رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مراسم عمامه‌گذاری ۱۱۴ نفر از طلاب شیراز

۱۰:۱۲ - ۲۰۱۵/۱۲/۳۰

مراسم عمامه‌گذاری ۱۱۴ نفر از طلاب شیراز

مراسم عمامه‌گذاری ۱۱۴ نفر از طلاب حوزه‌های علمیه شیراز همزمان با میلاد پیامبر(ص) و صاحب مکتب جعفری با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد.

مراسم عمامه‌گذاری ۱۱۴ نفر از طلاب حوزه‌های علمیه شیراز همزمان با میلاد پیامبر(ص) و صاحب مکتب جعفری با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری شب گذشته، ۸ دی‌ماه در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد.
آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس در این مراسم، گفت: این پنجمین مجلس و محفل است که با شکوه لازم به‌مناسبت عمامه‌گذاری طلاب در شیراز برگزار می‌شود.
وی طلاب را سربازان امام زمان(عج) دانست و گفت: خداوند این نعمت را به ما ارزانی داشته و ما را در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران حیات و زندگی ما را قرار داد. آنچنان که مولای ما و جهانیان امام حسین(ع) در دعای روز عرفه می‌فرماید که خداوند را چگونه بر این نعمت سپاسگذار باشم که زندگی مرا در عهد اسلام و حاکمیت آن قرار داد.
آیت‌الله ایمانی ادامه داد: امروز خداوند خدمتگزاری ما روحانیان در زمان پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران به زعامت امام راحل و به رهبری امروز رهبر معظم انقلاب استوانه فضل و تقوا، بصیرت و ایستادگی، مقاومت و بیداری امام خامنه‌ای قرار داده است.

لزوم تربیت چهره‌هایی نظیر شیخ زکزکی در حوزه‌ها
وی همچنین، به کشتار شیعیان نیجریه و شهادت همسر و فرزندان شیخ زکزکی اشاره کرد و گفت: این یک روحانی شیعه است که در مکتب اهل بیت(ع) تربیت شده و پرورش یافته است و ما انتظار داریم در همین حوزه‌های علمیه و مدارس نشر فقه جعفری چنین چهره‌هایی سرآمد رشد کنند و بتوانند در جامعه اسلامی اثرگذار باشند.
منتخب مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود به مراسم عمامه‌گذاری طلاب اشاره و گفت: طلابی که امشب جشن عمامه‌گذاری آن‌هاست همه آنها دوران سطح یک را به پایان رساندند و در امتحانی که برای تلبس داده می‌شود شرکت کردند و واجد شرایط لازم برای ملبس شدن به لباس روحانیت بوده‌اند و اینان سطح یک را گذرانده‌اند و تعداد زیادی از آنان در سطح دو و بالاتر مشغول به تحصیل هستند.

آموزش حفظ قرآن و زبان‌های مختلف در حوزه‌های علمیه شیراز
وی با بیان اینکه برنامه حفظ قرآن در ردیف برنامه‌های درسی این طلاب است، گفت: برخی از این عزیزان آموزش یک زبان غیر از زبان مادری در حد محاوره را در برنامه درسی خود دارند که این زبان شامل عربی و یا انگلیسی است ضمن اینکه آشنایی با مسائل روز و اطلاعات لازم در حد ضرورت که به تحصیل آن‌ها ضربه ای وارد نشود ملاحظه شده است.
آیت‌الله ایمانی با تصریح اینکه تعداد ۱۱۴ نفر به عدد سوره‌های قرآن مجید امشب ملبس به لباس روحانیت می‌شوند، افزود: ۱۱۴ نفر از این طلاب از حوزه‌های علمیه مرکزی، ۳۰ نفر از حوزه علمیه سفیران هدایت (کوتاه مدت)، ۲۰ نفر از رضویه، ۱۰ نفر نخبگان یک و دو، ۱۰ نفر از منصوریه و جمعاً ۱۱۴ نفر امشب ملبس به لباس روحانیت می‌شوند.
بنابر این گزارش، آیت‌الله سیدعلی‌اصغر دستغیب، تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) نیز در این مراسم گفت: مناسبت این کار بسیار مناسب است که همزمان با میلاد پیامبر(ص) و بنیانگذار مکتب تشیع صورت گرفته است.
وی، همچنین، یوم‌الله ۹ دی را یک روز بسیار با عظمت در تاریخ انقلاب اسلامی دانست و گفت: عنایتی که رهبر معظم انقلاب به استان فارس و سومین حرم اهل بیت(ع) دارند حقیقتاً در مقام حمایت و پیگیری قابل تقدیر است.
آیت‌الله دستغیب در ادامه با تصریح اینکه مراسم عمامه‌گذاری طلاب طی امشب و فردا در حوزه‌های علمیه سراسر کشور برگزار می‌شود، گفت: بحمد الهی امسال برای دومین سال توفیق تجمیع این مراسم را از چند حوزه مبارکه شیراز شاهد هستیم و این نشانه‌ای است بر وحدت بین روحانیت و درسی است که باید سرلوحه طلاب قرار گیرد.

متحدالشکلی لباس طلاب بیانگر اهمیت حرکت در یک مسیر واحد است
منتخب مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: توجه به این نکته از سوی طلاب ضروری است که ما وقتی به لباسی وارد می‌شویم که متحدالشکل و لباس پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) است، معنایش این است که ما همه یک لباس و با یک هدف و در مسیر واحدی حرکت می‌کنیم.
وی با یادآوری اینکه طبق آیات قرآن، پیامبر(ص) برای ما اسوه حسنه است، خطاب به طلاب گفت: همزمان که شما لباس ویژه می‌پوشید حتماً لازم است که یک لباس ویژه‌ای هم از نظر تقوا به تن کنید چرا که شما می‌خواهید امام پیشوا برای متقین باشید لذا هنگامی که به نماز می‌ایستید انسان‌های باتقوایی به شما اقتدا می‌کنند و چقدر باید تقوای من و شما در رتبه برتری باشد که دیگران به ما اقتدا کنند.

جوشش مردم با ایمان در حماسه ۹ دی
آیت‌الله دستغیب همچنین، به فرارسیدن حماسه ۹ دی اشاره کرد و گفت: ۹ دی، روزی است که جوشش مردم با ایمان، با تقوا، معتقد به پیامبر(ص) و امام جعفر صادق(ع) و امام زمان(عج) و نائب بر حق آن حضرت حرکت کردند و یک فتنه اصلی را حقیقتاً نابود کردند و توطئه‌های دشمنان اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی را خنثی کردند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه طلاب باید از یک طرف به خداوند اتکا داشته باشند، گفت: امام صادق(ع) و شاگردان آن حضرت کسانی هستند که حلال و حرام خدا را حفاظت کردند و اگر اینها نبودند دین خدا نمی‌ماند و نبوت مندرس می‌شد و این شأنیت والایی است که کسی بخواهد در مسیر حفاظت و حراست از دین خدا و در لباس  کسوت مقدس روحانیت وارد شود و از طرف دیگر هم باید در مسیری که مردم با ایمان متقی و حامی اسلام و ولایت ائمه طاهرین، امام و رهبری در عصر ما هستند با اینها حرکت کرد.

لزوم همراهی طلاب با مردم
وی بر لزوم همراهی طلاب و روحانیت با مردم تأکید کرد و گفت: عزت برای خدا، رسول‌الله(ص) و اهل ایمان است و هر کسی که از این صف متشکل و این بنیان مرصوص جدا شد، به نابودی کشانده می‌شود.

عمامه‌گذاری در حقیقت گفتن تکبیرةالاحرام برای زندگی طلاب است
به گزارش ایکنا، در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری نیز با یادآوری فلسفه و معنای تکبیرةالاحرام نماز که به وسیله گفتن آن تمام کارها و گفتاری که قبل از آن حلال بوده و بعد از بیان این ذکر، بر انسان نمازگزار حرام می‌شود، گفت: طلابی که عمامه به سر می‌گذارند در حقیقت تکبیرةالاحرامی می‌گویند که تا آخر عمر باید به آن پایبند باشند و این تکبیرةالاحرام همین عمامه‌ای است که بر سر طلاب گذاشته می‌شود و در حقیقت نشانه سربازی آنان است.

اعمال و گفتار طلاب باید مردم را به دین خدا دعوت کند
وی با بیان اینکه اعمال، رفتار، گفتار و کردار طلابی که معمم می‌شوند باید مردم را به دین خدا دعوت کند، گفت: تمام کسانی که خود را در مقام پیشوایی قرار داده‌اند باید برای تهذیب از خودشان شروع کنند یعنی طلبه نباید غبیت بگوید و بشنود و هرجا قدم بگذارد.
رئیس دفتر مقام معظم رهبری، اساس کار طلبگی را تقوا و ترس از خدا عنوان کرد و گفت: کسانی که تکبیرةالاحرام طلبگی را می‌گویند باید تا آخر عمر و تا زمانی که ملائکه برای قبض روح آنان می‌آیند در این راه استقامت کنند.

محرومیت یکی از چیزهایی است که همراه طلبگی است
محمدی گلپایگانی تصریح کرد: یکی از چیزهایی که همراه طلبگی است، محرومیت است یعنی در این شغل دنیا پیدا نمی شود لذا اگر کسی به دین آمیخت و این را گمان کرد که در آینده زندگی مرفه خواهد داشت، در حقیقت راه را اشتباه آمده است چرا که حضرت علی(ع) می‌فرمایند آرامش دین را فرا گرفتن در ذلت، گرسنگی و دوری از کسان خویش حاضر می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به فرا رسیدن میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: اگر می خواهیم پیامبر(ص) را بشناسیم باید به خطبه‌های نهج‌البلاغه به خصوص خطبه‌های ۹۴ و ۹۵ مراجعه کنیم و ببینیم که حضرت علی(ع)، چگونه پیامبر(ص) را معرفی می‌کند.
رئیس دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: حضرت علی(ع) می‌فرمایند که پیامبر(ص) بهترین شرافت ذاتی و خانوادگی را داشت و علامه جعفری در شرح نهج‌البلاغه بیش از ۳۰ مورد از امتیازات ابراهیم(ع) را با استفاده از آیات قرـن برشمرده است و این پیامبر(ص) فرزند آن ابراهیم(ع) است کسی که خداوند او را به عنوان دوست خود انتخاب می‌کند و امام صادق(ع) هم فرزند این پیامبر(ص) است.
وی خطاب به طلابی که ملبس می‌شوند، عنوان کرد: اداره حوزه علمیه، دائر بودن و گرداندن آن زحمات زیادی دارد لذا طلاب باید از این فرصت استفاده کرده و اجازه ندهند که ساعتی از عمرشان بیهوده تلف شود چرا که کشور ما در آینده نیازمندی‌های فراوانی دارد.
محمدی گلپایگانی در ادامه با اشاره به اقدامات شیخ زکزکی، رهبر شیعیان نیجریه گفت: ایشان طلبه‌ای است که در قم و نجف درس خوانده است و قبل از اینکه در کشور خود مستقر شود، این کشور حتی یک شیعه هم نداشت اما توانست در کشورش ۱۰ میلیون شیعه را تربیت کند.

تکفیری‌های سعودی نقش مستقیمی در کشتار شیعیان نیجریه داشتند
رئیس دفتر مقام معظم رهبری به کشتار شیعیان نیجریه و همچنین، دستگیری شیخ زکزکی اشاره کرد و گفت: ما خبر داریم که عوامل تکفیری سعودی در نقشه موزیانه و شیطانی خودشان، در پیدایش این حادثه وحشتناک و این قتل و عام دخالت مستقیم داشتند.
وی با یادآوری اینکه حسینیه حضرت بقیةالله‌الاعظم(عج) نیجریه را تخریب کردند و بعد از دو روز گور دسته جمعی پیدا شد که در آن ۳۵۰ جنازه از شیعیان این کشور بر روی هم انباشته شده بودند، گفت: امروز ما باید خدا را شاکر باشیم که سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی بر سر ماست.
یادآور می‌شود، پایان‌بخش این مراسم عمامه‌گذاری ۱۱۴ طلبه ۵ حوزه علمیه نخبگان یک و دو، مرکزی، رضویه، منصوریه و سفیران هدایت بود./ایکنا

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.