رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

پوپولیسم؛ کلیدواژه جریان دانشجویی عدالتخواه !

۲۰:۱۱ - ۲۰۱۵/۱۱/۲۱
به بهانه گشایش تشکّل دانشجویی آرمان در دانشگاه شیراز

پوپولیسم؛ کلیدواژه جریان دانشجویی عدالتخواه !

جریانی که برخی از اعضای اصلی آن در اواخر دولت احمدی‌نژاد به ارادتمندان اسفندیار رحیم مشایی تبدیل شدند و جایگاهی قابل توجه برای خود دست و پا کردند.
به گزارش صبح شیراز ، فعالیّت تشکّلها و انجمن های جدید دانشجویی و نیز جمعیت‌های فعّال اجتماعی به کامِ سیاسی‌کاری و به قصد فراهم نمودنِ پوشش حرکت های سیاسی، موضوع جدیدی نبوده و دست کم می‌توان ادّعا کرد که در اتمسفر سیاسی جامعه ما بدیع و غریب نیست؛ به‌ویژه اگر این تشکّلها در محیط نخبه‌پروری چون دانشگاه ایجاد گردد و صدر اهدافش استفاده ابزاری از دانشجو به‌عنوان قشر اثرگذار و شروع کننده جریانات سیاسی در جامعه باشد.
 
این روزها اما خبرهایی مبنی بر راه‌اندازی تشکل دانشجویی جدیدی در دانشگاه شیراز به گوش می‌رسد که از سابقونِ آن در عرف سیاسی استان فارس و به‌ویژه شهر شیراز به‌عنوان "عدالتخواهان" یاد می‌کنند. عدالتخواهانی که در زمان قدرت و رونق فعالیت‌های پوپولیستیک و عوام فریبانه شان به‌ویژه در دور دوم دولت احمدی‌نژاد در استان فارس و شهر شیراز به یکّه‌تازی مشغول بودند؛ اعضای این گروه که مشخص نبود در فضای سیاسی استان مشخصاً به دنبال چه هدفی هستند، رنگ عوض کردن و فرصت طلبی را به نیکی از اسلاف خود آموخته بودند.
اینان در دورانی شروع به انتشار اسنادی خاص و با طبقه بندی های ویژه کردند که فرضیه تغذیه ایشان از منابع محدود به قوت مطرح بود. اندکی بعد اعضای این جریان دانشجویی نوپدید(اگر بتوان به تسامح آن را جریان نامید) در دولت دهم به لباس دولتی درآمدند و اگرچه روز اول، آرمان‌گرایی را عَلمِ کاروان خویش کرده بودند رفته رفته در قالبِ سمت‌هایی نوظهور به فعالیت اجرایی مشغول شدند. ادعای عدالت خواهی و پایبندی به آرمان ها از طرف این جماعت در حالی گوش فلک را کر کرده بود که این افراد نسبت به فسادهای کلان اقتصادی که آن روزها در دولت صورت می گرفت و امروز در دولت تدبیر و امید یکی پس از دیگری برملا می‌شود، بی‌تفاوت بودند و سکوت اختیار کردند.
 
هرچند در مواردی فضای بسته نقد نسبت به برخی از شخصیت‌ها و مجموعه ها (خصوصاً مجموعه های زیر نظر مقام معظم رهبری) از سوی طراحان این جریان در شیراز شکسته شد و این اقدامی بی سابقه تا آن زمان بود؛ اما اینکه فعالان عدالتخواه با تمام عِدّه و توان به خدمتگزاری در دولت احمدی‌نژاد پرداختند و به سودای ریاست در آن دولت، سینه چاک سیاست های غلط حلقه انحراف در دولت گشتند، نکته مبهم و نامطلوبی است که در روند فعالیت این جریان دانشجویی همچنان وجود دارد.
 
جریانی که برخی از اعضای اصلی آن در اواخر دولت احمدی‌نژاد به ارادتمندان اسفندیار رحیم مشایی تبدیل شدند و جایگاهی قابل توجه برای خود دست و پا کردند. آنها که روزی سرمایه‌گذاران شیراز را به فساد محکوم می‌کردند، در قبال اختلاسی که در ارگان‌های دولتی کابینه مهرورز صورت‌ می گرفت، سکوت کرده و چشم فرو بستند. حال پس از گذشت دو سال از دور ماندن عدالتخواهان از عرصه قدرت و در آستانه انتخابات مجلس دهم، تشکلی در دانشگاه شیراز در حال شکل‌گیری است که اگرچه خواسته یا ناخواسته با شکستن فضای بسته نقد نسبت به برخی شخصیت‌ها و مجموعه ها در استان فارس و شهر شیراز، گامی نو بر می دارد؛ اما همچنان در اهداف، کارکرد و حرکت اصیل دانشجویی این جریان و نیز استقلال فکری‌ اعضا از خارجِ دانشگاه بحث و شبهه فراوان است.
 
ضمن آرزوی موفقیت برای اعضای تشکل مذکور، امیدواریم که این فعالان تازه شناسنامه‌دار شده دانشگاه هرچه بیشتر در تقویت حرکت‌های خیرخواهانه شان قدم بردارند و از حرکت در خطّ سیر پوپولیسم که میراث شومِ دولت احمدی‌نژاد است به‌دور باشند؛ چرا که عرضه شعارهای پوپولیستی از سوی تشکلی دانشجویی به‌ویژه در مسائل شهری و آن هم در کلان شهر شیراز ممکن است این خیال را به ذهن اندازد که نمودِ جدید احمدی‌نژاد و حلقه اطرافیانش یا به عبارتی دقیق‌تر "پوپولیسم دانشجویی: در دانشگاه شیراز آغاز به کار کرده است.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.