رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نشست زمین، تهدیدی برای برخی مناطق فارس

۱۲:۰۱ - ۲۰۱۶/۰۱/۱۳

نشست زمین، تهدیدی برای برخی مناطق فارس

این سخنان را کارشناسان زمین شناسی و برخی دست اندرکاران امور کشاورزی استان فارس می گویند و اعلام کرده اند در میان عوامل متعدد و موثر در ایجاد فرونشست زمین، به نظر می رسد که برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب زیرزمینی را بتوان اصلی ترین عامل ایجاد چنین پدیده ای در استان فارس ذکر کرد.
هرچند کارشناسان علم زمین شناسی ایجاد فروچاله ها بعد از برداشت های بی رویه از منابع آب های زیرزمینی را اتفاقی عجیب و دور از ذهن نمی دانند اما معتقدند ایجاد یک فروچاله با حدود ۱۰۰ متر عمق و ۴۵ متر طول دهانه در دشت ایج شهرستان استهبان فارس قدری عجیب و غیر منتظره به نظر می رسد و نشان از عمق فاجعه دارد.
شاید آن روز که مسوولان استان فارس و خصوصا مدیران حوزه کشاورزی در جشن خودکفایی در تولید گندم شرکت می کردند و سنگینی مدال افتخار تولید بیشترین گندم، گلزا و سیب زمینی در کشور را بر گردن خود احساس می کردند، به این نکته فکر نمی کردند که تاوان آن افتخارات را امروز مردم فارس باید پرداخت کنند.
آنچه مشخص است برای ایجاد این پدیده در استان فارس که قطب کشاورزی کشور محسوب می شود تنها می توان یک دلیل وارد دانست و آن هم برداشت بی رویه و نادرست از آب های زیرزمینی است که آن هم در نهایت به سوء مدیریت باز می گردد.
یکی دیگر از شهرستان های استان که با خطر فرونشست زمین مواجه است، شهرستان داراب در جنوب شرقی فارس است، شهرستانی که شغل اکثر مردم آن کشاورزی است و مرکبات، پنبه و انجیر دیم از مهمترین تولیدات کشاورزی آن است.
فرماندار شهرستان داراب با اشاره به فرونشست زمین در برخی مناطق این شهرستان از جمله روستای کوه سفید گفت: خشکسالی سال های اخیر، برداشت بی رویه منابع آبی و وجود سه هزار حلقه چاه غیر مجاز و همین تعداد چاه دارای پروانه بهره برداری، همگی سبب گردیده که امروز با مشکل فرونشت زمین در این شهرستان مواجه باشیم.
علیرضا قاسم پور افزود: پدیده فرونشست و رانش زمین چند سالی است که در شهرستان به وجود آمده که بیشتر بخش مرکزی و بخش جنت را تهدید می کند.
وی ادامه داد: نشست زمین در بخش مرکزی در ورودی شهرستان از سمت شیراز قابل مشاهده است که این فرونشست به سمت بنای تاریخی دارابگرد به عنوان بزرگترین بنای گلی جهان در حرکت است و شکافی را نیز در این اثر تاریخی ایجاد کرده است.
او اظهار کرد: در بخش جنت و در روستای کوه سفید هم فرونشست زمین باعث ایجاد شکاف در دیوار منازل و ساختمان ها شده که به دنبال آن، مرکز مطالعات و اکتشافات معدنی و زمین شناسی به صراحت اعلام کرده که این روستا باید تخلیه شود.
قاسم پور افزود: بر همین اساس، چندی پیش جلسه کارگروه معماری زیربنایی در شهرستان برگزار شد که در آن مصوب گردید که در مجاوزت جاده داراب – جنت شهر یک زمین ۱۰ هکتاری به این امر اختصاص یابد و مقر گردید که بنیاد مسکن مقدامات کار را آغاز کند تا ۱۵۰ خانوار این روستا از آنجا منتقل شوند.
وی افزود: به منظور جلوگیری از گسترش پدیده فرونشست زمین، پر کردن چاههای غیر مجاز را در دستور کار خود قرار داده ایم که در تیرماه امسال حدود ۲۰۰ حلقه چاه را پر کردیم و در ادامه نیز برای پرکردن سایر چاههای غیر مجاز شهرستان اعلام آمادگی می کنیم.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس هم، علت اصلی ایجاد فروچاله در استان را بر اساس بررسی های انجام شده، افت سطح آب های زیرزمینی در اثر خشکسالی های متوالی و برداشت های بی رویه از آب های زیرزمینی عنوان کرد.
حسن فیاض پور افزود: در کنار عامل کاهش سطح آبهای زیرزمینی، عوامل دیگری از جمله گسل های فعال، روان آبهای اسیدی و تغییر کاربری زمین نیز باعث تشدید این پدیده شده است.
وی ادامه داد: به دنبال وقوع پدیده فروچاله در برخی از مناطق استان از جمله روستای کوه سفید شهرستان داراب و منطقه مهدی آباد ایج استهبان، کارشناسانی برای بررسی موضوع به این مناطق اعزام شدند.
فیاض پور، مسدود کردن چاه های غیر مجاز، کنترل برداشت از چاههای مجاز و اصلاح شیوه کاشت و کاشت محصولات کشاورزی کم آب بر از جمله اقداماتی است که می تواند از گسترش این پدیده جلوگیری کند.
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور هم گفت: برداشت بی رویه از آب سفره های زیرزمینی یکی از دلایل اصلی ایجاد فروچاله ها و نشست زمین است.
طهمورث یوسفی افزود: برای جلوگیری از گسترش فروچاله ها در نقاط مختلف استان، باید ابتدا برداشت آب از دشت هایی که نشست زمین در آنها اتفاق افتاده ممنوع شود و چاههای غیر مجاز نیز مسدود شوند./ایرنا

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.