رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

گراني كتاب بهانه است؟!

۱۸:۱۱ - ۲۰۱۷/۱۱/۲۳
صفدر دوام

گراني كتاب بهانه است؟!

همراه با جلوه رنگارنگ و دلبرانه دختر پائيز برگ ريز در گلستان بي خزان شيراز كه قرن ها پيش شيخ اجل با ميراث مكتوب خويش او را به ثبت رسانده است فردا برگ هاي سبز و ورق هاي معرفت در گلستان شيراز پائيز را بهارانه خواهد كرد. شانزدهمين نمايشگاه كتاب بزرگ شيراز با حضور بيش از هزار ناشر برجسته كشور نقطه عطفي براي اهالي آبادي كتاب و كتابخواني خواهد بود كه دوباره با واژه هاي علم و انديشه آشتي كنند!
براي كتاب و هفته كتاب هميشه در حدّ شعار و تبليغ از سوي نهادهاي مربوطه اقداماتي يا بر اساس وظيفه و يا بر اساس عشق و علاقه به انديشمندان انجام گرفته است با اين حال هنوز مردم ما با كتاب آشتي ندارند و نمي توان شلوغي نمايشگاه را نشان بالا رفتن سرانه و ارتقای مطالعه در جامعه دانست ! 
هر چند بايد اذعان داشت و ادعا كرد كه خوش اقبال ترين بازديد و استقبال در بين نمايشگاهها از نمايشگاه كتاب است اما در يك نگاه آسيب شناختي از منظر جامعه شناسي بيشترين خريد كتاب را مي توان كتاب هاي كمك درسي و كمك آموزشي در سطح مدارس و دانشگاه دانست؟! 
وجود يارانه خريد كتاب در همه نمايشگاه هاي كتاب استاني و حضور ناشران ملّي و استاني شرح وظيفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بوده كه در مدت كمتر از دو دهه تعداد ٣٤٣ نمايشگاه كتاب استاني برگزار شده است !
اما اينجا بايد نوع انتخاب خريد كتاب و يا تنها به تماشا نشستن كتاب را در يك جشن كتاب سالانه از سوي جامعه و شوربختانه جامعه فرهنگي آسيب شناسي نمود كه با وجود بستر مناسب اقبال مطالعه در جامعه ما همچنان پائين است؟!
بايد چاره اي انديشيد و كتاب و مطالعه را در كنار توسعه هاي عمراني و اجتماعي مورد توجه و تأمل همگان قرار گيرد اكنون سبد خريد بسياري از نيا زهاي فرعي يك خانواده در سطح متوسط بسيار بالاتر از سبد خريد كتاب است.
هزينه ماهيانه مصرف اينترنت و پرسه هاي فضاي مجازي كه بيشتر تفنن و تقابل نه چندان مطلوب است را بايد با هزينه كتاب در حوزه اجتماعي و يا فرهنگي و هنري مقايسه كنيم تا ببينيم كه گراني كتاب هم براي درصد بالايي از افراد جامعه ما بهانه اي بيش نيست ؟!
براي ارتقای علمي، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و... بايد با كتاب آشتي كرد تا روش مناسب زيستن و توسعه را در همه زواياي زندگي به ما بياموزد چنانكه او يارِ مهرباني براي دانستن و كمال و پويايي دوستان خويش مي باشد.
ميراث مكتوب ما در ادب، هنر، فلسفه و همه رشته ها را بايد پاس داشت تا از فرهنگ چند هزار ساله مان پاسداري شود و اين امر تنها با آشتي با كتاب ميسّر است؛ همين امروز كه فردا دير است!

پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.