس است.

مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی شاعر و نویسندهٔ بزرگ قرن هفتم هجری قمری است. تخلص او 'سعدی' است که از نام اتابک مظفرالدین سعد پسر ابوبکر پسر سعد پسر زنگی گرفته شده است. وی احتمالاً بین سالهای ۶۰۰ تا ۶۱۵ هجری قمری زاده شده است. در جوانی به مدرسهٔ نظامیهٔ بغداد رفت و به تحصیل ادب و تفسیر و فقه و کلام و حکمت پرداخت. سپس به شام و مراکش و حبشه و حجاز سفر کرد و پس از بازگشت به شیراز، به تألیف شاهکارهای خود دست یازید. وی در سال ۶۵۵ سعدی نامه یا بوستان را به نظم درآورد و در سال بعد (۶۵۶) گلستان را تألیف کرد. علاوه بر اینها قصاید، غزلیات، قطعات، ترجیع بند، رباعیات و مقالات و قصاید عربی نیز دارد که همه را در کلیات وی جمع کرده اند. وی بین سالهای ۶۹۰ تا ۶۹۴ هجری در شیراز درگذشت و در همانجا به خاک سپرده شد.از سعدی آثاری چون دیوان اشعار ،بوستان،گلستان و مواعظ باقی مانده است ./ایرنا

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.