رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

رونمایی از کتاب "دلشدگان هنر" در شیراز

۱۷:۰۵ - ۲۰۱۵/۰۵/۰۹

رونمایی از کتاب "دلشدگان هنر" در شیراز

همزمان با هفته شیراز از کتاب «دلشدگان هنر» اثر هادی سیف در شیراز رونمایی شد.

همزمان با آئین گشایش هفته شیراز پیش از ظهر امروز با حضور نویسندگان و شاعران استان فارس از کتاب «دلشدگان هنر» تألیف هادی سیف در تالار حافظ شیراز رونمایی شد.

هادی سیف، نویسنده کتاب «دلشدگان هنر» در این مراسم با بیان اینکه این کتاب زاده گم‌شدن من در خیابان‌های شیراز بعد از سال‌ها دوری بود اظهار داشت: هویت شیراز به بناهای تاریخی و پایتخت شعر و ادب بودن نیست بلکه شیراز در پشت این موارد شناسنامه‌ای دارد که از دید همگان پنهان مانده است.

وی با اشاره به تألیف ۲۳ جلد دانشنامه هنرهای مردمی ایران خاطرنشان کرد: شیراز دارای سه هویت باستانی، مکتب زندیه و مکتب سنگ سیاه است و درواقع محله سنگ سیاه شیراز ماندگارترین مکتب مردمی در قرن ۱۴ و نماینده رنسانس هنری است.

سیف با تأکید بر نقش مکتب زندیه در تداوم هنرهای ایرانی تصریح کرد: فراخوان ۱۲ هزار هنرمند برای ساخت بناهای زندیه به‌قدری حیرت‌انگیز است که همه پژوهشگران از آن به شگفتی یاد می‌کنند.

وی عنوان کرد: کریم‌خان زند نخستین شهریاری است که در شهرسازی فاصله بین بناهای دولتی و بافت زندگی مردم را کم می‌کند به‌طوری که ارگ کریم‌خان، عمارت کلاه‌فرنگی، حمام کریم‌خان، آب‌انبار زندیه و بازار وکیل و در امتداد آن محله سنگ سیاه در یک محدوده قرار دارد.

سیف ساخت مسجد مشیر را آغاز یک رنسانس هنری در ایران دانست و عنوان کرد: جان و جان‌مایه هنرهای مردمی ایران برپایی حسینیه مشیر بود که متأسفانه این حسینیه به مدرسه سلطانیه تبدل شد و تمام نقش‌های آن از بین رفت.

وی گفت: در مکتب سید صدرالدین شایسته که در محله سنگ سیاه زندگی می‌کرد با مکتب هنرهای مردمی ایران آشنا می‌شویم و جای آن دارد که منزل این هنرمند ارزشمند در شیراز به موزه تبدیل شود.

سیف با تأکید بر اینکه در هفته شیراز باید از شهر شیراز با یک هویت جدید دفاع جانانه کرد گفت: این مکتب جدید مکتب سنگ سیاه است و راهبران این مکتب نیز هنرمندانی هستند که در این محله تاریخی و هنرمند پرور شیراز زندگی می‌کردند.

وی با بیان اینکه خاندان آینه‌کار شیرازی که حرم شاه‌چراغ را آینه‌کاری کرده‌اند برای نخستین بار هنر را با عرفان تلفیق می‌کنند افزود: میرزا عبدالرزاق شیرازی نیز مروج بزرگ‌ترین مکتب نگارگری ایران است و محمد کاشی‌پز شیرازی کاشی‌کاری مسجد نصیرالملک را انجام داده و در کاشی‌کاری این مسجد از ۷۰۰ رنگ سرخ استفاده کرده است.

سیف با بیان اینکه مکتب سنگ سیاه مکتب قیام هنرمندان مردم کوچه و بازار در عرصه هنرهای مردمی است خاطرنشان کرد: کتاب «دلشدگان هنر» در مورد غربت و ناشناخته ماندن مکتب سنگ سیاه می‌گوید و این کتاب گامی برای شناخت این مکتب ارزشمند هنری است.

هادی سیف پژوهشگر باسابقه عرصه هنرهای تجسمی است که تاکنون کتاب‌های «دانشنامه هنرهای مردمی ایران»، «نقاشی روی گچ »، «مجنونی‌ها»، مجموعه ۸ جلدی از «خانه‌های تبار»، «شمایل نگاری»، «نقاشی روی قالی»، «دریچه‌ای رو به بهشت» و «نقاشی بر زر و سیم » از این نویسنده منتشر شده است.

همچنین «یادمان استاد علی اکبر یاسمی»، «علی رخساز» و «چلچراغی در تاریکی» درباره استاد صنعتی نیز از جمله کتاب‌هایی است که در باره زندگی‌نامه این هنرمندان نگاشته است. از مجموعه دانشنامه هنرهای مردمی ایران به قلم این پژوهشگر، تاکنون ۱۲ جلد از جمله "نقاشی قهوه خانه"، "نقاشی پشت شیشه"، "مجنونی‌ها" و "دریچه‌های رو به بهشت" به چاپ رسیده است.

به گزارش تسنیم، برنامه‌های هفته شیراز عصر امروز با اجرای موسیقی شاد، اجرای «حنابندان شیرازی» با هدایت استاد حیدر پور و خوانش نمایشنامه «افعی طلایی» با هدایت فرهاد ارشاد در کافه کتاب ادامه می‌یابد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.