رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

گفتمان حاکم بر ادبیات فارسی گفتمان سعدی است و طبعا انتظارها از فارس نسبت به دیگر استان ها بیشتر است

۰۰:۰۹ - ۲۰۱۶/۰۹/۱۷
امام جمعه شیراز :

گفتمان حاکم بر ادبیات فارسی گفتمان سعدی است و طبعا انتظارها از فارس نسبت به دیگر استان ها بیشتر است

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، استان فارس را مادر زبان فارسی و سعدی و حافظ را معلمان ادبیات فارسی دانست و گفت: گفتمان حاکم بر ادبیات فارسی گفتمان سعدی است و طبعا انتظارها از استان فارس نسبت به دیگر استان ها بیشتر است.

به گزارش صبح شیراز ،  آیت الله اسدالله ایمانی، در خطبه های نماز جمعه شیراز افزود: با توجه به ظرفیت عظیم زبان فارسی که می تواند یکی از زبان های عمده بزرگ علمی دنیا باشد ما غرب زدگانی داریم که افتخارشان این است فارسی را به زبان لاتین بنویسند و یا اصطلاحات دیگران را در ادبیات و محاوره های روزمره با اینکه معادل فارسی روان هم دارد همان اصطلاحات خارجی را به کار ببرند.
وی ادامه داد: کتابهای درسی بچه ها، بعضی از مجله ها و کتابهای قصه ها و بازی های بچه ها با یک نمادهای خارجی ارائه می شود و افتخار بعضی از مهدهای کودک در شیراز هم این است که به زبان فارسی سخن نمی گویند و با زبان انگلیسی با بچه ها سخن می گویند.
امام جمعه شیراز تصریح کرد: اینها از دست دادن اعتماد به نفس است، اینها فقدان هویت است، زبان فارسی زبانی است که می تواند مسائل علمی دنیا را با ظرفیتی که دارد پاسخگو باشد، نماد وحدت ملی ما و هویت ایرانی بودن ماست و بنابراین باید آن را پاس بداریم و حفظ کنیم.
وی اظهار کرد: یکی از سرمایه های ارزشی یک کشور و نماد پایداری و وحدت آن، زبان آن کشور است و این زبان بیانگر هویت و اعتماد به نفس آن ملت به حساب می آید.
آیت الله ایمانی، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به سی و یکم شهریور سالروز آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ادامه داد: در این روز اجماع جهانی طی یک توافق نوشته یا نانوشته از چند جهت به ایران اسلامی حمله ور شدند و گفتند ظرف یک هفته به تهران می رسیم و در چند روز اول هم بدون مانع به پشت دروازه اهواز و خرمشهر رسیدند اما خروش امام آنان را میخکوب کرد و مردم ما حتی بدون دیدن آموزش لازم و داشتن سلاح به مقابله برخاستند و اجازه ندادند جلوتر بیایند.
وی گفت: متاسفانه باید گفت که در آن شرایط رئیس جمهور وقت کشور بنی صدر مسیری را انتخاب کرد که خواست استکبار جهانی بود، مردم در کنار رهبر و امامشان و با تکیه به ایمان به خدای بزرگ و توکل بر او مقاومت کردند و ایستادند و برای اولین بار در طول چند قرن بدون دادن امتیاز دشمن را به پشت مرزها برگرداندند.
نماینده ولی فقیه در فارس افزود: نکته ای که امروز مورد بحث است این است که در این شرایط که دشمنان ما هیچ تغییری نکرده اند و سر جای خودشان نشسته اند و در دشمنی با ما عداوتشان را هم بیشتر نشان می دهند، عده ای می گویند امروز عصر گفتمان است نه عصر موشک و یا سه کشور شکست خورده در جنگ جهانی یعنی ژاپن، آلمان و کره جنوبی را مثال می زنند و می گویند اینها سلاح به زمین گذاشتند.
وی افزود: هرچند این کشورها خودشان سلاح زمین نگذاشتند بلکه دول غالب آنها را مجبور کردند سلاح را به زمین بگذارند و بعد برای ما هم نسخه پیچی می کنند که شما هم سلاح را به زمین بگذارید و دفاع را رها کنید.
آیت الله ایمانی افزود: چرا در جامعه ای که منطق زور حاکم است، در این شرایط ما را به سه کشور شکست خورده جنگ جهانی مقایسه کردند و از ما خواستند که سلاح را زمین بگذاریم، این خواست آمریکا و انگلیس هم است و دیگران هم همین را می گویند، آیا برای ما صحیح است سلاح را زمین بگذاریم؟ آیا رسیدن به علم، فناوری ، تمدن و هر چیز دیگر بدون داشتن محافظ پایدار می ماند؟ آیا اقتصاد پویا بدون داشتن امنیت امکان پذیر است ؟ اینها مسائل ساده ای نیست، این حرفها حرف هایی نیست که کسی قبول کند اما در دهان مردم که می افتد مشکل ایجاد می کند، اختلاف در جامعه ایجاد می شود.
وی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب هم در همین خصوص فرمودند که؛ اگر این صحبت ها از سر ناآگاهی است که یک مساله است و اگر از سر آگاهی است چیزی جز خیانت نمی تواند باشد.
امام جمعه شیراز افزود: اینجاست که باید با دقت به عواقب صحبت ها توجه داشت، دفاع مقدس نشان داد که باید آنقدر آماده باشیم که دشمن به خودش اجازه فکر کردن به حمله به ایران را ندهد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.