رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

تالار حافظ شیراز میزبان موسیقی اقوام ایرانی

۱۳:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۱۹

تالار حافظ شیراز میزبان موسیقی اقوام ایرانی

در نخستین شب آغاز موسیقی هنرمندان نواحی ایران در فضای بهاری شیراز نوای سورنای بختیاری ها و ملودی های محلی قشقایی ها در فضای شهر فرهنگی شیراز طنین انداز شد.

در نخستین شب (شنبه شب )آغاز این جشنواره ملی چهار گروه موسیقی از استانهای خراسان شمالی ، چهار محال و بختیاری و فارس با هنرنمایی خود حاضران و تماشاگران را به وجد آوردند.

سعدی خوانی کورش اسد پور هنرمند پیشکسوت بختیاری در آستانه زادروز این شاعر بلندآوازه ایرانی نیز از نقاط برجسته نخستین شب اجرای این برنامه ها بود که با استقبال حاضرین مواجه شد.

جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران با شعار 'همدلی و همزبانی گوهر بنی آدم ' با حضور ۱۵۰هنرمند از اقوام ایرانی و با رویکرد حمایتی از گروههای موسیقی آیینی و سنتی به مدت سه شب در تالار حافظ اداره کل ارشاد اسلامی ادامه دارد.

هنرمندان حاضر در این جشنواره از نقاط مختلف ایران زمین ازجمله گیلان، کردستان، آذربایجان، فارس، سیستان و بلوچستان، خاوران ( خراسان جنوبی )، بختیاری، بوشهر، هرمزگان و لرستان حضور دارند.

دبیر اجرایی جشنواره موسیقی نواحی ایرانی، در آیین گشایش این جشنواره اظهار داشت: بیش از یک هزار و ۳۰۰ کیلومتر سفر میدانی برای شناسایی و گردآوری گروه‌های حاضر در این جشنواره انجام‌شده و استان فارس به‌عنوان پایگاه برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران برگزیده شده است.

وی با اشاره به ثبت دانشنامه موسیقی استان فارس گفت: ثبت جهانی این دانشنامه در سازمان یونسکو در مراحل نهایی است.

هدف اصلی این جشنواره پرداختن و حمایت از موسیقی نواحی و سنتی ایران است که به‌صورت پژوهشی و به دور از رقابت برنامه‌ریزی شده است.

گفتنی است دو دوره قبلی این جشنواره زیر نظر حوزه هنری فارس برگزار شد و در پی تغییر مدیریت این نهاد و توقف اجرای آن، سومین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس در حال برگزاری است.

 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.