رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

عملیات اجرایی پنج طرح در فارس با فرمان رییس جمهوری آغاز شد

۲۳:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۲۹

عملیات اجرایی پنج طرح در فارس با فرمان رییس جمهوری آغاز شد

عملیات اجرایی پنج طرح در استان فارس در ارتباط ویدیو کنفرانس با فرمان رییس جمهوری آغاز شد و در این ارتباط، دو طرح صنعتی و گردشگری نیز به بهره برداری رسید.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی فرمان صدور عملیات اجرایی این طرح ها را در پایان جلسه توسعه و سرمایه گذاران استان فارس در ادامه برنامه های سفر استانی دولت به این استان بیان کرد. 
در این آیین یک کارخانه بزرگ تولید کاشی در شهرستان آباده و یک هتل در مرکز فرهنگی زندیه شیراز در ارتباط ویدیو کنفرانس به بهره برداری رسید. 

همچنین در این آیین با فرمان رییس جمهوری عملیات ساخت واحدهای تولید شمش آلمینیوم، فرآورده های نفتی از گاز طبیعی و نیروگاه برق در منطقه ویژه انرژی بر شهرستان لامرد در جنوب استان فارس آغاز شد. 

طرح اتان گیری اتیلن و تولید میعانات گازی پالایشگاه پارسیان و طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه شیراز نیز در حوزه انرژی در این آیین کلید خورد. 

** افتتاح کارخانه کاشی با حضور وزیر صنعت در آباده 

آیین بهره برداری از یک کارخانه بزرگ تولید کاشی در آباده با دستور رییس جمهوری و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل این کارخانه برگزار شد. 

در این آیین، کارخانه کاشی پاسارگاد سرام آباده تولید کننده کاشی و سرامیک که با سرمایه گذاری ۷۵۰ میلیارد ریالی به بهره برداری رسیده است فرایند تولید را به طور رسمی آغاز کرد. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این آیین از بخش های مختلف این کارخانه بازدید کرد. 

به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ظرفیت تولید این واحد صنعتی ۸۰ هزار تن در سال است و راه اندازی آن برای ۴۸۰ نفر شغل ایجاد کرده است. 

علی همتی در گفت و گو با ایرنا افزود: با افتتاح این کارخانه، روند تولید واشتغال در منطقه بهبود نسبی می یابد و رونقی در منطقه ایجاد می شود. 

رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان فارس گفت: نوع مرغوب خاک نسوز که اکسید آلومینیوم بالاتری دارد در صنایع متالوژی و ذوب و مابقی در صنعت کاشی و سرامیک برای تولید بدنه اصلی کاشی و سرامیک چینی بهداشتی، رنگ سازی، لعاب سازی و حتی صنایع مادر مانند متالوژی و ذوب آهن استفاده می شود.

همتی با اشاره به اینکه در حال حاضر درصد خاک نسوز صنعتی و نسوز استان از معدن استقلال آباده استخراج می شود، بیان کرد: این معدن خاک مورد نیاز کارخانه کاشی و سرامیک را در استان فارس و استان های مجاور به ویژه استان یزد نیز به تنهایی تامین می کند.

** آغاز عملیات سه طرح در جنوب فارس

در منطقه ویژه صنایع انرژی بر شهرستان لامرد واقع در جنوب استان فارس نیز عملیات ساخت کارخانه تولید شمش آلمینیوم با عنوان شرکت مجتمع صنایع آلمینیوم جنوب آغاز شد. 

به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، برای احداث این واحد صنعتی یک هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و ۸۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی صورت می گیرد. 

همتی در این باره گفت: این طرح که با مشارکت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت سرمایه گذاری غدیر عملیاتی می شود، در زمان راه اندازی برای ۷۵۰ نفر اشتغال ایجاد می کند. 

این مقام مسوول گفت: محل اجرای طرح بر اساس مطالعات مکان یابی به دلیل نزدیکی به منابع گاز پارسیان و آب های بین المللی و محل احداث تاسیسات دریایی برای حمل و نقل مواد اولیه درمنطقه ویژه صنایع انرژی لامرد انتخاب شده است.

وی همچنین گفت که طرح تولید فرآورده های نفتی از گاز طبیعی موسوم به GTL نیز در قالب شرکت مهندسی مدیریت و سرمایه گذاری رزموند در دستور کار قرار گرفت که برای ساخت این واحد صنعتی ۱۵۰ میلیون یورو به اضافه ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و برای ۱۵۰ نفر اشتغال ایجاد می شود. 

در این آیین همپنین عملیات اجرایی نیروگاه برق غدیر نیز در زمینی به مساحت ۸۵ هکتار در منطقه ویژه انرژی بر لامرد آغاز شد. 

هدف اصلی اجرای این طرح تامین انرژی مورد نیاز طرح های آلمینیوم و اقتصادی این منطقه ویژه است. 

** طرح های حوزه نفت و پتروشیمی

در این آیین عملیات اجرایی ساخت طرح اتان گیری اتیلن و تولید میعانات گازی پالایشگاه پارسیان در جنوب استان و همچنین طرح توسعه پالایشگاه شیراز آغاز شد. 

بنا بر اعلام وزارت نفت، سه و نیم میلیون تن خوراک واحدهای پتروشیمی از این طرح تامین می شود که یک و سه دهم میلیون تن آن به اتیلن و میعانات گازی تبدیل می شود. 

ارزش محصولات این واحد صنعتی که از طرح پایه ای توسعه پتروشیمی در کشور است، سالانه یک میلیارد دلار است. 

در این آیین همچنین عملیات اجرایی طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه شیراز با هدف جذب میعانات گازی پارس جنوبی و تبدیل آن به فرآورده های سوختی مانند نفت، گاز و بنزین مطابق با استاندارد های زیست محیطی یورو ۲۰۰۵ آغاز شد. 

برای اجرای این طرح، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری از سوی وزارت نفت صورت می گیرد و این طرح قرار است در مدت ۴۸ ماه به پایان برسد. 

** افتتاح هتل در بافت زندیه شیراز

هتل زندیه مشتمل بر ۷۵ سوییت و اتاق در هفت طبقه در کنار مرکز فرهنگی زندیه شیراز نیز در این آیین با فرمان رییس جمهوری در ارتباط ویدیو کنفرانس به بهره برداری رسید. 

برای ساخت این هتل ۴۲۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و افتتاح این هتل برای ۱۲۰ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده است./ایرنا

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.