رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

حافظ و مولانا هردو معلمان دهکده جهانی هستند

۲۲:۰۹ - ۲۰۱۶/۰۹/۳۰
معاون رئیس جمهور‌:

حافظ و مولانا هردو معلمان دهکده جهانی هستند

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه امروزه جهان حافظ را متفکری روشنفکر می داند، گفت: امروز هشتم مهرماه و روز ادای احترام به مولانا نیز هست و در کنار ادای احترام به خواجه اهل راز باید اعلام کرد که این دو شاعر از خود اشتراکات و مولفه های ماندگاری به جا گذاشته اند.

پنجشنبه شب در ویژه برنامه ای با عنوان «روضه خلدبرین» به مناسبت یادروز حافظ که در آرامگاه این شاعر بلندآوازه در مجموعه فرهنگی و تاریخی حافظیه برگزار شد، مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: حافظ و مولانا هردو معلمان دهکده جهانی هستند.

خردمندی و تبحر از ویژگی های مهم حافظ است

سلطانی فر با تاکید بر اینکه برگزاری این مراسم باید به حفظ هویت ایرانی کمک کند، بیان کرد: خردمندی، تبحر و... از ویژگی های مهم حافظ است که باعث شده این شاعر را حافظه فرهنگ و ادبیات ایران اسلامی بدانیم.

وی با اشاره به اینکه در تمامی شبها و روزها باید به احترام نام بزرگ او کلاه را از سر برداریم، اظهار داشت: امروزه این شاعر فقط متعلق به ایران و ایرانیان نیست زیرا امروزه  سروده های سترگش در تمامی جهان زمزمه می شود.

معاون رئیس جمهور از حافظ به عنوان شاعر و اندیشمند بزرگی یاد کرد و افزود: این شاعر ایرانی پیام انسان دوستی، محبت و شور و اشتیاق را به همه جهانیان تقدیم کرده است.

وی گفت: ادب پژوهان و ادب دوستان در همه  کشورهای جهان به این حقیقت عمیق و دقیق مضامین و حس انسانی را که حافظ در انسان ایجاد می کند اشاره می کنند.

سلطانی فر با اشاره به اینکه حافظ جدای از آنکه شاعری توانمند و چیره دست است، از درایت و فراست بالایی برخوردار است، بیان کرد: هر مخاطبی بر اساس فهمش از اشعار حافظ برداشت متفاوتی دارد و به گونه ای شاعران بزرگی از جهان غرب از مشرب شعری او تاثیر گرفته اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در اشعار حافظ چهار مولفه فکری دیده می شود، اظهار داشت: این مولفه ها شامل مسالمت جویی، مثبت اندیشی، عشق و پیکار با ریاکاری است و اینها چهار مولفه ای است که جهان امروز به آن نیاز دارد.

حافظ متفکری روشنفکر است

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه امروزه حافظ را متفکری روشنفکر می داند، گفت: امروز هشتم مهرماه و روز ادای احترام به مولانا نیز هست و در کنار ادای احترام به خواجه اهل راز باید اعلام کرد که این دو شاعر از خود اشتراکات و مولفه های ماندگاری به جا گذاشته اند.

وی از اشتراکات این دو شاعر به جغرافیانوردی و تاریخ پیمایی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر حافظ تمامی انسانها را به صلح و دوستی دعوت کرده است مولانا اسطوره آزاداندیشی است.

سلطانی فر با اشاره به اینکه این دو شاعر بزرگ در نهایت هوشمندی  درسهای زیادی به انسانها داده اند، بیان کرد: امروزه شعار مولانا نیز در تمامی جهان گسترش یافته و اندیشه های انسان دوستانه رمز اصلی موفقیت اشعار، سخنان و حکمتهای او در میان جهانیان است.

وی با بیان اینکه حافظ و مولانا فقط شاعر نیستند، افزود: باید این دو شاعر هر دو حکیمان و معلمان دهکده جهانی بدانیم زیرا دانستن زندگی با عدالت را که امروزه تمام مردمان جهان دنبال آن هستند می توان در اشعار این دو شاعر یافت.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.