رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

بارندگی نامناسب و کاهش روان آب‌درفارس

۱۰:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۲۰
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس بیان کرد

بارندگی نامناسب و کاهش روان آب‌درفارس

رئیس گروه مطالعات آب‌های سطحی مدیریت منابع آب کشور افزایش دما را دلیل عمده کاهش باران مفید در کشور عنوان کرد و گفت: همچنان مشکل کمبود منابع آب در کشور وجود دارد.

محمود باریده در گردهمایی مشترک مدیران حوزه ستادی و دفاتر مطالعات پایه منابع آب شرکت‌های آب منطقه‌ا‌ی استان‌های اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، فارس، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان که در شیراز برگزار شد اظهار داشت: باتوجه به بارش‌های مناسب در فروردین ماه امسال، همچنان مشکل کمبود منابع آب بر جای خود باقی است.

رئیس گروه مطالعات آبهای سطحی مدیریت منابع آب کشور با اشاره به وضعیت روان‌آب‌ها در کشور، گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته در شش حوضه آبریز کشور، خشک بودن حوضه‌ها، افت سفره‌های آب زیرزمینی، تبادل آبخوان و افزایش دما سبب شده بارندگی‌ها تنها رطوبت خاک را تامین کند و آنچه به باران مفید تعبیر می‌شود اتفاق نیفتد.

وی همچنین با اشاره به بارندگی قابل توجه کشور در ابتدای سال آبی جاری در مهرماه ۹۳ خاطرنشان کرد: میانگین ۲۱ میلی‌متر بارندگی در کشور، پس از سال ۶۱ باز هم اتفاق افتاد و انتظار می‌رفت با ترسالی روبرو شویم اما افزایش دما و کاهش بارش‌ها در ماه‌های دی و بهمن سال گذشته، پیش‌بینی‌ها را با مشکل روبرو کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان‌فارس نیز در این گردهمایی  با بیان اینکه استان فارس ۳۷ درصد نسبت به میانگین بلندمدت بارندگی عقب‌تر است، اظهار داشت: بارندگی نامناسب و کاهش روان آب‌ها پاسخگوی نیاز آبی استان نیست و باید از روش‌های سنتی و قدیمی فاصله گرفته و از روش‌های نوین استفاده کرد.

حمیدرضا دهقانی همچنین از کارشناسان مطالعات پایه منابع آب خواست با کمک مدیران، مشاورین و طراحان، تحقیقات به سمتی هدایت داده شوند که مطالعات با خطای کمتر و هزینه پایین‌تر صورت گیرد.

 در این نشست که با هدف تدوین برنامه عملیاتی مطالعات و تبادل تجارب مدیران و کارشناسان دفاتر مطالعات پایه منابع آب جنوب کشور برگزار شد، نشست برنامه‌های عملیاتی دفاتر مطالعات پایه منابع آب شرکت‌های آب منطقه‌ای جنوب کشور بررسی و برنامه نهایی تدوین شد./تسنیم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.